Ознака: паричка
Калеидоскоп 07.01.19 | 16:57

Еве што треба да направите со паричката од Бадник за да ви донесе среќа и бериќет

Бадник е денот пред Божик. Празник пред празникот. Најава на празникот. Очекување на Христовото раѓање. Првите весници на празникот се децата коледари. А весник или гласник...

Балкан 06.01.19 | 21:21

Ако ова не е циркуз: Како паричката заврши кај градоначалникот

По повод православниот празник, во Загреб денеска се одржал традиционален прием во организација на Српскиот национален совет, на кој се кршело и традиционалното бадниково...

Македонија 06.01.19 | 20:18

Шести пат по ред паричката кај Мицкоски

Годинава во бадниковото лебче кое се дело во неговото семејство, паричката се паднала во парчето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Ова шестти пат по ред паричката...

Калеидоскоп 05.01.19 | 10:02

Ако ви падне паричката еве каде треба да стои за да ви донесе среќа и бериќет

Векови наназад е традиција да се крши леб со паричка за Бадник, а оној кај кој ќе се падне ќе има среќа, здравје и бериќетна година. Секогаш парчето леб кое било наменето...