Ознака: Пендаровски
Македонија 24.11.23 | 08:59

Рејтинзите на Ковачевски и Пендаровски се како „црн петок“ – со секоја нова изјава им паѓаат за 20%

Ковачевски и Пендаровски со месеци тонат во очите на народот. Тоа е резултат на нивните погубни политики, но и на нивните политички ставови спротивни на интересите на...

Македонија 29.10.23 | 20:05

Пендаровски се сретна со Фон дер Лајен, разговарале за реформите и фазите во преговорите по завршување на скринингот

Претседателот Стево Пендаровски вечерва ја прими претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која престојува во посета на Македонија. Како...

Македонија 29.10.23 | 19:53

Вечерва средба со Пендаровски утре со Ковачевски, Фон Дер Лајен ќе посети и фабрика во скопско

Претседателката на Европската комсија Урсула фон дер Лајен посетата на Македонија вечерва ќе ја почне со работна вечера во вила Водно со претседателот на државата,...

Македонија 19.10.23 | 21:49

Пендаровски: Очекувам и барам намалување на 78% покачување на платите на функционерите вклучително и на мојата

Во вечерашното интервју за „Клик плус“ на ТВ 21 запрашан да го коментира покачувањето на платите на носителите на функции за 78 %, претседателот Стево Пендаровски истакна...

Македонија 16.10.23 | 09:57

ВМРО-ДПМНЕ: Стево Пендаровски е индиго препис на претседател, по налог на Ковачевски и Ахмети потпиша измени на КЗ во секунда

Стево Пендаровски е индиго препис на претседател, по налог на Ковачевски и Ахмети потпиша измени на КЗ во секунда. Пендаровски ги фрли во корпа сите тези на владеење...

Македонија 14.10.23 | 15:09

Пендаровски: На Западен Балкан не му е потребен политички симболизам, туку конкретна политичка одлука

Европската унија мора да покаже поголема грижа за регионот. На претстојниот декември самит Европскиот Совет има можност да донесе одлуки за побрза интеграција на Западен...

Македонија 28.09.23 | 10:14

Пендаровски: Бошњачката заедница е нераскинлив дел од нашето мултикултурно, мултирелигиозно и мултиетничко општество

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Македонија. Дозволете...

Македонија 22.09.23 | 10:58

Пендаровски во Њујорк оствари средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол

Претседателот на државата Стево Пендаровски вчера во Њујорк остварил билатерална средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол. -На средбата, која е прва...

Македонија 21.09.23 | 10:30

Пендаровски: Најитната задача на Советот за безбедност е да биде проактивно ангажиран за ставање крај на војната во Украина

Најитната задача на Советот за безбедност е да биде проактивно ангажиран за ставање крај на војната во Украина, порача претседателот Стево Пендаровски вчера попладне...

Живот 13.09.23 | 14:06

Пендаровски даруваше крв на хуманитарен настан во американската амбасада во Скопје

Претседателот Стево Пендаровски, заедно со синот Огнен, денеска даруваше крв на хуманитарен настан организиран од Амбасадата на Соединетите Американски Држави.   Хуманитарниот...

Македонија 12.09.23 | 11:53

Пендаровски на средба со португалската министерка за одбрана Марија Хелена Кареирас

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими министерката за одбрана на Португалската Република, Марија Хелена Кареирас, која престојува во официјална посета...

Фудбал 09.09.23 | 22:06

Пендаровски на куса средба со Буфон

Претседателот Стево Пендаровски пред квалификацискиот натпревар за пласман на Европското првенство меѓу Македонија и Италија на националната арена „Тодор Проески“,...

Македонија 07.09.23 | 12:30

Пендаровски да го искористи правото на вето, бара Платформата на граѓански организации за борба против корупција

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата денеска побара од Претседателот на државата Стево Пендаровски да го искористи уставно загарантираното...

Македонија 04.09.23 | 17:03

Пендаровски на средба со претседавачот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими претседавачот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер, кој престојува во официјална посета на Република Северна...

Македонија 29.08.23 | 12:46

Пендаровски: ЕУ да го зголеми присуството во Западен Балкан за да го задржи кредибилитетот

Претседателот на државата Стево Пендаровски од денеска е во официјална посета на Чешка каде беше пречекан со највисоки државни и воени почести од неговиот чешки колега...

Македонија 29.08.23 | 10:25

Пендаровски во официјална посета на Чешката Република

Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре престојува во официјална посета на Чешката Република. Денеска, 29 август 2023 година, вторник, во Прага претседателот...

Македонија 23.08.23 | 14:27

Пендаровски утре на средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на САД

Претседателот Стево Пендаровски утре – 24 август 2023 година, четврток, во 16:00 часот ќе го прими Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски...

Култура 22.08.23 | 17:34

Средба на претседателот Пендаровски со раководството на фестивалот „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими директорот на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“, Симеон Мони Дамевски. На средбата, директорот Дамевски...

Македонија 18.08.23 | 12:49

Пендаровски: Да ги надминеме политичките разлики и да се обединиме околу започнувањето на преговорите

Нам ни се потребни сериозни реформи, а во таа насока, преговорите за членство во Европската Унија можат само да ни помогнат да ги мобилизираме сите ресурси и да ги направиме...

Македонија 09.08.23 | 14:36

Пендаровски со одговор до ВМРО-ДПМНЕ: Согласно договорот, кога ќе биде заокружена целата купопродажна трансакција, сите средства ќе бидат префрлени во нашиот државен буџет

Во врска со наводите изнесени од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ за заедничката продажба на објектот на Мисијата на поранешна СФРЈ при ООН во Њујорк, информираме...