Ознака: патишта
Сервиси 21.03.21 | 08:56

Влажни коловози на патиштата, остатоци од кашест снег на планинските премини

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози, со остатоци од кашест снег на планинските премини. На целата територија на државата врне снег...

Сервиси 14.02.21 | 09:23

Забрани за тешките товарни возила

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурни екипи на...

Сервиси 13.02.21 | 08:12

Забрана за камиони на патот Маврово-Дебар

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози. Врнежи од снег има во Маврово и на планиските премини Стража, Буково и Ѓавато. Од 07:00...

Сервиси 27.12.20 | 08:13

Да се вози внимателно: Патиштата влажни, магла на Плетвар и на патот кон Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива непречено, по влажни коловози. Врнежи од снег има на Попова Шапка и во Маврово. Поради појава на магла видливоста на...

Сервиси 16.12.20 | 08:33

Густа магла и намалена видливост на неколку патни правци

Утринава магла го попречува сообраќајот на патните правци Гостивар – Кичево, Велес – Штип и на планинскиот превој Ѓавато. Како што информира АМСМ, видливоста на патниот...

Сервиси 01.09.20 | 09:35

На граничниот премин Ќафасан се чека по 30 минути, зголемен интензитет на патиштата

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за...

Сервиси 30.08.20 | 20:00

Зврши продолжениот викенд: Колони возила се враќаат кон Скопје

Со завршувањето на продолкженито викенд колони возила, најмногу од Охрид, се движат кон главниот град. Особено има застој на патниот правец Охрид-Скопје, а гужва се...

Сервиси 29.08.20 | 09:41

Зголемен интензитет на сообраќај, на Ќафасан се чека 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и...

Црна хроника 14.07.20 | 11:39

Неколку тешки несреќи по македонските патишта изминатата ноќ

Едно лице загина, а повеќе се тешко повредени во неколкуте тешки сообраќајни несреќи што се случија изминатото деноќие. Синоќа во 23.00 часот на локалниот пат с.Палатица...

Економија 09.07.20 | 10:49

Модерни патишта за побрз проток на патници и стоки е приоритет на ВМРО ДПМНЕ.

Главен приоритет на новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде инвестирање во изградба и обнова на патната инфраструктура. Во нашата програма Обнова за Македонија ветуваме...

Вести 29.05.20 | 11:31

Мисајловски: Власта не може да каже барем еден километар нов автопат што го ветиле го започнале со работа

Помина скоро цел мандат но, власта сè уште не може да каже барем еден километар нов автопат што го ветиле, го започнале со проектирање, обезбедиле средства и го започнале...

Сервиси 22.02.20 | 09:37

Внимавајте има магла на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини,...

Економија 18.02.20 | 11:58

Битола ќе се поврзе со Грција, Струмица со Бугарија – Мицкоски вети 150 км нови експресни патишта

Изградба на 150 километри експресни патишта низ целата држава најави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, објаснувајќи дека нема развиена економија...

Сервиси 17.01.20 | 19:06

Возете внимателно, по патиштата низ Македонија има магла и коловозите се влажни

Намалена видливост поради појава на магла од 40 – 50м. има на патниот правец Скопје – Тетово – Гостивар и Тетово – Јажинце, од 50 – 100м. на патниот правец Велес – Катланово,...

Сервиси 11.01.20 | 18:13

Внимателно по патиштата, врне снег на Попова Шапка, Маврово и на Стража, Ѓавато и Пресека

Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Снег врне на Попова Шапка, во Крушево, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато...

Економија 22.12.19 | 15:05

Од ветените 500 км автопатишта, владата реализирала 782 км патишта

Годината ја завршуваме со максимален ефект во реализација на капиталните проекти во ресорот транспорт. Ги направивме историски најголемите вложувања во патната инфраструктура,...

Сервиси 18.12.19 | 14:51

Магла низ цела Македонија

Намалена видливост на патните правци поради магла до 150 метри има кај Страцин, Тетово, Гостивар, Битола, Прилеп, Охрид, Струга и Ресен, до 40 метри видливоста е кај Штип...

Економија 07.11.19 | 14:22

Заев тргна по „правиот пат“, па се пофали: Се градат, реконструираат и рехабилитираат 800 километри патишта

Во тек е огромен инвестициски циклус за развој на патната мрежа во Македонија. Се градат, реконструираат и рехабилитираат патишта во должина од околу 800 километри....

Економија 04.10.19 | 21:11

Македонија не е ни рангирана на листата на најдобри автопати

Македонија не е ниту рангирана на листата на најдобри автопати во Извештајот на Светскиот економски форум, според кој годинава за најдобри во светот се прогласени патиштата...

Твитови 30.09.19 | 20:46

Две слики, 1000 лаги!