Ознака: отворено писмо
Македонија 09.12.20 | 08:57

Отворено писмо од претседателот на Заедницата на Македонците во Хрватска: Заев – најголем предавник на македонскиот народ!

Претседателот на Заедницата на Македонците во Хрватска упати отворено писмо до Претседателот на Република Македонија, Министерството за надворешни работи на Република...

Балкан 05.12.20 | 09:31

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на преговорите

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето...

Македонија 03.12.20 | 23:19

Македонците во Хрватска бараат оставка од Заев

Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска му пиша на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бараат неоповиклива оставка. Бројот на Македонци во Р.Хрватска...

Македонија 03.12.20 | 10:06

Пожарникарите се приклучија кон писмото на војниците од АРМ: Никој нема мандат да се пазари со виталните интереси на Македонија

Пожарникарите од територијалните противпожарни единици во Република Македонија ги поддржаа ставовите на припадниците на Армијата на Република Македонија и со отворено...

Скопје 25.09.20 | 15:22

Отворено протестно писмо до АХВ за незаконската програма за работа на „Лајка“

34 национални здруженија, активистички групи и самостојни активисти за заштита на животни потпишаа Отворено протестно писмо до Агенцијата за храна и ветеринарство...

Вести 09.09.20 | 17:09

Инспекторот Ѓорѓи Илиевски: Судството е во рацете на политички послушници

Вишиот просветен инспектор Ѓорѓи Илиевски испрати отворено писмо до Киро Здравев, претседател на Републичкиот судски совет. Истото отворено писмо ви го пренесуваме...

Македонија 29.06.20 | 10:24

Атакот врз Тамара е ваш срам и пример за тоа каков однос имате кон жените во Македонија

Претседателката на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска со отворено писмо се обраќа до Зоран Заев, претседател на СДСМ. Писмото ви го пренесуваме во целост: Ова отворено...

Економија 17.06.20 | 15:35

Со ваков игнорантски однос, извршната власт си прави долгорочна штета со сериозни буџетски импликации, порачаа од АПИС

Од Асоцијација на приредувачи на игри на среќа – АПИС чии членки се Групацијата Новоматик – Македонија (Адмирал, Астра и Казино „Фламинго“), Апекс Македонија, компании...

Култура 12.06.20 | 17:27

Моите коментари се спинувани, вели Горјан Тозија во отвореното писмо до јавноста

Дозволете ми на самиот почеток да го изразам своето искрено жалење за непријатните медиумски изложувања поттикнати од преписка на социјалните мрежи, која во ниту еден...

Македонија 04.05.20 | 20:40

Отворено писмо на пожарникарот од Куманово, Борис Станковски до Филипче: Кој тоа мене без никакви симптоми ме прави болен?

Почитуван Министер Др.Венко Филипче Јас сум пожарникар-спасител Борис Станковски вработен во ТППЕ Куманово и приклучен сум на Општинскиот Штаб за Заштита и Спасување...

Македонија 26.04.20 | 22:44

Oтворено писмо до дипломатите од ЕУ: Екселенции, македонскиот јазик е историска реалност, факт, официјален јазик

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците...

Македонија 22.03.20 | 11:16

Мицкоски: Потребно е воведување на построг полициски час, најмалку од 18 часот!

Потребно е воведување на построг полициски час, најмалку од 18 часот. Ова барање го посочува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,  Христијан Мицкоски во своето отворено писмо до јавноста. Потребно...

Македонија 22.03.20 | 10:03

Отворено писмо од Мицкоски до власта: Имаме заеднички непријател кој мора да го победиме-пандемијата која одзема животи

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објави отворено писмо до власта за будење на свеста и подадена рака, заедничкиот непријател кој мора да го победиме е пандемијата...

Македонија 11.01.20 | 14:38

Страшевски до Џолев: Ова е преседан во судството, не се плашам од вашите закани!

Адвокатот Јовица Страшевски преку отворено писмо до јавноста му се обрати на колегата Иван Џолев кој е претседател на Основниот Кривичен суд. Писмото на Страшевски...

Македонија 23.11.19 | 14:34

Немојте да му бидете верни во поразот на Заев, зошто ниту тој ќе ви биде верен кога ќе морате да одговарате пред законите

Сите оние кои мислат дека Заев утре ќе ги спаси за криминалите кои ги правеле за вождот на сегашната власт, нека ја имаат на ум сликата со ќулавката бидејќи така изгледа...

Македонија 23.11.19 | 13:25

Сите црни пари собрани од рекети и пактови со подземјето за овие избори нема да ви помогнат

Падот на оваа власт е извесен и очекуван. И тој пораз на оние кои ни носат само порази мора да биде голем и убедлив, за да имаме сила да ги смениме работите, порача преку...

Македонија 23.11.19 | 12:37

Јанушев до СДСМ: Немојте да мислите дека ги заборавивме патриотите кои лежат по затворите, ниту криминалците кои ги пуштивте на слобода

Ве предупредувам – не правете дополнителни штети со хаосот кој го донесовте, вели Генералниот секретар Игор Јанушев во неговото отворено писмо, во кое им се обраќа...

Македонија 23.11.19 | 11:39

Јанушев: Сликата со ќулавката на Катица не е само приказот за правдата денес, туку и сликата за срамот на Заев

Сите оние кои мислат дека Заев утре ќе ги спаси за криминалите кои ги правеле за вождот на сегашната власт, нека ја имаат на ум сликата со ќулавката бидејќи така изгледа...

Македонија 23.11.19 | 10:34

ВМРО-ДПМНЕ ќе победи убедливо, ќе донесеме обнова, тоа ѝ го должиме на Македонија

Почитувани граѓани на Република Македонија, браќа и сестри, Ова писмо го пишувам не за да кажам колку државата е тргната во погрешен правец, тоа веќе на сите им е јасно,...

Култура 09.10.19 | 14:45

Произведувачите на фонограми и уметниците музички изведувачи до министерот Исмаили: Се чувствуваме оштетени!

Произведувачите на фонограми и уметниците музички изведувачи со отворено писмо му се обраќаат на министерот за култура, Хусни Исмаили. Во продолжение го пренесуваме...