Ознака: пензионери
Економија 27.09.20 | 18:09

Картичките на Заев со метод за институционален поткуп, со нив не се помага на пензионерите

Денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имаше прес конференција каде што нагласи дека четвртиот сет на мерки препорачани од Владата на Заев се единствено...

Економија 22.09.20 | 21:28

В понеделник почнува скалеста исплата на септемвриските пензии

Денеска Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за септември 2020 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија...

Економија 23.08.20 | 11:48

Без пензија до септември остануваат 20.000 пензионери од Еуростандард банка

Околу 20.000 пензионери кои имаа сметки во Еуростандард банка нема да добијат на време пензија. Тие беа информирани да отворат сметка во друга бакна, а рокот истече вчера. Сите...

Економија 19.08.20 | 09:24

Пензионерите од Еуростандард кои нема да отворат сметки во друга банка ќе ги добијат парите во септември

Исплатата на пензиите и во овој месец ќе биде пред рокот, односно од 26.08.2020 година, одлучи Владата. Готовинската исплата на пензиите ќе се реализира  во четири групи: Во...

Економија 13.08.20 | 15:50

Пензионерите што земаат пензија преку Еуростанард банка до 21 месецов да се пријават каде сакаат да ја примаат

Сите корисници на пензија на кои им се врши исплата на пензијата на трансакциските сметки во Еуростандард банка АД Скопје, најдоцна до 21 месецов треба да достават известување...

Македонија 30.07.20 | 19:40

Пензионерите ќе добиваат одговори на нивните прашања на отворена телефонска линија

Сојузот на здруженија на пензионери ќе отвори телефонска линија за пенионерски прашања Скопје, 30 јули 2020 (МИА) – Сојузот на здруженија на пензионерите на Македонија...

Балкан 23.07.20 | 18:59

Дали и вие припаѓате во неа? Грција посакува само една група странци, и тоа засекогаш!

Грција подготвува поразлична политика во однос на туризмот и општеството во однос на некои други европски земји. Наместо млади студенти и претприемачи со идеи за бизнис...

Економија 05.07.20 | 12:44

Муцунски: Се обврзуваме за раст на пензиите

Со чичко Перо си разменивме броеви, да споделиме ставови што се треба да направиме за најмудрите. Утрово во разговори со пензионерите ги слушнав нивните критики, велат...

Балкан 01.07.20 | 13:43

Пензионерите во Словенија од денеска ќе можат бесплатно да се возат во автобус и воз

Околу 600.000 пензионери во Словенија од денеска ќе можат бесплатно да се возат во автобус и воз, јави дописникот на МИА од Љубљана. Според министерот за инфраструктура...

Македонија 26.06.20 | 13:04

Мисајловски: СДСМ дрско ги излажа пензионерите, од ветувањата нема ништо

Владо Мисајловски, носителот во ИЕ 2 третиот ден од изборната кампања го започна со средба со пензионерите од Општина Бутел. Заедно со Мисајловски на средбата присуствуваа...

Скопје 01.06.20 | 10:24

Пу, пу, не важи: Од утре нема бесплатен автобуски превоз за пензионерите

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица односно за жени со навршени и над 62 години и за мажи со навршени...

Скопје 30.05.20 | 16:03

СЗПМ: Пензионерите да го користат автобускиот превоз само кога е неопходно

Сојузот на здруженија на пензиoнерите на Македонија (СЗПМ) денеска испрати апел до пензионерите доследно да ги почитуваат мерките за носење на маски и одржување на социјална,...

Македонија 14.05.20 | 16:28

Од утре се укинува ограничувањето на движењето за пензионерите и малолетните

Уставниот суд на денешната седница изрече времена забрана за владината уредба со која се ограничуваше движењето на граѓаните постари од 67 години и од утре тие ќе можат...

Здравје 13.05.20 | 13:09

Сојузот на здруженија на пензионерите бараат да се олеснат мерките за возрасните луѓе над 67 години

Сојузот на здруженија на пензионерите на Македонија денеска предложи за граѓаните над 67 години да важат истите мерки за заштита од коронавирусот како и за останатото...

Балкан 24.04.20 | 09:06

Поради недостаток на работна сила: Австрија праќа специјален воз за негователките на стари лица од Романија

Австрија ќе воспостави ноќна железничка врска со Романија преку Унгарија со цел во текот на пандемијата со Ковид-19 да можат романските негователки и друг помошен медицински...

Здравје 16.04.20 | 11:49

Осум американски пензионери се заразиле играјќи покер, тројца починале

Група американски пензионери, вљубеници во покерот не обрнале внимание на коронавирусот. Меѓутоа, нивната последна партија на Флорида завршила трагично зашто од нив...

Калеидоскоп 10.04.20 | 19:15

Глумецот им ги плати сметките на сите пензионери во маркетот, тие плачеа од радост

Американскиот глумец, сценарист, режисер и продуцент, Тајлер Пери, ги воодушевил пензионерите во еден трговски центар, откако ги платил нивните сметки. Погледнете ги...

Македонија 08.04.20 | 08:38

Не се проблематични сите пензионери, проблемот со гужвите има и втора страна

Голем дел пензионери се соочуваат со повеќе предизивици поради коронавирусот – како да го сочуваат здравјето, да обезбедат медицинска нега за хроничните болести, да...

Македонија 07.04.20 | 16:51

Сашо Тасевски: За ова ви беа мерките? Дали некој од вас ги предвиде последиците? Дали презема нешто?

Сашо Тасевски, актер и поранешен директор на Драмски театар е револтиран од мерките кои ги презеде Владата со цел да се спречи шириењето на коронавирусот во Македонија...

Македонија 28.03.20 | 19:03

Апасиев: Откако на пензионерите им укинаа делење на пензии по дома, сега ги критикуваат зошто оделе во банка

Професорот Димитар Апасиев на Фејсбук ги искоментира критиките до пензионерите зошто тие во време на корона вирус брзале да ги подигнат пензиите. За Апасиев таквите...