Ознака: осуда
Македонија 20.05.21 | 15:45

Мицкоски: Срам и осуда за институциите доколку таков енергенс се дозволи да биде користен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната посета во градот Штип одговарајќи на новинарско прашање во врска со истражувањето на ИРЛ кое покажа дека...

Македонија 26.02.21 | 16:47

ЗНМ и ССНМ со силна осуда за нападите врз новинарите и медиумските работници

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) остро ги осудуваат нападите врз новинарите и медиумските...

Црна хроника 26.02.21 | 16:39

Синдикат на полиција на Македонија: Најостро ги осудуваме нападите врз колегите, институциите да реагираат

Синдикат на полиција на Македонија изразува безрезервна подршка на сите припадници на Министерството за внатрешни работи кои денеска учествуваа во обезбедувањето...

Македонија 30.01.21 | 11:53

Ангелов: Силна осуда за скандирањето „УЧК”, тоа ја разгорува меѓуетничката омраза

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов денеска на својот фејсбук профил силно го осуди скандирањето „УЧК” на вчерашниот протест за случајот...

Македонија 15.01.21 | 15:44

Општина Вевчани го осуди палењето на бугарското знаме на карневалот

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на Вевчанскиот карневал, соопшти денеска градоначалникот Сашо Јанкоски. Овој...

Свет 24.11.20 | 13:55

Стразбур ја осуди Турција за затворањето новинар без веродостојни факти

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) денеска ја осуди Турција за одредување истражен затвор за новинар кој бил осомничен за пропаганда во корист на организации за...

Македонија 28.09.20 | 19:58

Осуда од Европската комисија за полициската бруталност против Ромите

Европската Комисија е запознаена и ја осудува полициската бруталност против лицата од ромско потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА од Брисел. Многу...

Македонија 25.09.20 | 12:08

Заев ја осуди полициската бруталност, но не побара оставка од Спасовски

Бруталноста од страна на полициски службеници врз граѓани Роми, што ја видовме вчера во видеото на социјалните мрежи, е за најсилна осуда. Таквото однесување е срамно...

Култура 29.07.20 | 14:09

ЗНМ: Агенцијата за филм продолжува со закани и непримерна комуникација со медиумите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), повторно ја осудува непримерната јавна комуникација на Агенцијата за филм на Република Македонија која на сличен начин...

Македонија 24.07.20 | 14:22

ЗНМ ги осуди нападите врз Мирослава Бурнс и Љупчо Златев

Здружението на новинарите на Македонија ги осуди заканите кон новинарите Мирослава Бурнс од „Слободен печат“ и Љупчо Златев од „Лидер“. Бурнс во текот на вчерашниот...

Македонија 21.06.20 | 20:09

Жбогар со осуда за нападот врз Мисајловски: Сторителите да се најдат пред лицето на правдата

Евроамбасадорот Самуел Жбогар го осуди настанот со експлозијата во фамилијарната пекара на потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ Владо Мисајловски. Жбогар порачува...

Вести 15.06.20 | 15:26

САД „се налутија“ поради пресудата на рускиот суд за случајот Велан

Државниот секретар на Соединетите држави, Мајкл Помпео, во понеделникот ја осуди пресудата на рускиот суд во кој беше осуден поранешниот американски маринец Пол Велан,...

Скопје 30.01.20 | 10:04

Ова е срам за сите, градоначалникот Шилегов им се извини на Азијците кои беа нападнати во центарот на Скопје

По вчерашниот настан во центарот на Скопје кога еден жител упати погрдни зборови кон група Азијци се огласи и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов кој го осуди ваквото...

Свет 21.11.19 | 17:55

Папата Франциск го осуди понижувањето на жртвите од трговијата со луѓе

Стотици илјади лица се собраа денеска во Бангкок на првата јавна миса на папата Фанциск во Тајланд, во текот на која, меѓудругото,тој го осуди понижувањето на жените...

Балкан 21.11.19 | 10:08

Здружението на новинари од Грција го осудува полициското насилство врз претставниците на медиумите

Здружението на новинари од грчките весници ги осудува случаите со полициското насилство врз новинарите, бара истото да го стори и владата и вели дека во слободна и правна...

Македонија 19.10.19 | 13:12

МОН го осуди организирањето на ученици во политички цели во ОУ „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар

Министерството за образование и наука денеска преку соопштение го осуди настанот што се случи во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар каде ученици...

Македонија 23.04.19 | 11:15

По 19 години затвор за убиството на Никола Саздовски

По 19 години казна затвор добија Бесир Беља и Скендер Демири за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски. Судијката Даниела Алексовска-Стојановска денеска при...

Балкан 15.12.18 | 20:23

Додик најави иницијатива за осуда на формирањето Војска на Косово

Претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик најави дека ќе покрене иницијатива во Претседателството на БиХ со која ќе се осуди „формирањето...