Ознака: паричка
Семејство 13.01.21 | 08:18

Утре е Василица, голем дел од верниците кршат погача со паричка

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу...

Македонија 07.01.21 | 11:23

Паричката во семејството Мицкоски кај мајката Лилјана

Паричката од бадниковото лепче во семејството Мицкоски годинава се падна кај мајката Лилјана. Како што кажа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостување...

Скопје 07.01.21 | 00:07

И Шилегов ја покажа паричката

Паричката за оваа бадникова вечер се паднала кај скопскиот градоначалник Петр Шилегов. Фотографијата на Фејсбук ја сподели самиот. Здравје за сите. Да сте ми живи и...

Македонија 06.01.21 | 23:33

Бадник на Клиника: Паричката им се падна на сестра Тања и војник Ива

„Во духот на традицијата, годинава под посебни мерки и протоколи со моите колеги дежурни на Клиниката и припадниците на Армијата кршевме бадниково лепче со паричка“,...

Македонија 06.01.21 | 21:08

Паричката се падна кај Зоран Заев

Паричката за оваа бадникова вечер се паднала кај премиерот Зоран Заев. Неговата ќерка Александра Заева сподели фотографија на Инстаграм на која се гледа како премиерот...

Калеидоскоп 06.01.21 | 11:30

Лепче со паричка на Василица, а не на Бадник

Историјата на „василопитата“ е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, Свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија...

Кујнски тефтер 06.01.21 | 09:00

Рецепт за вкусна погача со паричка за среќа

Брашното се просејува заедно со прашокот за пециво и се прави кладенче. Во него се додаваат солта, маслото и млака вода и се замесува меко тесто. Од тестото се прави погача,...

Калеидоскоп 05.01.21 | 10:36

Зошто паричката се врти на Василица, а не на Бадник

Тра­ди­ци­о­нал­но, во Ма­ке­до­ни­ја се­мејс­тво­то се со­би­ра на ве­че­ра на Бад­ник. Се под­го­тву­ва бо­га­та тр­пе­за иск­лу­чи­тел­но со пос­на хра­на: пи­ту­ли­ци,...

Калеидоскоп 14.01.20 | 13:05

Еве каде треба да ја чувате паричката ако ви се падне на Василица за да донесе многу среќа и пари

На Василица се крши леб или пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Важно е ако ви се падне паричката каде ќе ја чувате. Секогаш парчето леб кое било...

Сервиси 14.01.20 | 09:00

Чудото на Св. Василиј е причината што паричката се врти денеска

Историјата на “василопитата” е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија...

Калеидоскоп 12.01.20 | 12:33

Ако ви се падне паричката на Василица, каде треба да ја чувате за да ви носи среќа цела година

Василица е голем и тежок празник, именден и куќна слава на многу македонски семејства. На Василица се крши леб или пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Важно...

Македонија 07.01.20 | 17:07

Политичарите верни на традицијата: Паричката кај Пендаровски и Спасовски, во домот на Мицкоски кај сопругата

Македонските политичари верни на традицијата синоќа во своите домови ја барале паричката на Бадник со своите семејства. Во семејството Пендаровски, најсреќен бил токму...

Калеидоскоп 07.01.20 | 16:03

Лепче со паричка за Бадник или Василица?

Тра­ди­ци­о­нал­но, во Ма­ке­до­ни­ја се­мејс­тво­то се со­би­ра на ве­че­ра на Бад­ник. Се под­го­тву­ва бо­га­та тр­пе­за иск­лу­чи­тел­но со пос­на хра­на: пи­ту­ли­ци,...

Македонија 07.01.20 | 13:57

Првпат по многу години на Спасовски му се посреќи

Техничкиот премиер Оливер Спасовски 100-дневниот мандат на чело на владата го започна со почетничка среќа. По многу години паричката од бадниковата погача се паднала...

Македонија 07.01.20 | 13:39

Беше регуларно, не беше наместено

Традиционално како и во секое христијанско семејство во земјата на Бадник и во семејството на претседателот Стево Пендаровски се вртеше погачата со паричка, која овојпат...

Ракомет 06.01.20 | 23:22

Ракометарите кршеа лепче во Словенија, најсреќен Петар Баснарков

Македонската ракометна репрезентација сè уште е во Словенија каде се подготвуваат за Европското првенство во Виена. И овој Бадник македонскиот национален тим кршеше...

Твитови 06.01.20 | 20:45

Пандов: Мене ми падна паричката, на Заев му падна Владата


Македонија 06.01.20 | 20:33

Рози го прекина шестгодишното „владеење“ на Христијан

Годинава во бадниковото лебче кое се дели во неговото семејство, паричката се паднала во парчето на Рози Мицкоски, сопругата на Христијан Мицкоски. Последните шест...

Двоглед 06.01.20 | 17:02

Бадниковото лепче кај Заеви и годинава ќе биде со две парички

Радост, бериќет, среќа и големо расположение – ова е сликата секоја година кај лицето В.З. од семејството на премиерот кое има таква среќа секоја година да добива по...

Калеидоскоп 08.01.19 | 14:11

Зошто на денот на свети Василиј, месиме василопита и ставаме паричка

Историјата на «василопитата» е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија...