Ознака: пензии
Економија 28.11.23 | 09:52

Идната Влада ќе ги зголеми пензиите линеарно за 5.000 денари

Следната Влада на ВМРО-ДПМНЕ, ќе ги зголеми пензиите на сите пензионери, линеарно за 5000 денари, во рок од една година Оваа однародена власт, нема никаков слух, за пензионерите,...

Економија 26.11.23 | 15:01

Мицкоски најавува: Идната Влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми пензиите линеарно за 5.000 денари

Сакам да ги споменам пензионерите кој што ги гледаме со месеци буквално измрзнати, гладни чекорат по плоштадите и улиците барајќи правична распределба на средствата...

Калеидоскоп 14.11.23 | 18:40

Пијан поштар во кафеана во Босна делел пари од пензии

Во Бјелина, Босна и Херцеговина е снимена несекојдневна сцена во ресторан, каде што главен актер бил млад поштар, кој на крајот бил приведен во полициската станица во...

Македонија 25.10.23 | 20:24

Пари за пензии ќе има само треба да се прекине со јавни набавки во четири очи и да се намали расипничко трошење на Владата

ВМРО-ДПМНЕ е народна партија и има докажано дека најголемото усогласување на пензиите е во време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Актуелната власт сака да покаже дека усогласувањето...

Македонија 03.10.23 | 13:46

Не е предвидено линеарно зголемување: Неделава треба да е готов извештајот на работната група за пензиите

Оваа недела се очекува да биде готов извештајот на работната група за пензиите. Во мерките што ќе бидат донесени, како што изјави денеска министерката за труд и социјална...

Македонија 18.09.23 | 13:59

Тренчевска: До крајот на месецот очекувам конкретни предлози за пензиите

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска до крајот на месецот очекува конкретни предлози во однос на пензиите, со фокус на пензионерите со ниски...

Економија 12.09.23 | 12:34

Втор состанок на работната група за нови мерки за пензионерите

Работната група за нови мерки за пензионерите денеска одржува втор состанок, информира министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска. Според неа, се...

Економија 06.09.23 | 10:23

Работната група денеска ќе утврдува минимална пензија

Утврдување на минималната пензија со закон е една од целите на новоформираната работна група која денес ќе ги започне активностите поврзани со проблемите на пензионерите....

Економија 04.09.23 | 20:49

Мицкоски: Да се направи јасна стратегија и пресметка за зголемувањето на пензиите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека е потребно  во однос на случајот со пензионерите кои бараат зголемување на пензиите. Тој порача дека прашањето е...

Економија 30.08.23 | 12:23

МТСП: Нема веќе предвремена исплата на пензиите

Министерство за труд и социјална политика ги известува пензионерите дека пензиите ќе продолжат да се исплаќаат редовно. Министерството известува дека со исплатата...

Македонија 23.08.23 | 13:17

Пензионери еден час го блокираат патот кон Куманово и автопатот Св.Николе-Скопје

Светиниколските пензионери со земјоделска механизација го блокираа патот кој води кон клучката за автопатот Свети Николе-Скопје и Куманово. Децидни се дека барањето...

Македонија 22.08.23 | 20:07

Решение и задолженија за Работната група за соодветни предлози околу најниската пензија и мерки за помош и поддршка на пензионерите

Владата ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за формирање Работна група за разгледување предлози за прашањето за најниската...

Свет 22.08.23 | 17:22

Германците сè подоцна одат во пензија, живеат подолго и добиваат пензии подолго

Жителите на Германија – и мажи и жени – се пензионираат сè подоцна и подоцна, покажуваат податоците на германската асоцијација на пензиски друштва, цитирани од...

Економија 21.08.23 | 10:41

Ковачевски: Пензиите се покачени за 26%, следува ново 6% покачување и Закон за минимална пензија

По најголемото покачување на пензиите досега и донесената методологија за пресметка на пензиите согласно трошоците за живот и растот на просечната плата, Владата ќе...

Економија 17.08.23 | 14:10

Ковачевски за пензиите: Покачување од 3.500 за сите би значело дополнителни 220 милиони евра од Фондот

Пензијата е право од работен однос и не може да се израмни некој што плаќал 15 години стаж на минимална плата со некој што плаќал 30 години на многу поголем износ, истакна...

Економија 17.08.23 | 11:54

Finance Think: Моменталната состојба со пензиските финансии не дозволува зголемувања на пензиите

Моменталната состојба со пензиските финансии не дозволува зголемувања на пензиите надвор од предвиденото законско усогласување, кое е доволно за да го задржи животниот...

Македонија 15.08.23 | 09:26

СДСМ се пофалија дека за 40% ги зголемиле пензиите во шест години

СДСМ преку ефикасни, одржливи мерки и решенија постојано работи на унапредување на животниот стандард на сите граѓани, а особено на пензионерите. Ако во 2016 година, просечната...

Економија 14.08.23 | 21:33

Тренчевска: Секое нереално покачување на пензиите, ќе ја доведе во прашање стабилноста на Фондот

Секое едно нереално покачување на пензиите ќе ја доведе во ситуација стабилноста на Фондот за пензиско осигурување. Не сакаме да бидеме популисти и да дадеме линеарно...

Македонија 14.08.23 | 17:11

МТСП: Сите барања ќе бидат разгледани и заедно во дијалог со Сојузот на пензионери ќе се креираат понатамошните политики и мерки

Министерството за труд и социјална политика, по денешната средба со претставници на Иницијативниот одбор на пензионери на Македонија, информира дека сите барања кои...

Македонија 10.08.23 | 22:36

Ивор Мицковски: 240к пензионери дефинитивно ќе ве потопат, и да платите и да не платите

ВМРО и Грујо ги научија пензионерите на линеарно зголемување, им дадоа бесплатни автобуси, ги направија свои, пишува Ивор Мицковски на својот фејсбук профил. Вие кај...