Ознака: пензионери
Македонија 28.03.20 | 19:03

Апасиев: Откако на пензионерите им укинаа делење на пензии по дома, сега ги критикуваат зошто оделе во банка

Професорот Димитар Апасиев на Фејсбук ги искоментира критиките до пензионерите зошто тие во време на корона вирус брзале да ги подигнат пензиите. За Апасиев таквите...

Балкан 27.03.20 | 10:36

Еди Рама излезе на улица во Тирана да се расправа со пензионери кои не седат дома

Албанскиот премиер Еди Рама вчера прошетал на неколку улици и пазари во Тирана да ја провери ситуацијата и да ги советува граѓаните да не излегуваат од дома. Тој на Фејсбук...

Свет 20.03.20 | 10:15

Само два часа шетање за пензионерите под надзор на полицијата во Швајцарија

На повозрасните лица во швајцарскиот кантон Ур од денеска им е дозволено да излезат од своите домови само на два часа и тоа поради шетање на свеж воздух, а ќе бидат обезбедувани...

Економија 19.03.20 | 14:13

Се бара начин како да се исплатат пензиите во кеш

Банките почна консулатации со Владата за тоа како да се изврши исплатата на пензиите по новонастанатата ситуација со коронавирусот. Од понеделник влегуваме во последната...

Македонија 16.03.20 | 18:22

И покрај тоа што се најризична група: Пензионерите денеска „лабаво“ во парк

Иако важат за најризична група пензионерите не ги почитуваат препораките за седење дома како најсигурна мерка против корона вирусот. Поголема група денеска го искористи...

Економија 13.03.20 | 13:33

Пензионерите нема да одат на бања засега, првиот термин се одлага

Реализацијата и спроведувањето на првата група корисници од Проектот бањско – климатска рекреација за 2020 година, ќе се одложи согласно Заклучок од седница на Владата...

Калеидоскоп 26.02.20 | 14:39

Полска воведува бонус за пензионери: По 300 евра годишно за секој пензионер

Полска воведува годишен бонус за пензионерите и лицата што примаат инвалидски надоместоци. Според предлог законот што вчера го потпиша претседателот на Полска, Анджеј...

Црна хроника 10.02.20 | 14:24

Притвор и кривична за гевгеличанецот што мамеше пензионери

Надворешната канцеларија за криминалистички работи при Одделението за внатрешни работи Гевгелија поднесе кривична пријава против И.П.(40) од Гевгелија, поради постоење...

Економија 02.02.20 | 20:20

Заев си игра со 300 илјади пензионери и удира по нивното достоинство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ денеска се сретна и со гевгелиските пензионери, кои му го пренеле своето незадоволство од политиките на сегашната Влада. Велат Владата нè...

Здравје 22.01.20 | 14:25

Повик за пријавување на пензионери за бањско-климатска рекреација

Известување за користење на услугата бањско – климатска рекреација на корисниците на пензија за 2020 година Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија,...

Црна хроника 16.01.20 | 18:41

Уапсен е измамникот што на сметка на ПИОМ барал пари за да враќа пензии од починати

Приведен е измамникот кој лажно претставувајќи се дека е вработен во ПИОМ им земал на граѓани по околу 2.000 денари за да им врати пари кои не им биле исплатени како пензии...

Економија 18.12.19 | 16:42

Жртви се пензионерите: Што да внимавате кога купувате масажери, седалки, душеци на презентации

Во хотели, ресторани, дома или на патувања потрошувачите склучуваат договори за купување различни производи, „навлечени“ од „слаткоречивите“ трговци. Притоа, не...

Економија 23.11.19 | 12:20

Не само што ви скрати 450 денари од пензиите, туку Заев ви ја ускратува можноста за раст понатаму

Вие се имате вградено во нашата држава, имате работено за неа, сте ја развивале, на ваши плеќи сте носеле цели генерации и периоди, се сте виделе, Вие сте значаен дел и...

Македонија 07.11.19 | 18:34

Пензионерите револтирани: Се чувствуваат изманипулирани од СДСМ и Заев

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска заедно со членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Иванка Василевска и стратешкиот соработник Лазар Јовевски остварија средба...

Економија 09.10.19 | 12:53

Анѓушев: Растот на бројот на вработени и на платите треба да го почувствуваат и пензионерите

Порастот на просечните плати од 10 отсто во текот на овие две години и вработувањето на 54.000 луѓе за две години треба да го почувствуваат и пензинерите и сите во администрацијата,...

Македонија 20.09.19 | 15:44

Царовска: Нема скратено работно време за вработените кои се пред пензија

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како дезинформации и шпекулации ги оцени информациите дека со новиот закон за работни односи, кој е во фаза...

Балкан 19.09.19 | 15:03

Хрватската влада ги намали годините за пензија

Хрватската влада ќе ја намали старосната граница за пензионирање на земјата на 65 од 67 по протестната кампања предводена од водечките синдикати, изјави вчера премиерот...

Економија 23.08.19 | 14:20

Одма е подруго 36 денари покачени пензии кога ќе ги претвориш во евра

Веста дека со последното најавено покачување, минималната пензија ќе се зголеми за 36 денари, предизвика револт кај кавноста, имајќи ги предвид што околу170.000 лица имаат...

Интима 22.08.19 | 20:15

Шест пензионери уапсени за групен секс на јавно место

Минатата недела англиската полиција добила повик дека често се случуваат „експлицитни случки“. А потоа полицијата уапсила шест стари лица, меѓу кои се наоѓала една...

Економија 29.04.19 | 13:52

Порака до пензионерите: ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати покачувањето на пензиите

Власта врши притисок и ги казнува пензионерите со тоа што им го укина стандардното зголемување кое беше законски загарантирано и врзано со растот на инфлација, па сега...