Ознака: папа
Свет 03.05.22 | 18:09

Папата Франциск побарал средба со Путин

Папата Франциск изјави дека побарал средба со рускиот претседател Владимир Путин во Москва, за да разговара за запирање на војната во Украина, но не добил одговор. Папата...

Свет 28.04.22 | 09:50

Папата до свекрвите: Внимавајте на својот јазик

Папата Франциско им оддаде почит на свекрвите, за кои рече дека често се жртви на најбаналните клишеа, но ги повика да обрнат внимание на нивниот јазик, особено во однос...

Свет 08.02.22 | 14:53

Поранешниот папа Бенедикт се извини на жртвите на сексуална злоупотреба во Католичката црква, но тврди дека не ја прикривал вистината

Поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти денеска побара прошка од жртвите на сексуална злоупотреба во Католичката црква, но ги отфрли обвинувањата дека е вклучен во прикривање...

Свет 24.01.22 | 13:14

Почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти призна дека дал лажна изјава во истрагата за злоставување

Почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти призна дека дал лажна изјава за време на истрагата за сексуална злоставување во Германската католичка црква, во изјава објавена...

Свет 20.01.22 | 13:48

Папата Бенедикт знаел за злоставувањето деца во надбискупијата во Минхен

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештениците кои малтретирале деца додека тој бил надбискуп на Минхен, се наведува во извештајот на адвокатската канцеларија...

Свет 20.01.22 | 08:59

Ќе се отвора истрага дали поранешниот папа Бенедикт XVI знаел за сексуално насилство врз деца

Во Германија денеска ќе се објави извештај што може да отвори потенцијален скандал за сексуално насилство врз деца во католичката црква,а меѓу оние кои можат да се најдат...

Калеидоскоп 26.12.21 | 11:09

Во програма во живо, водителка рече дека папата Франциск починал

Најголемата британска комерцијална медиумска организација, „ITV News“, објави во емисија во живо дека папата Франциск починал. Водителката Кајли Пентелоу случајно изговори...

Свет 25.12.21 | 07:59

Папата одржа миса на Бадник

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ноќва одржа миса на Бадник пред околу 1.500 верници во црквата Свети Петар, држејќи богослужба и покрај новиот скок...

Свет 04.04.21 | 16:37

Скандалозно е да се купува оружје во време на пандемија, порача Папата во велигденското послание

Папата Франциск во својата велигденска порака денеска ги повика земјите да ја забрзаат дистрибуцијата на вакцините против Ковид-19, особено на сиромашните нации во...

Балкан 07.02.21 | 19:17

Папата побара земјите од Балканот да ги заштитат децата мигранти без придружба

Папата Франциск денеска побара од властите во земјите низ кои минуваат мигрантите да посветат посебно внимание на илјадниците малолетни лица без придружба, предупредувајќи...

Свет 14.01.21 | 13:14

Папата Франциск вакциниран против коронавирус

Папата Франциск денеска бил вакциниран против коронавирус, на првиот ден од кампањата за вакцинација во Ватикан, пренесува агенцијата „Франс прес“. Вчера во медиумите...

Свет 13.01.21 | 16:56

Папата Франциск се вакцинирал против коронавирус

Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск се вакцинира против коронавирус со вакцината на „Фајзер/БиоНТек”, објави аргентинскиот весник „Ла Нацио”. Изданието...

Свет 11.01.21 | 14:08

Папата им дозволи на жените поголема улога во црковната служба

Папата Франциск денеска донесе одлука со која им се дозволува на жените формално за време на обредот да читаат молитви, да служат во олтарот и да ги причестуваат верниците,...

Свет 10.01.21 | 18:12

Личниот лекар на папата почина од коронавирус

Личниот лекар на папата Франциск, Фабрицио Сокорзи, почина како резултат на инфекција со коронавирус, објави весникот на Ватикан „Л’Осерваторе Романо“. Според весникот,...

Калеидоскоп 02.01.21 | 12:56

Папата тагува по Марадона: Тој беше поет и голем шампион

Папата Франциск му оддаде последна почит на неговиот аргентински сонародник, Диего Марадона, потсетувајќи се на финалето на Светското првенство во 1986 година, кога Аргентина...

Калеидоскоп 23.12.20 | 18:12

Папата пак „лајкувал“ разголена моделка

Моделката Марго Фокс се пофали дека заработила „лајк“ од Папата Франциск. Папата ме лајкна, тоа значи одам во рајот, пишува таа на „Твитер“ споделувајќи фотографија...

Калеидоскоп 19.11.20 | 11:19

Ватикан истражува како Папата „лајкнал“ фотографија на полугола Бразилка

Ватикан започна истрага за тоа како се случило тоа што официјалниот профил на папата Франциск на Инстаграм „лајкнал“ провокативна фотографија од бразилски модел,...

Твитови 15.06.20 | 11:53

На Бујар му порасна трето уво

Бујар во стилот на Сталин ги избришал сите други од сликата, за да биде сам со Папата 🤣🤣🤣🤣🤣 па уште и плочки редел позади?! Pse jo? pic.twitter.com/Q1HNIoGRev — MITE NAJDOFF (@Kalabalak_) June...

Свет 12.04.20 | 09:20

Папата ги повика луѓето во светот да не му се препуштаат на стравот

Папата Франциск ги повика луѓето за време на велигденската миса во празната црква „Свети Петар“ да „не се препуштат на стравот“ и да се фокусираат на „пораките на...

Свет 11.04.20 | 15:18

Да не дозволиме толку многу смрт: Папата Фрaнциск легна пред олтарот во празната базилика на Велики петок

Папата Фрaнциск легна пред олтарот во празната базилика на Свети Петар на Велики петок, во знак на сеќавање на последните часови од животот на Исус Христос и неговото...