Ознака: Пендаровски
Македонија 22.11.22 | 09:14

Честитка од Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница...

Култура 21.11.22 | 13:19

Претставниците на „Остен“, Мице Јанкуловски и Корнелија Конеска на средба со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими претставниците на „Остен“, Мице Јанкуловски и Корнелија Конеска. На средбата, претседателот беше запознаен со досегашните...

Македонија 11.11.22 | 14:55

Пендаровски на Парискиот мировен форум: Излезот од глобалната криза за Западен Балкан е брзата интеграција во ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во рамки на неговото учество на 5. издание на Парискиот мировен форум се обрати на панел на којшто се дискутираше за решенија...

Македонија 11.11.22 | 09:16

Пендаровски ќе учествува на 5 Парискиот мировен форум

Претседателот Стево Пендаровски, денеска – 11 ноември 2022 година престојува во работна посета на Француската Република, по повод негово учество на 5. издание на Парискиот...

Култура 02.11.22 | 08:55

Пендаровски: Ви посакувам денови на креативна размена и уметничка конфронтација и пловидба наспроти плимата

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер во Драмскиот театар во Скопје се обрати на свеченото отворање на 30-тите Меѓународните средби на студентите на академиите...

Македонија 28.10.22 | 15:32

Пендаровски доби покана, но нема да оди на отворањето на клубот „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Претседателот Стево Пендаровски, вчера доби покана за отворањето на Македонскиот културен клуб – „Никола Вапцаров“ во Благоевград на 30 октомври 2022 година (недела),...

Калеидоскоп Кариера 12.10.22 | 14:08

Пендаровски ги прими победниците на „НАСА спејс апс челинџ 2022“ во Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими средношколци кои победија на годинашното македонско суперфинале од 48-часовниот хакатон „НАСА спејс апс челинџ 2022“,...

Македонија 22.09.22 | 11:54

Пендаровски се сретна со пратеници од Европскиот Парламент

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими европратениците, Тинеке Стрик и Рајнхард Бутикофер, претставници од Зелените/Групата на Европска Слободна Алијанса,...

Македонија 16.09.22 | 23:00

Пендаровски оди на „баци рака“ кај Радев

Шефот на државата најави дека на 1 октомври ќе отпатува во Софија, на покана на бугарскиот претседател Румен Радев. Пендаровски досега имал четири телефонски разговори...

Македонија 09.09.22 | 17:17

Пендаровски постави нови амбасадори во Словачка, Канада, Норвешка, Белгија и Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на своите уставни надлежности, денеска потпиша укази за поставување на должноста вонреден и ополномоштен амбасадор на Република...

Македонија 05.09.22 | 13:38

Телефонски разговор Пендаровски- Столтенберг за енергетските предизвици и стабилноста на регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Двајцата соговорници дискутираа за соработката...

Македонија 13.08.22 | 21:39

Пендаровски: Потребни се законски измени за недвосмислено правно уредување на називите на здруженијата и фондациите

Потребни се итни измени на Законот за здруженија и фондации во кој недвосмислено правно ќе се уредат нивните називи, вклучувајќи ја и постапката за регистрација на...

Македонија 08.08.22 | 16:47

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак,...

Македонија 01.08.22 | 12:48

Aрсовски: Пендаровски веќе сериозно го има совладано синдромот на ретерирање кој што го наследи од Зоран Заев

Стево Пендаровски веќе сериозно го има совладано синдромот на ретерирање кој што го наследи од Зоран Заев. Стево Пендаровски јавно се откажа од македонските национални...

Македонија 28.07.22 | 12:45

Пендаровски на средба со евроамбасадорот Гир

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими шефот на Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија, амбасадорот Дејвид Гир. На средбата беше...

Македонија 27.07.22 | 12:23

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Обединетото Кралство, Метју Лосон

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Метју...

Македонија 19.07.22 | 14:01

Пендаровски: Започнуваме нова фаза за политичка интеграција

Изјавата на претседателот Пендаровски ја пренесуваме во продолжение: Им честитам на сите македонски граѓани за официјалниот почеток на преговорите за полноправно...

Македонија 05.07.22 | 12:50

Пендаровски на средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, кој престојува во еднодневна посета на Република Македонија,...

Македонија 03.07.22 | 17:21

Пендаровски: Бугарите бараат да бидат само дел од Преамбулата

Експлицитно барање на нивниот амбасадор во Брисел, пред сите други амбасадори на земјите членки, е Бугарите да бидат насекаде во Уставот. Последното нивно барање, ми...

Македонија 03.07.22 | 16:14

Апасиев: Претседателската вошка Пендаровски, ме нарекол „гнида“ на прес!? Па није могуче

Претседателската ВОШКА Пендаровски, ме нарекол “гнида” на прес!? Па није могуче, ја продолжи преписката на социјалните мрежи Апасиев со Пендаровски.