Ознака: пазар
Свет 25.09.22 | 17:14

Пожар во Париз, гори најголемиот пазар во светот

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во светот, кој се наоѓа во Париз, пишува „Ле фигаро“. Чадот предизвикан од пожарот е видлив на неколку километри наоколу, пренесува...

Црна хроника 25.06.22 | 14:52

Пyкaње и апceње среде бел ден пред градскиот пазар во Прилеп

Попладнево апсење и пукање пред градскиот пазар во Прилеп. Имено како што дознаваме додека комуналните инспектори при општина Прилеп интервенирале на отстранување...

Економија 16.12.21 | 13:29

Бугарија со замрзнување на цената на струјата преминува во регулиран пазар, а нашиот пазар е веќе регулиран, вели Бектеши

Одлуката на бугарскиот Парламент да ги замрзне цените на парното и на струјата значи дека Република Бугарија како членка на ЕУ преминала од либерализиран на регулиран...

Македонија 05.12.21 | 19:35

Поповска за пазарот Заев-Гаши: Зарем некој верува во прикаските за високи државни цели?

Поранешната претседателка на политичката партија ДОМ и поранешен пратеник во Собранието, Лилјана Поповска, со реакција на договорот Заев – Гаши и доделените функции...

Македонија 21.10.21 | 14:26

Мицкоски: Народот заслужува шанса и среќа, а надежта покажана во првиот круг е патот кон промените

Народот заслужува шанса и среќа, а надежта покажана во првиот круг на локалните избори е патот кон промените, смета Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ. Мицкоски...

Економија 20.10.21 | 11:28

Изгор цени по пазарите, компирот и зелката стигнаа до 40 денари за килограм

Изгор цени по пазарите. Во споредба со лани цените на некои земјоделски производи се двојно зголемени. Компирот и зелката се продаваат по 40 денари за килограм, доматите...

Скопје 10.10.21 | 20:34

Шилегов пријатно изненаден на пазар во Тафталиџе

Секоја недела, без разлика дали сме во кампања или не, одам кај мојот другар Амир којшто веќе со години продава свежо и квалитетно овошје и зеленчук, сподели кандидатот...

Економија 07.10.21 | 12:20

Максим Димитриевски од градскиот пазар во Куманово: Сите вложувања за подобрување на општината ги правиме за граѓаните

Независниот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски и дел од тимот кандидати за советници во идниот Совет на општината, утрово беа во посета на зелениот пазар...

Свет 24.07.21 | 10:01

Пазарот за дигитални недвижнини продолжува да расте, Биткоинот е на врвот

Според податоците на веб-страницата „Коингеко“, од утринава се тргува со најпопуларната криптовалута во светот Биткоин по цена од 33.889 долари, така што вредноста е...

Свет 20.07.21 | 11:15

Крвав бомбашки напад пред Курбан Бајрам: На пазар во Багдад загинале дваесетина луѓе

Околу 20 лица, меѓу кои жени и деца, загинале, а десетици се повредени во напад на пазар во шиитско предградие на Багдад, во пресрет на Курбан Бајрам. На пазарот Ал-Воејлат...

Економија 17.07.21 | 11:48

Пред Курбан Бајрам засилени инспекциските контроли на добиточните пазари

Пред претстојниот голем муслимански празник Курбан Бајрам, директорот на Агенција за храна и ветеринарство Николче Бабовски одржа работен состанок со претставници...

Економија 09.06.21 | 15:12

Нелогичност на владината мерка: Пазарите ќе бидат затворени в недела, но ќе може да се продава на тезга на тротоар

Дали во неделите ќе се сопнуваме на тротоарите преку распосланите домати, пиперки, компири, кромид… ќе зависи од тоа дали ќе има катанец на портите на зелените пазари....

Економија 21.04.21 | 19:26

Пред Велигден јагнешко тешко се наоѓа, цените на зелените пазари повисоки

Во пресрет на Велигден традиционално цените на зелените пазари се повисоки, а тешко се стигнува и до јагнешко. Недостигот од јагнешко е поради тоа што македонските јагниња...

Свет 13.04.21 | 11:33

СЗО бара затворање на пазарите за живи животни

Здравствената агенција на Обединетите нации денеска ги повика државите да ја запрат продажбата на живи животни заробени од дивината на пазарите со храна како итна...

Свет 11.01.21 | 09:05

Пред една година Вухан го пријави првиот смртен случај од ковид-19

Точно пред една година во Вухан беше забележен првиот смртен случај од ковид-19, објави Кина. По 12 месеци, од ковид-19 во светот починаа 1,9 милиони лица. Денес после една...

Здравје 16.08.20 | 21:31

Американски научници: Вирусот не потекнува од лилјаците на пазар во Вухан туку од кинески рудник

Двајца американски научници тврдат дека извор на заразата со корона вирус не може да биле пазарите во Вухан, туку кинески рудник оддалечен 1.600 километри од градот каде...

Здравје 21.07.20 | 10:11

Поради болеста „син јазик“ затворен добиточниот пазар во Трубарево

ЈКП „Гази Баба 2007“ ги известува сточарите, трговците и угостителите дека добиточниот пазар во населеното место Трубарево денеска нема да работи. Како што соопшти Општина...

Свет 13.07.20 | 20:20

Нафтата поевтинува поради влошување на пандемијата на коронавирус

Цената на нафтата на светските пазари денеска падна како резултат на рекордниот дневен пораст на заразени со коронавирус ширум светот, со голем скок во САД во текот...

Македонија 09.07.20 | 15:44

Заев си го доби по нос сред пазар: Нема веќе албански гласови за тебе во Тетово

Гласовите од Албанците нема да ги имате, му порачаа тетовските пазарџии на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за време на неговата денешна посета на Тетво. На прашањето...

Скопје 05.05.20 | 15:48

Пазарот во Шутка повторно отворен

По 45 дена од вчера повторно е отворен пазарот „Eвропа“ во Шуто Оризари. Одговорните лица на овој пазар информираат дека повторно е направена дезинфекција на целиот...