Ознака: пари
Калеидоскоп 27.07.19 | 19:36

Лажела дека е болна, граѓаните донирале, а таа со парите си направила луксузна свадба

Британката Карла Луис Еванс успеала да ги излаже хуманите луѓе со приказна преку социјалните мрежи дека има рaк за да собере 15.000 фунти. 29-годишната Британка од Манчестер...

Астро 18.07.19 | 19:10

Oвие хороскопски знаци ќе „се опарат“ до крајот на месец јули

Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… До крајот на месецот останува нешто...

Астро 16.07.19 | 23:04

Oвие хороскопски знаци ќе тријат раце до крајот на месец јули

Скорпија Исклучително добар месец за комуникација со луѓето. Бидете доволно колегијални бидејќи и на вас ќе ви биде потребна поддршка. Ќе имате можност да почнете некоја...

Македонија 16.07.19 | 19:02

Да направиме некои пари, разговараат Али и брат му Фекри Ахмети во новата бомба на Ел Чека

Кичевчанецот со прекар Ел Чека кој од Чикаго, САД објавува прислушувани материјали ја објави можеби најсилната аудио бомба досега. Од тоа што може да се слушне се работи...

Црна хроника 14.07.19 | 21:39

Колење и пукање на „Џон Кенеди“, пари причина за нападот!

Едно лице се здобило со повреди од убод од остар предмет и од огнено оружје синоќа во расправија што се случила во возило на улицата „Џон Кенеди“ во Скопје. Полицијата...

Калеидоскоп 29.06.19 | 20:51

Како најдобро да ги скриете парите во вашиот дом?

Обично, парите се најсигурни во банка. Но, поради одредени причини некогаш сакате да ги имате во вашиот дом, каде што ќе ви бидат на дофат во секој момент. Во такви случаи,...

Економија 20.06.19 | 13:01

Само семејствата кои трошат над 3 000 евра месечно ќе имаат максимален поврат на ДДВ

Во зависност од даночната стапка, за да го остварите максималниот годишен поврат на ДДВ од 28.800 денари ќе треба да потрошите меѓу 17.000 и 62.000 евра годишно, покажува пресметката. Доколку...

Црна хроника 09.06.19 | 19:58

Гледам да не снимаат, не дај боже има и такви луѓе: Вработена во суд зема поткуп за да договори пресуда

Гледам да не снимаат, не дај боже има и такви луѓе. Не се сомневам, ама има и такви, вели вработена во суд додека зема поткуп за да договори пресуда, објави „Досие.мк“. Порталот...

Ракомет 05.06.19 | 09:29

Вардар од награди ќе собере милион и пол евра

Успехот од Келн на новиот европски ракометен првак Вардар му носи најмалку 1.5 милион евра во клупската каса. Тоа се пари што ќе ги добие како награда од дражавата и Европската...

Економија 27.05.19 | 14:01

Директорот на „Нефа“ во Србија: Сите ќе ги добијат парите

Никој од купувачите и од вработените во компанијата „Нефа“ нема да биде измамен и сите ќе си ги добијат парите, тврди рускиот инвеститор Андреј Ходашевиќ во соопштение...

Астро 22.05.19 | 23:47

Хороскопски знаци кои до крајот на неделата ќе најдат пари

Сигурно барем еднаш во животот на улица или на некое друго место сте пронашле пари за кои не сте знаеле чии се и не сте имале на кому да ги вратите. Е токму овие три хороскопски...

Астро 06.05.19 | 22:40

Фенг Шуи правила кои помагаат во привлекување на пари во домот

Според старото тибетанско учење, не е сеедно што се наоѓа од левата страна на просторијата (ходникот) во која влегувате после влезната врата. Тој дел од куќата е исклучително...

Економија 03.04.19 | 14:38

Со фискални реформи до праведен раст и зголемен животен стандард за сите граѓани

Контрола на трошењето и правична распределба на јавните пари, унапредување на вработеноста, зголемување на продуктивноста на компаниите и инвестирање во иновации,...

Калеидоскоп 23.03.19 | 15:30

Пресврт: Нашол торба со пари, ја вратил, а во знак на благодарност добил прегратка, но колегите го издале

Силно одекна во балканските медиуми веста за добрината на извесен Александар Миладиновиќ од Ниш (34), кој минатиот месец додека бил на пауза, на покривот на двојот автомобил...

Семејство 22.03.19 | 09:43

Штотуку роденото бебе го оставила во такси, а на возачот му дала пари за млеко

Една 40-годишна мајка од Трстеник, Србија штотуку роденото бебе го оставила во корпа во такси возилото со кое патувала до Врњачка Бања, а на возачот му оставила пари за...

Калеидоскоп 18.03.19 | 11:08

Нашол торба со пари на својот автомобил, ја вратил, а во знак на благодарност добил прегратка

Александар Миладиновиќ од Ниш (34), минатиот месец излегол на пауза од своето работно место, а кога стигнал до неговиот автомобил го дочекала необична глетка. На кровот...

Култура 15.03.19 | 10:40

Охрид нема да дели субвенции за културни настани од 15 јули до 15 август

Советот на општина Охрид на седница со 20 гласа за го прифати предлогот на в.д. градоначалникот Константин Георгиески со кој се усвои одлука со која општината повеќе...

Економија 07.03.19 | 11:51

Првите „северни“ банкноти ќе бидат од 50 и 100 денари

Според одлуки објавени во Службен весник потпишани од гувернерката Анита Ангеловска-Бежовска, банкнотите од 10 и 500 денари ќе го добијат новото име на Народната банка....

Кариера 01.03.19 | 21:42

На сосед не му се позајмува сол, а платата треба да преноќи

Начинот на кој се однесувате кон парите, па дури и положбата на метлата во куќата, велат нашите стари, може да влијаат на финансиската ситуација во домот. Платата треба...

Култура 13.02.19 | 15:01

Заев најави зголемување на буџетот за филм

Вашите успеси се успеси и на нашата држава. Ќе го поддржиме финансиски филмот и ќе го зголемиме растечкиот светски интерес, им порача премиерот Зоран Заев на претставниците...