Ознака: пад
Свет 19.03.21 | 15:08

Нуспојава на пандемијата: Првпат по еден век Австралија со намалено население

Австралиската агенција за статистика соопшти дека откако се затворени границите поради пандемијата на Ковид-19 со што е стопиран приливот на мигранти, првпат по повеќе...

Црна хроника 25.02.21 | 13:52

Кавадарчанец загина по пад од карпа

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75), паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“, по што...

Економија 08.02.21 | 12:59

Извозот лани со пад од 7,7 отсто

Извозот на стоки од земјава во текот на минатата година забележал пад од 7,7 отсто во однос на тој период претходната година, објави Државниот завод за статистика. Според...

Економија 31.12.20 | 09:56

Го допираме дното: Индустриското производство во ноември со пад од 4 отсто, за 11 месеци годинава пониско за 10,6 отсто

Индустриското производство во ноември 2020 година бележи пад од 4 отсто во односна ноември лани, а во периодот јануари-ноември 2020 во однос на тој период 2019 година има намалување...

Македонија 25.12.20 | 19:12

СДСМ мислат дека постојат граѓани од втор ред, помошта што денеска стига до граѓаните и до компаниите не е милосрдие на Заев

Го слушам некни министерот за финансии вели ако не беше помошта тогаш падот на БДП немаше да биде 5.9 – 6% туку ќе беше 7%. Односно 7.1%. Е сега тоа значи 5.9% и 7.1% е 1.2% пад на БДП...

Економија 22.12.20 | 18:21

Бесими: Антикризните мерки го ублажија падот на економијата кој ќе беше над 7%

Антикризните мерки го амортизираа падот на економската активност, кој дојде како резултат на кризата предизвикана од Ковид-19. Доколку не се делуваше брзо преку јавната...

Свет 21.12.20 | 13:38

Британската фунта падна поради новиот „локдаун“

Вредноста на британската Фунта падна во однос на доларот и еврото, откако британската влада објави нови ограничувања за спречување на брзото ширење на новата варијанта...

Економија 08.12.20 | 08:10

Пандемијата ќе има подолготрајни ефекти, НБРМ со нова проекција за пад од 4,9 отсто за годинава, Владата останува на проекцијата од 4,4 отсто

Пад од 3,3 проценти забележа македонската економија во третиот квартал, под влијание на пандемијата, која придонесе и Народната банка да ја ревидира својата априлска...

Црна хроника 22.10.20 | 16:23

Работник од Скопје почина при извршување работни задачи

Вчера во 10:00 часот во СВР Куманово било пријавено дека во фабрика, при извршување на работни задачи, С.С.(53) од Скопје при пад се здобил со повреди и починал. Извршен бил...

Свет 15.10.20 | 10:37

Извозот на дијаманти во светот падна за една четвртина

Извозот на дијаманти од Индија, каде што се преработуваат околу 90 проценти од светските сирови дијаманти, годинава ќе падне за скоро една четвртина во оваа година поради...

Економија 07.10.20 | 18:30

Македонија падна 50 места во привлекување на странски инвестиции

Британскиот весник Фајненшл тајмс во ранг листата за 2019 година не ја ни рангираше Македонија на листата, па по ова земјава има пад на странските директни инвестиции...

Економија 07.10.20 | 15:57

Извозот во првите осум месеци со пад од 18,1 отсто, кај увозот намалување за 15,6 отсто

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во перидот јануари ‒ август 2020 година, изнесува 3.890.018 илјади американски долари и бележи пад од 18,1 отсто...

Патувања 02.10.20 | 12:57

Бројот на туристи во Шпанија падна за три четвртини

Бројот на странски туристи во Шпанија падна за 76 проценти во август во споредба со претходната година. Во првите осум месеци од годинава, само 15,7 милиони луѓе ја посетиле...

Економија 02.10.20 | 12:26

Со Заев на чело македонската економија во слободен пад, ЕБОР со лоши прогнози за македонската економија за пад од 5 отсто

Стопанството и економијата се пред колапс. Ова го говорат сите податоци и информации од релевантните институции. Имено, според последните информации на Државниот завод...

Економија 01.10.20 | 09:29

Пад на македонскиот БДП од 5 проценти годинава, прогнозира ЕБОР

Пад од пет проценти на македонската економија годинава и раст од три проценти следната година, предвидува Европската банка за обнова и развој во денеска објавената...

Економија 01.10.20 | 09:03

Македонија со пад од 5 места на ранг листата за водење на бизнис

Македонија со пад од 5 места на ранг листата за водење на бизнис во извештајот на Европската комора. Годинава на листата од 46 европски земји, Македонија се наоѓа близу...

Економија 30.09.20 | 09:37

Индустријата колабира: Пaд од 9,1% на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава, во однос на август лани, бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари – август 2020 година, во однос на периодот јануари...

Економија 28.09.20 | 19:23

Димитриевска Кочоска: Пад на БДП од 5.5% јасно кажува дека мерките не даваат резултат

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24, зборуваше за сетот на мерки каде посочи дека тие се мерки кои се само за следните...

Свет 25.09.20 | 11:57

Голем пад на продажбата на автомобили во земјите од ЕУ

Продажбата на нови возила во текот на првите осум месеци од 2020 година е намалена за 28.2 отсто во земјите од Европската унија. Двоцифрен процент на пад забележан е во сите...

Економија 07.09.20 | 12:31

Историски пад: Извозот намален за 32 отсто, БДП во минус 12,7 отсто

Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за второто тримесечје од 2020 година е -12.7 %. Во второто...