Ознака: пекол
Сервиси 29.07.20 | 16:18

Утре ќе биде пекол, 40 степени

Од УХМР најавуваат дека сончево и многу топло време ќе преовладува до недела кога ќе настапи повторно стабилизирање на времето и пад на температурите. Утре времето...

Сервиси 27.07.20 | 18:01

Од утре ќе биде пекол, предупредува УХМР

Под влијание на многу топла воздушна маса од утре до петок времето во земјава ќе биде сончево и многу топло, нагласуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Од...

Сервиси 11.08.19 | 08:12

Пеколот ќе трае уште четири дена

Сончево и топло време со многу високи температури од портокалова фаза, што веќе неколку дена ја зафатија целата држава, ќе се задржи до 14 август. Утринските температури...

Калеидоскоп 06.07.19 | 21:57

Трикови за „преживување“ на тропските горештини

Пеколните денови ве оставија без сон, работите ви останаа незавршени… А летото само што започна… Еве неколку трикови за полесно да поминете во тропските денови 5...

Сервиси 30.06.19 | 12:28

Следи пекол во Македонија

Ова се температурите во 12 часот низ Македонија. Од утре следи период на пеколни температури од над 35 степени. Од среда ќе има дожд.  

Калеидоскоп 28.06.19 | 19:04

Европски метеоролози предупредуваат: Идната недела доаѓа смртоносен бран со 49 степени

Многу топло време ја очекува Европа идната недела. Европски климатолози и метеоролози предупредуваат на „потенцијално историски смртоносен бран кој ќе се рашири низ...

Сервиси 14.06.19 | 15:33

Некаде пекол, некаде силно невреме: Ова се моменталните температури низ Македонија

Земјава влезе во жолта фаза со пеколни температури во некои региони, додека во други, како што е Крива Паланка беснее невреме со дожд и град со големина на орев. Ова се...

Сервиси 14.06.19 | 09:03

Денеска ќе биде пекол, ако нема потреба, не излегувајте од дома

Со високи температури од жолта (алертна) фаза и денеска ќе биде зафатена територијата на целата држава. Комисијата за следење на состојбата и ефектите од високите температури...