Ознака: парно
Скопје 10.01.22 | 13:41

„Адора инженеринг“: Не сме на никаков начин вклучени во производството и испораката на топлинска енергија во Скопје

„Адора инженеринг ДООЕЛ Скопје“ на никаков начин не е вклучена во оперирањето со производството и испораката на топлинска енергија во градот Скопје и нема никакво...

Економија 10.01.22 | 09:16

Нè теравте да купиме печки на пелети, а пелетите ги поскапевте 100%, нè теравте да купиме инвертери…

Кога неправдата станува закон, отпорот станува должност, вели новинарот Антонио Димитриевски, споделувајќи ги апсурдностите околу греењето кои оваа власт ги направи. Нè...

Вести 10.01.22 | 08:48

ВМРО-ДПМНЕ: Половина Скопје е без парно, и главен виновник за тоа е Ковачевски и СДСМ

Половина Скопје е без парно, и главен виновник за тоа е Ковачевски и СДСМ, се вели во партиското соопштение на  ВМРО-ДПМНЕ. Власта не презема ништо во насока на обезбедување...

Економија 10.01.22 | 08:48

ВМРО-ДПМНЕ: Половина Скопје е без парно и главен виновник за тоа е Ковачевски и СДСМ

Половина Скопје е без парно, и главен виновник за тоа е Ковачевски и СДСМ, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Власта не презема ништо во насока...

Скопје 07.01.22 | 17:32

Владата бара од компаниите да им овозможат топлинска енергија на граѓаните

Владата ги повикува надлежните компании, градските и општинските власти итно да постапуваат по своите надлежности и да обезбедат топлинска енергија во домовите на...

Економија 07.01.22 | 15:21

Скопјани со ладни радијатори за Божик, од БЕГ велат дека системот работи во оптимизиран режим

Откако над 500-тини домови од Скопје Север и Топанско Поле, деновиве останаа без парно во сред зима, денеска скопјани и од други делови на градот реагираат дека се без...

Економија 06.01.22 | 09:47

Прва мерка на Ковачевски е покачена струја и парно и поскапи сметки за граѓаните за 500 денари

Прва мерка на Ковачевски е покачена струја и парно, и поскапи сметки за граѓаните за 500 денари. Поради неспособноста на СДСМ, и желбата за криминал и рекет, цело лето не...

Економија 04.01.22 | 09:17

БЕГ купил гас пред зголемување на цената и шпекулациите дека скопјани може да останат без парно

БЕГ обезбеди гас за до крајот на април. Договорот е склучен со ТЕТО и тежи 70 милиони евра. Договорот бил склучен уште минатиот вторник, кога се шпекулираше дека скопјани...

Економија 01.01.22 | 09:18

ВМРО-ДПМНЕ: Првиот ден од годината Ковачевски на народот му го честита со поскапа струја и парно

ВМРО-ДПМНЕ излезе со соопштение за јавноста чија тема е поскапувањата на електричната енергија и на парното, кои почнуваат со доаѓањето на новата година. Почитувани...

Економија 31.12.21 | 11:56

Уште една новогодишна честитика: Парното од утре поскапо за 14 отсто

Цената на парното од утре ќе се зголеми за 14 проценти. Оваа одлука ја донесе РКЕ откако БЕГ претходно побара зголемување на цената од 300 отсто. Зголемувањето на цената...

Економија 31.12.21 | 10:06

РКЕ денеска ќе пресече и за поскапувањето на парното

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска треба да соопшти колку ќе поскапи цената на парно греењето за корисниците на БЕГ. Информациите се дека оваа компнија...

Економија 30.12.21 | 16:15

Утре ќе се знае колку ќе поскапи парното

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ќе го разгледува барањето на БЕГ, а утре се очекува да соопшти колку ќе поскапи парното. Според претседателот...

Економија 30.12.21 | 11:57

„Дојче веле“: Скопјани можат да останат без парно греење од 1 јануари

На два дена пред почетокот на новата година, во тек е трескавична потрага по природен гас со кој ќе се обезбеди парното греење во Скопје. Доколку денеска не се најде решение,...

Економија 29.12.21 | 11:39

БЕГ бара поскапување на парното греење за 300 отсто

Балкан енерџи груп бара цената на парното да се зголеми за 300 проценти од први идниот месец. Во барањето кое го доставиле до Регулаторната комисија за енергетика тие...

Економија 24.12.21 | 09:18

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на Заев и Ковачевски ќе резултира и со поскапо парно

Неспособноста на Заев и Ковачевски ќе резултира и со поскапо парно реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Ненавременото снабдување со гас на земјава ги става корисниците на градското...

Економија 23.12.21 | 10:00

Заради неспособноста на власта покрај струјата ќе се покачи и цената на парното

Заради неспособноста на власта покрај струјата ќе се покачи и цената на парното, предупредуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Власта ги испразни хидроакумулациите во лето и продаваше...

Економија 18.11.21 | 13:49

Парното ќе поскапи 2,5 пати ако државата не му даде 25 милиони евра на „ТЕ-ТО“

Енергетската криза се продлабочува, долговите се трупаат, а од Власта и натаму немаат конкретна стратегија што понатаму. Ако државата не го субвенционира „ТЕ-ТО“ со...

Економија 06.11.21 | 09:13

Дрва, струја или пелети, што е најисплатливо за грејната сезона во услови на раст на цените?

На дрва евитно, со струја чисто. Според пресметките, за претстојната грејна сезона на едно домаќинство за затоплување на домот ќе му бидат потребни од 200 до 700 евра. Сумата...

Македонија 07.10.21 | 08:15

Проверете ги радијаторите: Почнува грејната сезона

Од денеска започнува испораката на топлинска енергија до потрошувачите поврзани на системите за централно греење во Скопје, што се врши по строго утврдени правила...

Економија 25.09.21 | 23:24

Регулаторна уверува дека парното нема да поскапи откако Чифлиганец ја купи Топлификација

Нема да има никакви измени во цената на парното греење. Иако топланите Исток и Запад на Топлификација одат во рацете на Чифлиганец, од Регулаторната комисија за енергетика...