Ознака: пат
Црна хроника 24.05.21 | 12:27

Со автомобил излетал од патот: Тешко повредено едно лице

На регионалниот пат Р-1305 во близина на с.Белче на место викано „Белечки кривини“, вчера патничко моторно возило „опел“ со демирхисарски регистарски ознаки, управувано...

Црна хроника 09.05.21 | 19:59

Возило излета од патот, повредени три девојки

Три лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случи на регионалниот пат Зрновци- Грдовци, во близина на мостот на реката Брегалница. Според информација...

Црна хроника 08.05.21 | 18:07

Страшна сообраќајна несреќа на автопатот Штип- Скопје

Страшна сообраќајна несреќа се случила на автопатот Штип- Скопје, пред селото Коњари, објави „Слободен печат“. Очевидци на несреќата, кои испратиле фотографии, велат...

Црна хроника 14.02.21 | 08:37

Камион се излизгал и излетал од патот кај росоманско Рибарци

Камион се излизгал и излетал од патот синоќа кај росоманското село Рибарци, најверојатно поради снежниот коловоз, за МИА потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР...

Сервиси 11.02.21 | 08:46

Патот Пресека-Врбјане утре привремено ќе биде во прекин

На патниот правец Пресека-село Врбјане утре од 12 до 15 часот ќе има привремен прекин на сообраќајот. Јавното претпријатие „Македонија пат“ утринава соопшти дека прекинот...

Сервиси 25.01.21 | 19:25

Oд 1 февруари целосно ќе се затвори сообраќајот на патот Лакавица-Неготино

Од 1 февруари 2021 година целосно ќе се затвори сообраќајот на регионалниот пат P1103, делница Лакавица-Неготино, со времетраење од пет месеци. ДГТ ЖИКОЛ ДООЕЛ Струмица известува...

Сервиси 24.01.21 | 08:18

Внимателно во сообраќајот: Влажни коловози, снег во Маврово и кај Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Маврово и на планинскиот премин Стража. На одредени патни правци...

Сервиси 11.01.21 | 10:27

Патниот правец Маврово – Дебар прооден за сообраќај

Од АМСМ информираат дека патниот правец Маврово – Дебар е нормализиран и прооден за сообраќај за сите типови на возила. Вчера доцна попладне од безбедносни причини...

Економија 05.01.21 | 12:30

Ќе се гради нов експресен пат од Струмица преку Валандово до автопат на Коридор 10 кај Смоквица

Во финална фаза е проектот за нов експресниот пат  од Струмица-преку Валандово до автопатот на Коридор 10  кај Смоквица. Се очекува проектирањето да биде завршено на...

Сервиси 30.12.20 | 12:27

Сообраќајот на патот Кичево-Охрид во прекин поради минирање

Поради изведување работи на пат (минирање) на патниот правец Кичево – Охрид кај с.Врбјани во период помеѓу 12 и 15 часот сообраќајот ќе биде во прекин во периоди од 10 до...

Сервиси 20.12.20 | 09:03

На повеќе патни правци има магла

На повеќе патни правци во државата има магла, но во целина, сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Од АМСМ соопштуваат дека...

Економија 08.12.20 | 17:16

Нов министер, стари ветувања: Бочварски најави реконструкција на патот Струга-Ќафасан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, го следи примерот на својот претходник, Горан Сугарески и најави дека наскоро ќе почнат градежни активности за рехабилитација...

Црна хроника 06.12.20 | 21:20

Попладнево се преврте автомобил на автопатот Скопје- Велес

Автомобил се истумбал попладнево на автопатот Скопје-Велес, објави 24 Инфо. Сообраќајката се случила на излезот од Скопје, каде се превртил автомобилот. Не е познато...

Сервиси 30.10.20 | 10:34

Изменет сообраќаен режим на неколку делници на патот Кичево – Охрид

Г.П. Викторија Инвест известува дека на 30.10.2020 (петок), ќе се почне со изведување градежни работи на патниот правец А2 Кичево – Охрид, поточно на делницата помеѓу с. Климештани...

Сервиси 19.10.20 | 09:26

Прекин на сообраќајот на патот Кичево-Охрид, кај село Врбјани

Од АМСМ информираат дека денеска (понеделник, 19 октомври) на патниот правец Кичево – Охрид, на потегот кај село Врбјани, по планинскиот премин Пресека, поради работи...

Сервиси 13.10.20 | 08:55

Барајте алтернативни патишта: Затворен патот Валандово-Удово

Од 4:30 часот, сообраќајот на регионалниот пат Р1105 во правец Валандово – с.Удово, кај м.в. Калковска река атар на с. Јосифово е во прекин, информира АМСМ. Прекинот е поради...

Сервиси 05.10.20 | 12:34

Периодични прекини утре на патот Кичево – Охрид, кај Врбјани

На патниот правец Кичево – Охрид, кај село Врбјани, утре сообраќајот ќе биде во прекин 10 – 15 минути. Како што соопшти Автомото сојузот на Македонија (АМСМ), прекинот е...

Економија 16.09.20 | 11:50

Иако власта вети обнова, патот кон Албанија води преку асфалт со милион дупки

Ситуацијата наметната со коронавирусот и можноста македонските државјани да патуваат без какви било ограничувања само во соседна Република Албанија го зголеми бројот...

Економија 07.09.20 | 10:30

Патот Струга – Ќафасан е целосно руиниран и покрај ветувањата на власта дека ќе биде поправен

Патот Струга – Ќафасан е целосно уништен, па иако е долг само неколку километри, поради многуте дупки станува збор за делница за која треба многу време да се помине. Овој...

Сервиси 31.08.20 | 11:00

Прекин на сообраќајот на патот Кичево – Охрид на делницата Пресека – Врбјани

На патниот правец Кичево – Охрид, поточно на делницата Пресека – село Врбјани денеска од 12 до 15 часот, сообраќајот ќе биде во прекин во период од 15 до 20 минути поради...