Ознака: партија
Македонија 10.09.23 | 09:09

Скендер Реџепи ја формира партијата „Народно движење“

Пратеникот Скендер Реџепи ја формира партијата „Народно движење“. На основачкото собрание, одржано вчера во Скопје избрани се органи на партијата, а за претседател...

Македонија 10.08.23 | 14:44

Аријанит Хоџа собра потписи за регистрација на нова партија

Поранешниот потпретседател на Движењето Беса, Аријанит Хоџа, објави на Фејсбук дека ги собрал потписите за регистрација на неговата нова партија Европската демократска...

Македонија 10.08.23 | 14:24

Се ситни албанскиот блок: Аријанит Хоџа ги собрал потписите за регистрација на Европска демократска партија

Поранешниот потпретседател на Движењето Беса, Аријанит Хоџа, објави на Фејсбук дека ги собрал потписите за регистрација на неговата нова партија Европската демократска...

Македонија 05.08.23 | 16:30

Меџити ги собра потписите за регистрација на партија, промоцијата е на 13 август

Демократското движење на Изет Меџити соопшти дека во рекордно време ги собрале потребните потписи за регистрација на политичкиот субјект. „Стотици истомисленици...

Македонија 03.03.23 | 12:36

Ковачевски: Нема преговори за влез на уште една партија во Владата

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека во моментов нема разговори за влез на друга партија во владејачката коалиција. Такви разговори нема во моментов, меѓутоа...

Македонија 03.10.22 | 19:30

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС пронајде струја која ја произведува Мицкоски тогаш слободно нека ја земе

Ако СДС пронајде струја која ја произведува Мицкоски тогаш слободно нека ја одземе, во спротивно што правиме со 26-те милиони евра тешката афера „Броило“. Дезертерот...

Балкан 13.06.22 | 13:02

Осум пратеници го напуштаат Слави Трифонов

Осум бугарски пратеници од партијата Има таков народ (ИТН) го напуштаат лидерот Слави Трифонов, кој минатата недела реши да излезе од владината коалиција, објави „24часа.бг“. Тие...

Македонија 11.12.21 | 12:53

Николоски: Ако за 4 години Мицкоски ја стабилизираше партијата, наредните 4 години тоа ќе го направи во државата

За прв пат ВМРО-ДПМНЕ прави Конгрес во Скопје затоа што сакаме симболично да ја означиме победата на локалните избори. ВМРО-ДПМНЕ на овој Конгрес ќе излезе со нова доктрина...

Македонија 05.12.21 | 19:26

Стефковски го поддржа Мицкоски за нов мандат: На ВМРО ДПМНЕ ѝ е потребно ова раководство

На 12-ти декември, ВМРО-ДПМНЕ го закажа својот редовен Конгрес. Како претседател на општинскиот комитет Гази Баба кој претставува бастион на ВМРО-ДПМНЕ, по последните...

Македонија 19.11.21 | 19:08

Заев: Оставка во вторник во партија, СДСМ да бира нов лидер

Заев на денешната средба со Гаши, рече дека ќе побара партијата да заседава во вторник на која и официјално ќе ја поднесе оставката. Потоа ќе почнат процедурите за избор...

Свет 08.11.21 | 14:18

Турските антиваксери формираат политичка партија

Хаџи Али Озхан, адвокат и нотар во турската провинција Кириккале во Централна Анатолија, изјави дека се поднесени документи до Министерството за внатрешни работи за...

Македонија 16.10.21 | 20:22

Двојни стандарди: Македонци во Бугарија не смеат, но Бугари во Македонија најавуваат формирање партија со етнички предзнак

Претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, преку статус на фејсбук најави дека многу скоро ќе биде основана партија на Бугарите во Македонија,...

Македонија 25.10.20 | 18:18

Заев: Следната година, внатрепартиски избори за ново раководство во СДСМ

Со новите предлог статутарни измени кои денеска беа соопштени на 25. конгрес на СДСМ, како што порача лидерот Зоран Заев, сакаат да обезбедат уште поголема демократизација,...

Балкан 20.09.20 | 19:53

Секој деветти жител на Србија е член на партијата на Александар Вучиќ

Секој деветти граѓанин на Србија има членска книшка на Српската напредна партија на претседателот Александар Вучиќ, покажува анализата што ја направи „нова.рс“. Анализата...

Македонија 03.09.20 | 11:49

Наместо почеток со камен темелник, СДСМ започнува со деструкција

Тешко на народот чија Влада во континуитет вториот работен ден го започнува со церемонијално рушење на една од илјадниците дивоградби во државата, реагираат од партијата...

Балкан 16.05.20 | 15:00

Партијата на Македонците во Србија бара извинување за изјавата на Вулин

Партијата на Македонците во Србија реагира на изјавата на српскиот министер за одбрана, Александар Вулин и бара од српската Влада да каже дали неговата изјава со којашто...

Македонија 22.02.20 | 14:18

Другар Зоран Заев – СДСМ не е мултиетничка партија!

СДСМ, како наследничка на некогашната Комунистичка партија на Македонија (подоцна Сојузот на комунисти на Македонија и СКМ – Партија за демократска преобразба), е македонска...

Свет 05.12.19 | 17:14

Четворица британски европратеници ја напуштија Партијата Брегзит

Британската Партија Брегзит денеска соопшти дека четворица нејзини членови, кои се и пратеници во Европскиот парламент, ја напуштиле партијата за да ја поддржат владејачката...

Македонија 19.09.19 | 11:46

Ардита Дани ќе биде шефица на ДУИ во Кичево, за другите ограноци се очекува натпревар

Изборот на потпретседателот на ДУИ и довчерашен градоначалник на Чаир, Изет Меџити, за нов претседателот на чаирскиот огранок на интегративците, кој долги години го...

Македонија 27.08.19 | 14:21

Се откажаа од Заев и правдата на Катица: Шарените прават своја партија

По последните сознанија кои беа објавени во врска во случајот „Рекет“, се поочигледно е и се погласно се искажува незадоволството и paзочарувањето од власта кај членовите...