Ознака: Пентагон
Свет 17.05.21 | 23:14

Американски неделник објави ексклузивен материјал за „таен свет од малку познати сектори на американската армија” составен од над 60.000 луѓе

Американскиот неделник денеска објави ексклузивен материјал за „овој таен свет… од малку познатите сектори на американската армија”, составен од над 60.000 луѓе. Истражувањето...

Свет 12.04.21 | 13:03

Пентагон: Американската поддршка за Израел е трајна и непоколеблива

Првиот човек на Пентагон, министерот Лојд Остин, од Тел Авив ја изрази силната американска поддршка за Израел, во период на нагласената политичка нестабилност во земјата...

Свет 17.07.20 | 20:44

Пентагон забрани истакнување на знамето на Конфедерацијата

Знамето на Конфедерацијата не може повеќе да се истакнува во простории на американската армија, откако Пентагон објави нови правила со кои се забрануваат „симболи...

Калеидоскоп 28.04.20 | 12:48

Пентагон објави видеа со НЛО

Пентагон во понеделникот објави три декласифицирани видеа на кои се гледа како пилотите на американската морнарица се соочуваат со нешта за кои се претпоставува дека...

Свет 03.04.20 | 15:12

Пентагон купува 100.000 кеси за телата на умрените нод коронавирусот

Пентагон купува 100.000 пластични кеси, во кои планира да ги става телата на Американците кои ќе ја изгубат битката со коронавирусот. Овие кеси американската војска ги...

Свет 24.03.20 | 20:32

Во Пентагон има 147 заболени од коронавирус

Пентагон денеска објави дека 174 вработени имаат коронавирус, односно 41 повеќе од вчера, пренесува „Ројтерс“. Светската здравствена организација објави дека САД би...

Свет 31.10.19 | 10:46

Пентагон објави детали и видео од ликвидацијата на ал-Багдади

Шест милитанти, вклучително и четири жени, биле ликвидирани во текот на операцијата против челникот на џихадстичката организација Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади,...