Ознака: пазар
Калеидоскоп 16.03.24 | 20:06

Лемпи од Финска и Влатко од Македонска Каменица пеат по пазари и ги забавуваат луѓето

Изворниот македонски мелос продолжува да се слуша ширум пазарите во земјава, претежно во источниот дел. Сето тоа благодарение на двајцата ентузијасти и вљубеници во...

Свет 15.02.24 | 10:15

Само 20 отсто од европските и американските компании официјално го напуштиле рускиот пазар

Само 100 од 500 европски компании официјално го напуштија рускиот пазар, а повеќето од нив го задржаа правото на откуп, изјави рускиот вицепремиер и министер за индустрија...

Македонија 21.10.23 | 15:35

Бугари по овошје и зеленчук на пазар во Делчево оти било поевтино од кај нив

Поголема група на бугарски државјани и денеска го посетија градскиот пазар во Делчево. Сметаат дека цените се слични малку на пазарите во Бугарија, но сепак посочија...

Економија 05.05.23 | 16:23

Паѓаат цените на зеленчукот на пазарите

Домашното производство ги намали цените на заленчукот на Градските пазари. На штипскиот Градски пазар денеска земјоделците своите производи ги продаваат по пониска...

Кујнски тефтер 05.05.23 | 10:00

Пазар на органска храна во „Јавна сооба“

Започнува третата сезона на промоција и продажба нa органска храна во Македонија. Овој настан е исклучително битен како поддршка за макотрпната работа на земјоделците...

Свет 04.04.23 | 08:40

Огромен пожар на пазар за облека во Дака, ангажирани се стотина пожарникари

Стотици пожарникари се обидуваат да го изгаснат огромниот пожар што избувна утринава на популарен пазар за облека во Дака. Нема извештаи за жртви, но сопствениците...

Свет 25.09.22 | 17:14

Пожар во Париз, гори најголемиот пазар во светот

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во светот, кој се наоѓа во Париз, пишува „Ле фигаро“. Чадот предизвикан од пожарот е видлив на неколку километри наоколу, пренесува...

Црна хроника 25.06.22 | 14:52

Пyкaње и апceње среде бел ден пред градскиот пазар во Прилеп

Попладнево апсење и пукање пред градскиот пазар во Прилеп. Имено како што дознаваме додека комуналните инспектори при општина Прилеп интервенирале на отстранување...