Ознака: откуп
Економија 16.11.22 | 13:20

Почна откупот на тутунот, производителите задоволни од проценката

Почна откупот на тутунот од годинашната реколта. Четири откупни компании од 10-те регистрирани во земјава ги отворија пунктовите. Годинашната реколта е договорена на...

Економија 30.06.22 | 16:36

Земјоделците од охридскиот регион изиграни со откупот на цреши – ништо од најавените 90 денари, цената падна на 50 денари

Не престануваат игрите на владејачката партија и нивните лаги. Овој пат земјоделците од охридскиот регион се изиграни со откупот на цреши и оставени се на цедило. Според...

Економија 15.04.22 | 11:32

Николоски: Го поддржуваме протестот на земјоделците, цените на раноградинарските производи се двојно пониски, а репроматеријалите 3 пати повисоки

Состојбите во земјоделието се алармантни и катастрофални. Денеска во средби со земјоделци во целата струмичка околија во општините Струмица, Ново Село, Босилево, Василево,...

Економија 13.04.22 | 14:13

Заврши откупот на јагне во кичевско

Нешто подоцна од вообичаеното заврши откупот на годинешното јагне во кичевско. Најголемите количества јагне од овој регион беа пласирани на италијанскиот и нешто помалку...

Економија 07.02.22 | 14:05

Винариите да кажат колку грозје ќе откупат годинава и под кои услови, бара здружението „Тиквешки лозароовоштари“

Регионалното здружение „Тиквешки лозароовоштари“ бара средба со претставници на винарските визби, со посредство на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство. Бараме...

Економија 08.01.22 | 14:00

ВМРО-ДПМНЕ: Откупните цени на тутунот се ниски и откупот е слаб, затоа што СДСМ дозволи увоз

Секоја година имаме се помалку договори за откуп на тутун. Тоа е резултат на увозот на тутун кој го дозволи СДСМ, што ја урна цената на домашниот, но и го намали откупот...

Економија 30.12.21 | 16:09

Мицкоски: Ќе иницираме нов закон со кој ќе се забрани увоз на тутун се додека и последното ливче тутун од македонските производители не биде откупено

Во парламнтот ќе иницираме предлог закон за тутунот, односно да не се купува од надвор се додека не биде откупеено последното ливче од македонските производители, рече...

Економија 09.12.21 | 13:17

Во последните 10 години преполовен бројот на производителите на тутун

Тутунарот има просечен месечен приход од 416 евра. Доколку се земе предвид дека на четиричлено семејство му се потребни просечно 552 евра за покривање на основните месечни...

Економија 06.12.21 | 15:36

Почна откупот на тутунот, тутунарите очекуваат добра цена поради квалитетниот род

Почна откупот на тутунот од годинашната реколта. Денеска се отворени 20 од 173 откупни пункта во државата. Пунктови отворија Прилепскиот тутунски комбинат, „Сокотаб“...

Економија 12.09.21 | 12:30

Да нема манипулации при откупот, порачаа лозари откако некои од нив во знак на револт го истурија грозјето пред откупен пункт

Да нема манипулации со шеќерните единици кои се бараат при откупот на грозјето, јавно побара денеска Дане Јошев, претседател на регионалното ЗдружениеТиквешки лозароовоштари. Оваа...

Економија 05.09.21 | 11:18

Хоџа: Гарантирам дека ќе се откупи целото произведено грозје

Гарантирам дека ќе се откупи целото произведено грозје, Министерството за земјоделство е секогаш отворено за сите проблеми на лозарите, им рече денеска министерот...

Економија 16.08.21 | 13:12

Пад има кај житата, добитокот, живината и јајцата: Намален откупот и продажбата на земјоделски производи

Oткупот и продажбата на земјоделски производи во вториот квартал годинава изнесува 2.573.092.000 денари и во однос на истиот период од претходната година е намален за 1,4 проценти. Кај...

Економија 31.07.21 | 09:21

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе забраниме увоз на тутун дури не се откупи од домашното производство

Тутунот е стратешка земјоделска култура од која живеат десетици илјади семејства во Македонија, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Власта на Заев покажа дека...

Економија 16.04.21 | 18:07

Николоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за забрана на увоз на тутун пред да се откупи домашниот, но СДСМ го одбија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при денешната посета на општина Прилеп, говорејќи за состојбите во земјоделството, истакна дека јасно било уште...

Економија 15.03.21 | 11:33

Хоџа: За три дена може да се откупи вишокот тутун од 1.500 тони

Со добра организација, за три дена можат да се откупат вишоците тутун кои изнесуваат околу 1.500 тони, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и стопанство...

Економија 11.03.21 | 13:59

Протест и блокада на тутунарите

Тутунарите од петте новоформирани здруженија денеска два часа, од 12 до 14 часот, го блокираа патниот правец Прилеп – Плетвар на излезот од градот, барајќи, меѓу другото,...

Економија 28.02.21 | 20:47

Рокот за откуп на уште 1.500 тони тутун ќе се пролонгира до 31 март

Рокот за откуп на тутунот ќе се пролонгира до 31 март за да се докупат уште околу 1 500 тони што како вишок останаа, а набрзо ќе се знае кој ќе ги преземе количините. Ваква...

Економија 20.02.21 | 16:49

Прво откуп на тутунот, измени на Правилникот за тутун, па нови договори

Што побрзо да заврши откупот на тутунот и да се преземе вишокот, барем во законскиот рок, а потоа да се склучуваат договори за новата реколта, но прво со измени на Правилникот...

Економија 15.02.21 | 15:03

Пад од над 22%: Намалени откупот и продажбата на земјоделски производи

Oткупот и продажбата на земјоделски производи во четвртото тримесечје од 2020 година изнесува вкупно 6.118.213.000 денари, што е намалување за 22,4 отсто во однос на истиот...

Економија 15.02.21 | 11:21

Средба на тутунарите и откупувачите со министерот Хоџа

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа денеска ќе одржи средба со претставници на тутунопроизводителите и откупувачите на тутун. Како...