Ознака: Пендаровски
Македонија 20.10.21 | 11:31

Средба Пендаровски-Гир: Реафирмирана подготвеноста на државата за почеток на пристапните преговори за членство во ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими шефот на делегацијата на Европската Унија во Република Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде...

Македонија 14.10.21 | 12:27

Пендаровски на средба со премиерот на Кралството Шведска, Стефан Лофвен

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Кралството Шведска, денеска во Малме оствари средба со премиерот на Кралството Шведска, Стефан Лофвен,...

Македонија 14.10.21 | 09:48

Пендаровски на средба со македонски друштва во Малме

Претседателот Стево Пендаровски, вчера во Малме, Кралството Шведска, ја посети Македонската православна црква „Свети Наум Охридски“, се сретна со македонскиот православен...

Македонија 10.10.21 | 15:07

Пендаровски: Европската Унија се движи во спротивна насока

Се додека не напредуваме кон ЕУ, понационалистичките сили освојуваат терен, ова е проблем. Кога преговараш со ЕУ, политичката дискусија е во оваа рамка, постои пат, а...

Македонија 25.09.21 | 16:16

Пендаровски се сретна со неформалната група македонски професионалци што живеат во САД

Претседателот Стево Пендаровски, за време на посетата на Њујорк, по повод учеството на Генералното собрание на Обединетите нации, се сретна со неформалната група македонски...

Македонија 23.09.21 | 18:24

Пендаровски се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот на државата, Стево Пендаровски попладнево се обрати на 76-тото Генерално собрание на обединетите нации во Њујорк. Со осврт на последните случувања во Авганистан...

Македонија 10.09.21 | 12:37

Телефонски разговор Пендаровски- Херцог: Македонија од независноста до денес помина тежок пат

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Државата Израел, Исак Херцог, соопштија од кабинетот на Претседателот.  Претседателот...

Култура 31.08.21 | 14:12

Пендаровски на средба со добитниците на наградите на СВП: Фестивалот опстојува на светската поетска сцена со препознатлив карактер и идентитет

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими Тодорче Тасевски, директор на „Струшки вечери на поезијата“, Владан Кречковиќ, добитник на меѓународната награда...

Македонија 24.08.21 | 13:35

Пендаровски во Киев присуствуваше на одбележувањето на 30-годишнината од независноста на Украина

Претседателот Стево Пендаровски денеска на плоштадот на независноста во Киев присуствуваше на централниот настан по повод 30-годишнината од независноста на Украина,...

Македонија 23.08.21 | 18:56

Пендаровски до Шарл Мишел: Билатералните прашања не треба да бидат пречка за валоризирање на напредокот на ниту една земја на патот кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Украина по повод 30-годишнината од независноста на земјата, денеска во Киев оствари средба со претседателот...

Македонија 19.08.21 | 11:50

Пендаровски на средба со командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт. На средбата се разговараше за досегашната...

Македонија 15.08.21 | 17:57

Пендаровски се сретна со Марко Пејчиновски и Ергин Борова: Двајцата во себе носат хуманост и солидарност, двајцата даваат поддршка на послабите од нас

Претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана“ во Охрид ги прими Марко Пејчиновски и Ергин Борова, лица, кои го препливаа Охридското Езеро, со пораки за подигање...

Македонија 22.06.21 | 15:24

Пендаровски: Клучниот проблем на ЕУ е носењето на одлуки со консензус

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на панел дискусија на тема „Триесет години независност и евро-атлантските перспективи на Република Македонија“,...

Македонија 17.06.21 | 10:29

Пендаровски во Турција на средби со Ердоган и Вселенскиот Патријарх, Вартоломеј

Претседателот Стево Пендаровски од денеска – 17 јуни 2021 година, четврток, ќе престојува во работна посета на Република Турција, по повод учеството на Самитот на Претседатели...

Економија 08.06.21 | 14:16

Пендаровски се сретна со претставници на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со преставници на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка, соопштија од неговиот кабинет. На...

Култура 08.06.21 | 11:40

Пендаровски посети две изложби во Музејот на современа уметност

Претседателот Стево Пендаровски заедно со сопругата Елизабета Ѓоргиевска, синоќа во Музејот на современа уметност посетија две изложби поставени во рамки на Викендот...

Македонија 24.05.21 | 08:55

Пендаровски: Македонскиот јазик, како и секој друг словенски јазик е гранка од стеблото засадено од Св. Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски денеска упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. Денеска, на 24 мај,...

Македонија 24.05.21 | 08:20

Пендаровски и Радев заедно патуваат во Рим на чествување на Светите браќа Кирил и Методиј

Претседателите на Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев, заеднички ќе оддадат почит на делото на Светите браќа Кирил и Методиј во Рим, откако тоа...

Балкан 17.05.21 | 17:50

Средба на Пендаровски со Пахор и Милановиќ

Шефовите на држави од регионот преку заедничка Декларација ја повикаа ЕУ да го забрза процесот на проширување. Денеска во Брдо кај Крањ се одржува 10-иот јубилеен Самит...

Македонија 17.05.21 | 17:41

Пендаровски: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи, историските прашања немаат ништо заедничко со процесот на европската интеграција

Честитајќи го јубилејниот, 10-ти состанок на иницијативата, претседателот Пендаровски истакна дека и оваа средба ја потврди стратешката задача, а тоа е целосна интеграција...