Ознака: парно
Скопје 27.12.22 | 12:48

Не одете по шалтери: Сметките за парно сега можете да ги платите онлајн и за новиот снабдувач

ЕСМ воведе електронски систем за безбедно плаќање на фактурите за топлинска енергија на новата интернет страница ЕСМ Снабдување. Фактурите за топлинска енергија,...

Економија 23.12.22 | 12:45

Ковачевски не теши: Парно и гас ќе има и по 1 јануари

Парно за граѓаните и гас за компаниите ќе има и по 1 јануари, иако „Макпетрол“ најави дека повеќе нема да испорачува природен гас до неговите корисници. Системот мора...

Економија 05.12.22 | 15:24

Бектеши: Струја и парно ќе има без застои до крајот на грејната сезона

Граѓаните да бидат спокојни зашто електрична и топлинска енергија ќе има до крајот на грејната сезона, без застои и без оптоварување на нивниот буџет. Не треба да веруваат...

Скопје 01.12.22 | 18:37

Ковачевски вели дека во декември скопјани ќе имаат парно

Премиерот Димитар Ковачевски, вели дека е набавен гас од „Макпетрол“ за цел декември за потребите на топланите во Скопје, а за декември е потпишан и договор за користење...

Економија 30.11.22 | 14:18

Изработени се сметките за парно за октомври, во тек е нивна достава

Фактурите за топлинска енергија за месец октомври се изработени и во тек е нивна достава. Од ЕСМ известуваат дека износот на фактурите за топлинска енергија на потрошувачите...

Економија 29.11.22 | 17:20

ЕСМ ги изработува фактурите за парно за октомври

ЕСМ соопшти дека во тек е изработка на фактурите за топлинска енергија за октомври. Изработката на фактурите вклучуваше и постапка за преземање на податоците на потрошувачите...

Економија 14.11.22 | 18:06

Привремено решен проблемот со парно од топланата Скопје-Север, обезбедени пари за гас за 10 дена

Обезбедени се финансиски средства за набавка на гас за топланата Скопје Север за следните 10 дена, потврди првиот човек на топланата Куштрим Рамадани. Во изјава за МИА,...

Скопје 13.11.22 | 18:23

ЕСМ: АД Скопје Север одби да го потпише договорот за соработка, на нив паѓа одговорноста за прекин на греењето во Чаир и Бутел

АД ЕСМ нема правен основ да му дава директни субвенции на АД Скопје Север, но може да помогне само преку договор за деловно техничка соработка кој приватниот субјект...

Економија 22.10.22 | 15:39

Потпишани 3.800 договори со ЕСМ снабдување, договорот поставен на интернет страницата

Заклучно со вчерашниот ден, потпишани се вкупно 3.800 договори со ЕСМ снабдување ДООЕЛ Скопје, информираше денеска на прес-конференција помошник-директорот за топлинска...

Економија 21.10.22 | 18:57

Бислимоски: Неопходно е рационално трошење на енергенсите

Грејната сезона почна согласно правилата за снабдување и мрежните правила за 60 илјади потрошувачи, додека снабдувањето со електрична енергија за 611 илјади домаќинства...

Економија 20.10.22 | 14:23

Скопјани ќе имаат парно, прашање е само дали топланите ќе работат на гас или на дизел, вели Ковачевски

Граѓаните на Скопје ќе имаат парно греење, прашање е само на што ќе работат топланите, дали на гас, што е основното сценарио, или на дизел гориво, за што се прават последните...

Скопје 20.10.22 | 09:26

Лоба бесна: Од 4500 до 5000 денари плаќаме парно секој месец, а парно нема!!

Пејачката Викторија Лоба е бесна што иако плаќа високи сметки за парно греење, во нејзиниот дом е ладно. Вели од година во година ситуацијата со парното се влошила. Од...

Економија 18.10.22 | 21:58

Бислимовски: Ако има доволно гас и се држиме до планираното производство, ќе нема промена на цената на парното од 1 јануари

Нè очекува исклучително тешка зима, но ако има доволно гас за Те-То за компанијата да даде поевтина електрична енергија за топланите и ако се држиме до плановите за производство...

Економија 17.10.22 | 21:29

Бислимоски: EСМ електронски да им ги испраќа новите договорите на потрошувачите

ЕСМ има законска обврска да потпише договори со своите потрошувачи бидејќи повеќе не е БЕГ снабдување туку е ЕСМ снабдување, и овој проблем е веќе надминат, посочи вечерва...

Економија 17.10.22 | 20:06

Бислимовски: Граѓаните не мора да одат да потпишуваат договори за парно

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски кажа дека нема потреба граѓаните да одат на пунктовите да потпишуваат договори за парно. Бислимовски...

Економија 17.10.22 | 18:25

Оваа зима во становите кои се греат на градско парно нема да има 24-25 степени

Во саботата почна грејната сезона. Доколку температурата во текот на денот е под 15 степени, треба да работат и топланите. Според информациите од ЕСМ, има одредени проблеми...

Економија 16.10.22 | 13:45

Мицкоски: Власта не е подготвена за грејната сезона, работат за лични интереси и продолжуваат со тендерите во четири очи, затоа голем дел од скопјани немаат парно

Суштината на немањето парно греење кај дел од скопските домаќинства приклучени на централно греење, е затоа што од власта не е подготвена и затоа што работат само за...

Скопје 15.10.22 | 19:08

Ако нема гас, топланите за парно ќе работат на дизел гориво

Ако на светскиот пазар нема гас, тогаш топланите ќе работат на дизел гориво и Скопје ќе има парно, кажа директорот на Електрани на Македонија (ЕСМ) Васко Ковачевски. Од...

Економија 15.10.22 | 12:11

Бектеши: Граѓаните ќе имаат топлинска енергија до крајот на сезоната, струја ќе добиваат од домашните капацитети

Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека граѓаните ќе добиваат топлинска енергија непречено до крајот на грејната сезона, како и дека потрошувачите не електрична...

Економија 15.10.22 | 08:36

Бислимовски до граѓаните: Ќе има проблеми во првите денови со парното, покажете трпение

Регулаторната комисија за енергетика ги издаде трите лиценци на АД ЕСМ за регулирано производство на топлинска енергија, за дистрибуција и за снабдување со што се исполнети...