Ознака: папа
Твитови 15.06.20 | 11:53

На Бујар му порасна трето уво

Бујар во стилот на Сталин ги избришал сите други од сликата, за да биде сам со Папата 🤣🤣🤣🤣🤣 па уште и плочки редел позади?! Pse jo? pic.twitter.com/Q1HNIoGRev — MITE NAJDOFF (@Kalabalak_) June...

Свет 12.04.20 | 09:20

Папата ги повика луѓето во светот да не му се препуштаат на стравот

Папата Франциск ги повика луѓето за време на велигденската миса во празната црква „Свети Петар“ да „не се препуштат на стравот“ и да се фокусираат на „пораките на...

Свет 11.04.20 | 15:18

Да не дозволиме толку многу смрт: Папата Фрaнциск легна пред олтарот во празната базилика на Велики петок

Папата Фрaнциск легна пред олтарот во празната базилика на Свети Петар на Велики петок, во знак на сеќавање на последните часови од животот на Исус Христос и неговото...

Свет 16.03.20 | 09:17

Папата сам шета низ пустите улици на Рим

Папата Франциско вчера го напушти Ватикан за да се помоли за починатите од коронавирусот во една црква во италијанскиот главен град Рим. Првиот човек на Римокатоличката...

Свет 10.03.20 | 11:14

Папата Франциск: Свештениците да имаат храброст и да ги посетат заболените од коронавирус

Папата Франциск денеска ги повика католичките свештеници да „имаат храброст да излезат и да ги посетат“ оние кои се заболени од новиот коронавирус. Да се молиме на...

Свет 03.03.20 | 09:39

Папата Франциск негативен на новиот коронавирус

Папата Франциск, кој веќе неколку дена откажува одредени активности поради настинка, не е заразен со новиот коронавирус, објави италијанскиот весник „Ил Месаџеро“. Портпаролот...

Свет 01.01.20 | 10:43

Папата се налути па удри поклоничка

Папата Франциско на плоштадот Свети Петар додека ги поздравуваше децата и поклониците во еден момент удри жена по раката за да се ослободи од нејзиниот стисок. Инцидентот...

Свет 21.11.19 | 17:55

Папата Франциск го осуди понижувањето на жртвите од трговијата со луѓе

Стотици илјади лица се собраа денеска во Бангкок на првата јавна миса на папата Фанциск во Тајланд, во текот на која, меѓудругото,тој го осуди понижувањето на жените...

Свет 27.10.19 | 10:03

И оженети мажи да бидат свештеници: Бискупите со предлог до папата

На Синодот на римокатолички бискупи од Амазон што вчера заврши во Ватикан предложено е на оженетите мажи во зафрлените краишта да им се дозволи да бидат свештеници,...

Македонија 03.07.19 | 10:55

Ќе го убиевме Папата

По информациите кои одекнаа во јавност дека радарскиот систем на скопскиот аеродром извесен период бил нефункционален и вчерашното излизгување на товарниот воз кај...