Ознака: пекинг
Свет 30.06.20 | 13:56

НАТО: Кина не ги споделува нашите вредности

Законот за национална безбедност на Кина ја поткопува автономијата на Хонг Конг и го крши владеењето на правото, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс...

Свет 21.06.20 | 18:19

Пекинг може да тестира милион луѓе на ден

Пекинг може да тестира речиси милион луѓе на ден за коронавирусот, изјави денеска кинески официјален претставник, а тестирањето продолжува низ целиот град, во обид...

Свет 18.06.20 | 13:39

Избувнувањето на заразата со Ковид-19 во Пекинг е под контрола

Избувнувањето на заразата со коронавирус во главниот град на Кина е под контрола, изјави во четвртокот експертот за центар за контрола и превенција на болести во земјата,...

Свет 16.06.20 | 21:49

Во Пекинг повторно се затвораат сите училишта и универзитети, откако повторно се појавија случаи на ковид-19

Во Пекинг повторно се затвораат сите училишта и универзитети, откако повторно се појавија случаи на ковид-19 во главниот град. Портпаролот на локалната самоуправа, Су...

Свет 15.06.20 | 09:44

Пекинг станува ново жариште на коронавирусот

Во Кина денеска се пријавени нови 49 случаи на зараза со корона вирус од кои 36 во Пекинг. Случаите се поврзуваат со пазар кој го снабдува поголемиот дел од градот со месо,...

Свет 13.06.20 | 09:20

Пазар во Пекинг стана ново жариште, дел од градот во карантин

Во Пекинг под карантин се ставени 11 станбени квартови поради појава на ново жариште на Ковид-19 на пазар, соопштија денеска кинеските власти. Седум лица се инфицирани...

Култура 09.06.20 | 11:00

„Врба“ на Милчо Манчевски селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг, каде ќе присуствува и режисерот. Фестивалот...

Култура 28.01.20 | 17:17

Актерите на МНТ гостуваа во Пекинг, за среќа се вратија живи и здрави

Актерите на Македонскиот народен театар (МНТ) кои играат во претставата „Галеб“ со која гостуваа во Пекинг, за среќа се вратија живи и здрави, без никакви здравствени...

Свет 27.01.20 | 18:59

Прв смртен случај од коронавирусот во Пекинг

Во Пекинг, главниот град на Кина, денес е забележан првиот смртен случај како последица од коронавирусот, јавува државната ТВ станица „CCTV“. Се работи за 50 годишно лица,...

Свет 24.01.20 | 14:20

Во Пекинг највисоко ниво на закана по здравјето поради коронавирусот

Во Пекинг денеска е прогласено највисоко ниво на закана по здравјето поради ширењето на коронавирусот, изјави претседателот на Здравствената комисија на Пекинг, Ли...

Калеидоскоп 27.09.19 | 20:44

Фантастичен! Отворен Даксинг, најмодерниот аеродром во светот

По помалку од пет години изградба, во Пекинг се отвора „Меѓународен аеродром Пекинг Даксинг“, најголемиот аеродром во светот. На површина од околу 47 квадратни километри,...

Свет 06.03.19 | 23:36

Полетале за Холивуд, слетале на Сибир

Пред два дена на 4 март, 188 патници качени на лет од Пекинг до Лос Анџелес, на компанијата „Еир Чајна“, завршија во Сибир. Боингот 777 заврши на аеродромот во Анадир на...

Свет 08.01.19 | 09:33

Избодени 20 деца во основно училиште

Дваесет ученици се избодени со нож во нападот кој маж го изведе денеска во Пекинг, соопштија кинеските власти. Повредените ученици се префрлени во болница, а меѓу нив...