Ознака: падна владата
Македонија 11.11.21 | 19:50

Касами: Видеото е снимено под присила, полицијата да каже каде е Реџепи, дали е жив и здрав

Претседателот на Движењето Беса Биљал Касами пред малку одржа прес-конференција пред Собранието, на која соопти дека во партијата го прегледале видеообраќањето на...

Македонија 11.11.21 | 15:32

Чудно: Пред две недели Реџепи друго зборуваше, беше подготвен за нова влада без ДУИ во неа

Пред две недели Кастриот Реџепи беше подготвен за нова влада во која ќе нема место за ДУИ. Потпретседателот на Движењето Беса, Кастриот Реџепи на Фејсбук објави дека...

Македонија 11.11.21 | 14:56

Касами се сомнева во исчезнувањето на Реџепи, остава простор за киднапирање

Сакам да ја информирам јавноста дека Движењето Беса стои на ставовите за пад на овој режим. Пследните случувања со пратеникот Кастриот Реџепи докажуваат дека власта...

Македонија 11.11.21 | 14:26

Уште еден „независен“ новинар се сити на ситуацијата во Собранието: Е па, доѓите јуче!

„Независниот новинар“, активист и поранешен советник во Министерството за култура Петрит Сарачини се сити на кукавички раситнетото мнизнство на опозицијата. За исто...

Македонија 11.11.21 | 13:37

Паузата сè уште трае: Силите во Собранието во моментов се 60: 60, недоволно за седницата да почне

Пауза на Седницата за прашањето за доверба на Владата се уште трае на барање на заменик-координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска. Покренувачите...

Македонија 11.11.21 | 13:27

Хоџа: Секој поединечно ќе одговара за своите постапки, Беса ја продолжува политичката битка

Генералниот секретар на Беса, Аријанит Хоџа, се јави на Фејсбук откако пратеникот Кастриот Реџепи во последен момент се премисли и не се појави на седницата за гласање...

Македонија 11.11.21 | 13:16

Силјановска: Да си член на Беса и да си ја отповикаш бесата е невидено и нечуено. Освен ако…

Да си член на Беса и да си ја отповикаш Бесата е невидено и нечуено. Освен ако…  За професорката и пратеничка Гордана Силјановска Давкова Македонија е земја на чудата,...

Македонија 11.11.21 | 12:47

Секуловска: Денес над Македонија се раѓа новиот херој Кастриот Реџепи ❤️

Новинарката Билјана Секуловска е видно восхитена од отсуството на пратеникот Кастриот Реџепи од Беса од денешната седница на Собранието, на која треба да се гласа доверба...

Македонија 11.11.21 | 11:45

Реџепи се јави со статус: Решив да не дојдам на седница

Пратеникот на Беса Кастриот Реџепи, за кого постојат сомнежи дека е киднапиран за да не учествува ан седницата за гласање недоверба на владата, пред десетина минути...

Македонија 11.11.21 | 11:32

Почна седницата за гласање доверба на Владата, во салата има 60 пратеници, киднапиран пратеник за да не гласа?!

Во Собранието почна седницата на која најдоцна пред полноќ треба да се гласа за доверба на Владата на премиерот Зоран Заев. Иницијативата за гласање доверба на Владата...

Македонија 11.11.21 | 09:56

Пред гласањето доверба на Владата Финансова вршела претрес и кај високи партиски функционери, членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ

Во интервал од половина час од 5.30 до 6 часотоутрово Финансиската полиција упаднала и во домовите на високи партиски функционери и истакнати членови и симпатизери на...

Македонија 11.11.21 | 08:27

Пратениците денес ќе гласаат за доверба на Владата

За денеска во 11 часот е најавен почетокот на собраниската седница на која најдоцна пред полноќ треба да се гласа за доверба на Владата на премиерот Зоран Заев. Иницијативата...

Македонија 10.11.21 | 17:11

До Џафери пристигна барањето за повлекување на потписите од 17 пратеници

Кабинетот на претседателот на Собранието попладнево соопшти дека е пристигнато известување со кое 17 пратеници ги повлекуваат потписите од иницијативата за доверба...

Македонија 09.11.21 | 14:32

Емад Мемети: Кој не гласа за рушење на ДУИ, е со ДУИ. Точка!

Коментирајќи ги последните политички случувања во земјава околу можноста за создавање ново мнозинство во Собранието, новинарот на Алмакос Емад Мемети кусо напиша:...

Македонија 09.11.21 | 13:16

Уредникот на Шења, Исмаил Синани: Неколку прашања за Алтернатива ако не ја урне Владата на ДУИ

Уредникот на „Шења“ Исмаил Синани поставува неколку прашања за Алтернатива ако не ја урне Владата на ДУИ. – Како ќе можете да ги погледнете во лице вашите активисти...

Македонија 09.11.21 | 11:13

Пренџов: Се вршат невидени закани и уцени врз пратеници за да не гласаат за недоверба на Владата

3аев продолжува со својата пракса и врши невидени притисоци во Собранието на Република Македонија со цел да ја сочува власта истакна пратеникот на ГРОМ, Љупчо Пренџов...

Македонија 09.11.21 | 10:07

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и луѓето околу него вршат притисок врз пратениците кои се за рушење на владата

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека премиерот Зоран Заев и луѓето околу него вршат притисок на пратениците кои се за рушење на владата. Губитникот Заев да оствари барем едно ветување,...

Македонија 09.11.21 | 09:52

Официјален документ: 61 потпис за уривање на Владата на Заев

Седницата за гласање недоверба на Владата е закажана за в четврток откако вчера до него ваква иницијатива со потписи од 61 пратеник поднесоа ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата,...

Македонија 08.11.21 | 14:52

Николоски: Поднесовме иницијатива за недоверба на Владата потпишана од 61 пратеник

Потпретседателот на ВМРО -ДПМНЕ и пратеник Александар Николоски денеска објави дека тие заедно со пратениците на АА и Алтератива, Беса и Левица поднесуваат иницијатива...

Македонија 08.11.21 | 11:31

Се бара премиерот во оставка: Зокииии, кај си Зокииии

Премиерот во заминување последнен пат е виден во јавноста во неделата вечер по изборите кога разочаран од убедливиот пораз најави дека ќе се повлече од владата и од...