Ознака: пазар
Свет 03.05.20 | 16:42

Не им доаѓа памет: На кинеските пазари повторно се продаваат инсекти

Инсекти повторно се на менијата на злогласниот кинески пазар во Нанинг. Улицата Жонгшан се здоби со (не) позната репутација ширум светот заради тоа што луѓето многу...

Македонија 02.05.20 | 19:15

Дебрани се одговорни луѓе: Градскиот пазар речиси празен

Градскиот пазар во Дебар десетта сабота по ред остана речиси без пазарџии и купувачи. Можеа да се видат само двајца пазарџии кои продаваа зеленчук и овошје, а бројот...

Македонија 23.04.20 | 16:30

Гостиварскиот пазар ќе се отвори во вторник, бесплатно ќе се делат маски

Големиот пазар во Гостивар од вторник ги отвара вратите за продавачите и купувачите. Отварање на пазарот го најави градоначалникот на Општина Гостивар на последниот...

Економија 02.04.20 | 14:10

Во вторник, четврток и недела пазарите во Куманово ќе работат со скратено работно време

Од денеска, кумановци ќе можат да купуваат на двата зелени пазари, откако претходно на една од седниците на општинскиот Кризен штаб беше донесена одлука да се отворат...

Здравје 27.03.20 | 18:47

Продавачка на ракчиња на пазарот во Вухан е првиот пациент во светот заразен со ковид-19

Според „Дејли меил“, првото лице за кое било откриено дека е заразено со КОВИД 19, врз основа на увид во доверливи документи добиени од медиумите, била 57-годишната Веи...

Сервиси 26.03.20 | 15:49

Во Прилеп се затвора Градскиот пазар

Дезинфекција на јавните површини, установите и станбените згради, на четирите влеза во градот и на автомобилите, како и затворање на Градскиот пазар, еден од најголемите...

Скопје 21.03.20 | 17:19

Затворен пазарот во Шуто Оризари

Државниот пазарен инспекторат заедно со Управата за јавни приходи за само 45 минути го затвориле пазарот во Шуто Оризари. Оттаму велат дека ќе бидат затворени сите оние...

Сервиси 20.03.20 | 12:43

Се затвора пазарот во Гостивар

Големиот градски пазар во Гостивар нема да работи во наредните 30 дена, соопштија од општината. Бараме разбирање од граѓаните и апелираме да се придржуваат кон препораките...

Балкан 22.02.20 | 17:25

Најголем дел од кокаинот, вреден 50 милиони долари, требало да заврши на пазарот во БиХ

Најголем дел од кокаинот, вреден околу 50 милиони евра, запленет од италијанската полиција во количина поголема од еден тон во меѓународна акција – требало да заврши...

Економија 12.02.20 | 14:13

Ќе работиме на подобрување на условите за сите граѓани на Македонија и со тоа да ги заживееме градовите и селата

Заменик министерот во МЗШВ, Цветан Трипуновски денеска ги посети пазарџиите во Виница. Иако среда е пазарен ден во Виница пазарџиите се жалат, тезгите се полупразни,...

Свет 23.01.20 | 17:26

Змии, коали и скорпии се продаваат во леген: Гнасни слики од пазарот каде што се разви новиот вирус

Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот коронавирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците. Болеста за првпат е регистрирана...

Економија 23.12.19 | 14:17

Притисоци и закани, протестот на пазарџиите „задушен“

Поради притисоци и закани пропадна најавуваниот предупредувачки штрајк на пазарџиите, обвинуваат трговците. Иако сите кои имаат тезга на зелениот пазар во Скопје биле...

Црна хроника 02.12.19 | 16:33

Две семејства се истепале на пазарот во Струмица

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Г.В.(48), К.Р.(21), А.Р.(27), В.Р.(36), И.Р.(41), К.Р.(18) и А.Р.(39), сите од село Баница, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено...

Црна хроника 16.02.19 | 22:53

Две момчиња ноќеска со автомобил влетале во градскиот пазар во Неготино

Две млади лица ноќеска со автомобил влетале во градскиот пазар во Неготино и оштетиле тезги. Портпаролот на Секторот за внатрешни работи Велес, Верољуб Додевски, за...

Црна хроника 16.02.19 | 10:34

Со автомобил влетале на пазарот во Неготино

Две млади лица ноќеска со автомобил влетале во градскиот пазар во Неготино и оштетиле тезги. Портпаролот на Секторот за внатрешни работи Велес, Верољуб Додевски потврди...

Економија 22.01.19 | 23:25

Власта бара пролонгирање на Законот за пазари за една година

Политичките парти денеска со одлука во Собрание – Законот за трговија на зелени пазари го одложија за една година – неговата примена се стави под мораториум. За нови...

Економија 19.01.19 | 16:56

Владата на СДСМ го предложи, пратениците на СДСМ бараат одложување на Законот за пазарџии

Пратеничката групана СДСМ ќе бара одложување на Законот за пазарџии. Од владејачката партија велат дека се залагаат за одложување на спроведувањето на измените, со...

Црна хроника 07.01.19 | 15:45

Прилепчанец нападнат на Бадник во продавница на градскиот пазар

Вчера околу 16 часот, во Полициската станица Прилеп, Т.А. (53) од Прилеп пријавил дека истиот ден околу 09 часот, во деловен објект лоциран во градскиот пазар во Прилеп, од...

Економија 20.12.18 | 10:06

Левица: Забранете го членувањето во управните одбори, а не продавањето на тезга

Левица остро регира за почетокот на примената на новиот Закон за трговија на зелените пазари предложен од владејачката коалиција на ДУИ и СДСМ. Според неа, законот е...

Економија 19.12.18 | 09:10

Апасиев: Знаете ли дека ќе им ја секнете секоја заработка на сиромашните со закон кој му текна на шупак од ДУИ?

Професорот Димитар Апасиев жестоко ја нападна Владата за најновата одлука пензионерите, вработените, луѓе со други приходи или тие што немаат лиценца да не можат да...