Ознака: откуп
Економија 02.10.20 | 15:56

Мицкоски: Бараме интервентен откуп на грозјето и 10 милиони евра за лозарите

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, за време на јавната собраниска расправа во врска со состојбата со откупот на грозјето, побараа од премиерот Зоран Заев интервентен...

Економија 02.10.20 | 13:32

Николоски: Неопходни се интервентен откуп и 10 милиони евра за лозарите, Заев да го исполни она што го ветуваше во 2016 година

За време на јавна расправа во Собранието на Република Македонија во врска со состојбата со откупот на грозјето, одржана по иницијатива на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ,...

Економија 26.09.20 | 19:55

„Нема иднина, ќе ги ископачиме лозјата“: Лозарите се жалат на екстремно ниските откупни цени

Тиквешките лозари принудени се, својата целогодишна мака и трудот да ги продаваат за два-три денари по килограм грозје. Се жалаат дека ситуацијата е повеќе од катастрофална. Еве...

Економија 25.09.20 | 10:04

Николоски: Поради Заев милиони тони грозје скапува по нивите, ВМРО-ДПМНЕ бара организиран државен откуп

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски синоќа во Сопот оствари средба со лозарите кои имаа проблем со откупот на грозјето. Ние сме една поразлична опозиција....

Економија 22.09.20 | 21:13

Утврдени мерките за откупот на грозјето

Владата на Република Македонија на денешната 5. седница ја разгледа и усвои „Информација за состојба на откупот на грозје од реколта 2020 година со предлог мерки“, со...

Македонија 19.09.20 | 13:20

Трипуновски: Лозарите го фрлаат грозјето на буниште поради слабиот откуп и мизерните цени

Состојбата со откупот на грозјето е алармантна, предупреди денеска Цветан Трипуновски. Бербата е во тек, а откупот нема или е по мизерни 6 – 7 денари по килограм. Ова е...

Економија 18.09.20 | 10:42

„Напредни лозари”: Да се обесштетат сите лозари кои нема да успеат да го предадат грозјето на откупувачите

Здружението „Напредни лозари” бара итно донесување на закон за лозарство и грозје, со цел лозарите да се заштитат од, како што велат, грабежот што врз нив го вршат одредени...

Македонија 09.09.20 | 11:08

Проблемите на лозарите остануваат, лагите на Заев во стилот ЌЕ биде подобро не поминуваат

СДСМ и Заев ги манипулираат лозарите. Милиони килограми грозје ќе останат неоткупени. Мерката која Заев ја ветува е само празна флоскула, затоа што ќе се исплаќа по килограм...

Економија 07.09.20 | 14:15

Власта без слух не само за лозарите туку и за винариите

Во време на пандемија нереално е да се очекува да се задржи истата цена на грозјето, ниту да се очекува откуп на неквалитетно грозје, се вели во соопштението на винаријата...

Економија 06.09.20 | 12:59

Ниските откупни цени ги разгневија лозарите, власта топката ја префрла на винариите, биле непатриоти

Годинава, трудот на лозарите е целосно обезвреднет. Наближува откупот на грозјето, а винариите најавуваат пониски цени за превземање на грозјето, додека вината се многу...

Економија 05.09.20 | 14:33

Излегуваат на улица: На лозарите трудот не им е платен, а власта ги игнорира

Маката на македонските земјоделци никако да престане. На само неколку дена пред почетокот на бербата на грозјето, лозарите не знаат што ќе ги снајде. Нивна проценка...

Економија 28.08.20 | 16:29

Ќе може да се откупи стажот до пензионирање, ама пензијата ќе биде пониска

Од позиција на мандатар Зоран Заев денеска најави носење на нов Закон за пензионирање. Според Заев, приходите во Фондот за пензиско осигурување растат, па се отвора...

Економија 20.08.20 | 14:45

Лозарите бараат помош од амбасадите за пласман на грозјето

Регионалното здружение „Напредни лозари“ од Кавадарци испрати дописи до амбасадите во земјава за поддршка на извоз на македонско грозје. Како што вели за МИА претседателот...

Економија 13.08.20 | 20:45

Винариите да формираат цени кои нема да бидат навредливи за трудот на земјоделецот

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска во Кавадарци оствари средба со градоначалникот на Општина Кавадарци Митко Јанчев,...

Економија 16.06.20 | 16:08

Бербата на вишни во полн ек – Димковски ги слушна предлозите на земјоделците

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски ги посети Општините Карбинци и Василево и оствари средби со градоначалникот на Општина...

Економија 27.04.20 | 19:38

Oткако производителите се побунија дека зелката се откупува по три денари, МЗ најавува дека ќе се покријат загубите

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, информира дека континуирано го следи откупот на зелката и е во постојана комуникација со земјоделците...

Економија 13.02.20 | 13:56

Откупот на тутун за Димковски е при крај, за Трипуновски состојбата на терен e алармантна

Откупот на тутунот завршува на крајот на овој месец. Според министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски досега се откупени 97 проценти од...

Економија 03.02.20 | 15:22

Трипуновски: Министерот да излезе на терен и да ги реши проблемите со откуп на тутунот

Министерот и инспекторите да излезат на терен за низ дијалог со откупните компании да се надминат несогласувањата околу откупот на тутунот, апелираше денеска заменик-министерот...

Балкан 08.12.19 | 09:38

Македонски државјанин киднапиран во Тирана, му барале 250.000 евра

Албанската полиција уапсила две лица под обвинение дека во Тирана завчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин, кому му барале 250.000 евра. Судија на претходна...

Економија 20.11.19 | 08:20

Почнува откупот на тутунот

Тутунскиот комбинат од Прилеп и „Сокотаб“ – Битола денеска треба да ги отворат пунктовите за преземање на годинашната реколта тутун со што и официјално ќе почне откупната...