Ознака: пензионер
Свет 27.07.21 | 11:58

Пензионер во Германија на суд поради тоа што чувал тенк во подрумот на семејната куќа

Адвокати во Германија расправаат за тоа како да се справат со еден пензионер кој во својот подрум чувал тенк, противавионска пушка и торпедо од Втората светска војна. Оклопното...

Црна хроника 19.05.21 | 11:55

Пронајден крај автомобил излетан од патот: Струшки пензионер загинал во несреќа

Во текот на вчерашниот ден, околу 19.40 часот, во полиција е пријавено е дека на шумски пат во атарот на струшкото село Делогожди, е забележано е превртено возило „нисан...

Црна хроника 20.03.21 | 18:09

18-годишник нападнал пензионер во автобус на ЈСП

Вчера во 12:30 часот во СВР Скопје, В.К.(66) од Скопје пријавил дека во автобус на ЈСП на бул.„Јане Сандански“ бил физички нападнат од И.С.(18) од Скопје. Сочинет е записник...

Естрада 29.12.20 | 12:52

Милјана повторно во врска со пензионер: Мора да е вистинска љубов, зошто тој е сиромашен таксист

Низ регионот брзо се прошири веста дека младата Србинка Милјана Богдановиќ е во врска со 53 години постариот Милојко Божиќ, со кого направи свадба, а по кратко време ги...

Црна хроника 27.08.20 | 16:05

Тројца нападнале пензионер во Капиштец и му ги зеле парите

На 26.08.2020 во 13,40 часот, било пријавено дека во Скопје на ул. „Васил Ѓорѓов“, три лица физички го нападнале Р.Ј.(74) од Скопје и му одзеле пари. Се преземаат мерки за расчистување...

Македонија 26.08.20 | 15:17

Пензионер од Неготино е новозаболен од корона вирус и префрлен на Инфективна

Пензионер од Неготино на возраст од 67 години е новозаболен од корона вирус и се наоѓа на Инфективна клиника во Скопје. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог...

Економија 22.08.20 | 22:44

20.000 пензионери следниот месец нема да добијат пензии

Околу 30.000 пензионери кои земаа пензија преку Македонска пошта отвориле сметка во друга банка, до вчера до кога и имаа рок да го сторат тоа за да ја земат следната пензија. Останатите...

Свет 07.10.19 | 10:05

Силувал шестгодишно девојче, но поради ова нема да лежи во затвор ни еден ден

Седумдесет и двегодишниот Ричард Нилон, пензионер од Харбури, село кај Бирмингем, Англија, избегна да биде суден за силување и сексуална злоупотреба на шестгодишно...

Здравје 06.10.19 | 19:11

Пензионер 23 часа чекал во болница и на крај починал

Италијанскиот пензионер Џузепе Рамонино почина во болницата во Монкалиери, во близина на Торино, по 23-часовно чекање на преглед, што било снимено и од надзорните камери. Адвокатот...

Здравје 06.10.19 | 10:33

Го помешале со бездомник, па не му помогнале: Пензионер 23 часа чекал во болница и на крај починал

Италијанскиот пензионер Ѓузепе Рамонино починал во болницата во Монкалиери, во близина на Торино, по 23-часовно чекање за преглед, кој исто така бил снимен од надзорните...

Економија 03.08.19 | 19:13

Неусогласени закони оставија 50 пензионери без пензија и без социјално осигурување

Со 45 години бенифициран стаж како вработен во затворска полиција, Коле Ганзовски не може да си го оствари правото на пензија. Проблем е новиот закон за извршување на...

Црна хроника 06.04.19 | 20:01

Пензионер си ја претепал сопругата, полицијата го бара

Во 15,00 часот во СВР-Велес, 49-годишниот С.С. од Велес пријавил дека истиот ден околу 14,50 часот во куќата на неговите родители, ја затекнал неговата мајка, 74-годишната Д.С....

Калеидоскоп 25.02.19 | 08:12

Пензионер пукал во извршители кои сакале да му го конфискуваат станот

Пензионер во Киев им се спротиставил на извршителите кои дошле да му го конфискуваат станот. Во моментот кога сакале да ги сменат бравите тој извадил гасен пиштол и...

Калеидоскоп 03.02.19 | 14:49

Најпознатиот хрватски пензионер повторно на модна писта

Најпознатиот пензионер во Хрватска, кој се прослави неодамна по изјавата дека цел живот вежба, се појави и на модна писта. Пензионерот Тони Селмани вчеравечер учествуваше...

Калеидоскоп 23.01.19 | 19:29

Пензионерот кој стана хит на Балканот покажа како вежба

Хрватскиот пензионер, Тони Селмани (82), деновиве е вистински хит на социјалните мрежи по својата интересна препорака за здравјето на повозрасните. Тој се прослави со...

Калеидоскоп 23.01.19 | 12:18

Пензионерот кој рече „не постои грип“ и го насмеа целиот регион бил познат манекен во младоста

Тони Селмани (82) е името на пензионерот кој го насмеа целиот регион. Тој станат познат по изјавата дека „не постои грип“. Хрватските медиуми веднаш успеаја да стапат...