Ознака: парада
Свет 24.06.20 | 13:37

Во Москва се одржа воена парада по повод 75-годишнина од победата над фашизмот

И покрај пандемијата на новиот коронавирус, во Москва денеска се одржа голема воена парада со која се одбележа 75-годишнината од крајот на Втората светска војна во Европа....

Свет 09.05.20 | 17:06

На парада и покрај пандемијата, илјадници луѓе без маски на прославата

Во Белорусија покрај пандемијата од корона вирус се одржа воена парада на која присуствуваа илјадници луѓе, некои без маски, пишува „Гардијан“. Претседателот на Белорусија...

Сервиси 05.10.19 | 13:16

Првпат во Скопје парада на миленичиња

На 13 октомври, недела, во 13 часот ќе се одржи првата парада на миленичиња во Скопје.  „Шепологијата” е замислена како целодневен настан, настан кој ќе започне пред Собранието...

Свет 01.10.19 | 10:12

Кина на парада се пофали со оружјето

Во Пекинг со воена парада се одбележува 70-годишнината од основањето на Народна Република Кина, во време кога земјата се соочува со голем број предизвици, како што се...

Балкан 15.09.19 | 18:05

Премиерката Ана Брнабиќ, дел од Парадата на гордоста

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ се приклучи на Парадата на гордоста која започна денеска околу 17 часот во Белград. Учесниците на ,,Прајдот” се собраа на Плоштадот...

Калеидоскоп 23.06.19 | 13:09

Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР, изјавија дека за безбедноста на учесниците...

Скопје 20.05.19 | 12:35

Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) за правата на ЛГБТ заедницата во земјава ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор за одржување на овој настан. Организаторите...