Ознака: пекинг
Свет 08.05.24 | 13:28

ММФ: Тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг се закана за глобалната економија

Тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг и поделбата на геополитички блокови претставуваат закана за глобалната економија, изјави заменичката на генералниот директор на Меѓународниот...

Свет 25.12.23 | 10:10

Затворени училишта и автоппати во северна Кина, во Пекинг измерени најниски температури во последните 70 години

Во Пекинг за време на викендот се измерени најниските температури во декември од почетокот на мерењата во 1951 година, објавија локалните медиоуми. Градот имаше девет...

Свет 15.12.23 | 10:24

Најмалку 102 лица повредени во судир на вагони во метрото во Пекинг

Најмалку 102 лица се повредени во судир на вагони во метрото во Пекинг, јавија денеска кинеските државни медиуми. До околу 23 часот, „вкупно 515 лица се испратени во болница...

Свет 13.10.23 | 11:52

Нападнат вработен во Амбасадата на Израел во Пекинг

Вработен во израелската амбасада во Пекинг денеска бил нападнат, по што бил хоспитализиран. Ова го соопшти Министерството за надворешни работи на Израел, а Кина се уште...

Свет 19.11.22 | 14:25

Затворени продавниците, театрите и универзитетот: Во Пекинг расте бројот на заразени со корона вирус

Поради зголемувањето на бројот на заболени од корона вирусот во Пекинг се затворени продавниците, освен оние во кои се продаваат најосновните артикли и рестораните....

Свет 11.11.22 | 10:43

Во Пекинг се затвораат парковите поради зголемување на бројот на заразени со Ковид-19

Во главниот град на Кина, Пекинг од денеска се затворени градските паркови, а воведени се и други ограничувања поради што зголемување на бројот на заразени со Ковид-19. Во...

Свет 30.08.22 | 10:54

Милиони луѓе околу Пекинг се во карантин пред Националниот конгрес на Комунистичката партија

Кина нареди затворање на милиони луѓе во областите околу кинескиот главен град, а властите ги удвоија напорите за спречување на ширење на Ковид-19 пред овогодишниот...

Свет 23.05.22 | 11:12

Пекинг воведе нови рестрикции поради 99 нови заразени со коронавирус

Пекинг денеска ги продолжи рестриктивните мерки за вработените и студентите кои треба да останат во своите домови и нареди дополнителни масовни тестови, бидејќи повторно...

Свет 21.05.22 | 12:43

Се нормализира животот во Шангај и Пекинг по ковид карантинот

Шангај денеска внимателно продолжи со спроведување на плановите за реактивирање на дел од мрежата на јавен превоз како голем исчекор кон надминување на повеќенеделниот...

Свет 04.05.22 | 12:20

Пекинг затвори 10 отсто од градските станици на метрото поради короната

Пекинг затвори околу 10 отсто од станиците во своето големо метро како дополнителна мерка против ширењето на коронавирусот, јавува „Асошиејтед прес“. Управата на метрото...

Свет 01.05.22 | 10:39

Пекинг ги заострува мерките против Ковид

Кинеската престолнина Пекинг денеска ги заостри мерките против Ковид, обидувајќи се да го потисне новиот бран на короната. Градот десет дена се бори против ширењето...

Свет 29.04.22 | 09:25

Пекинг се затвора поради Ковид-19, потврдени 49 нови случаи

Во Пекинг денеска се затворени дополнителен број продавници и објекти поради ширењето на Ковид-19, станбените блокови се под строги мерки за изолација, а властите се...

Здравје 23.04.22 | 17:15

Пекинг се подготвува за нови случаи на Ковид-19

Пекинг е во состојба на готовност, а властите во кинескиот главен град најавија поинтензивно тестирање откако 10 средношколци беа позитивни на тест за Ковид-19. По вчерашните...

Свет 23.03.22 | 11:25

Пекинг тврди: Русија не може да биде исклучена од Г20

Кина ја оквалификува Русија како „важна членка“ на Г20, откако САД го покрена прашањето за нејзино исклучување од групата 20 најразвиени земји во светот, по инвазијата...

Свет 17.03.22 | 11:20

Авионот со кој Лавров тргнал кон Пекинг е вратен назад

Авионот во кој се наоѓал министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, се вратил во Москва, од патот за Кина. „Билд“ пишува дека Лавров синоќа заминал за...

Останати спортови 15.02.22 | 10:46

Холанѓанките во солзи: Освоеното злато го посветија на починатата колешка

Најемотивниот момент во досегашниот дел од Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг беше кога штафетата на Холандија во женска конкуренција во трката на 3.000 метри во...

Останати спортови 09.02.22 | 14:15

Тренерот Ристевски е на ЗОИ во Пекинг, а претседателот на Скијачката федерација Огњан Циговски го прашува зошто не е на работа?

Поранешниот македонски олимпиец, алпскиот скијач Антонио Ристевски како тренер на Дардан Дехари, македонскиот претставник на Зимските олимписки игри (ЗОИ) кои се одржуваат...

Останати спортови 07.02.22 | 09:08

Швајцарецот Фојц најбрз на олимпискиот спуст во Пекинг

Швајцарскиот скијач Бит Фојц го освои златото во спуст на зимските Олимписки игри во Пекинг. Тоа е прв златен медал за Швајцарија на ЗОИ во Пекинг. Второто место го освои...

Останати спортови 03.02.22 | 15:51

Тргна женскиот хокеј во Пекинг

Иако Олимпијадата не е официјално започната, некои од натреварите во хокеј веќе се играaт. Во женска конкуренција Чешка ја совлада Кина со 3-1, Канада ја декласираше Швајцарија...

Останати спортови 03.02.22 | 15:50

Дардан Дехари ќе биде единствениот знаменосец на ЗОИ во Пекинг

Единствен носител на македонското знаме на отварањето на Зимските олимписки игри Пекинг 2022 ќе биде Дардан Дехари. Беше планирано на Дехари друштво да му прави Ана Цветановска,...