Ознака: оставка
Македонија 27.11.19 | 21:19

Или одговорност и враќање на парите или суспензија за сите специјални обвинители

Специјалните обвинители треба веднаш да сносат одговорност и да си поднесат оставка, а доколку не си поднесат оставка, тогаш Љубомир Јовевски веднаш да ги суспрендира...

Македонија 26.11.19 | 19:08

Советникот на СДСМ во Општина Охрид, Мишел Силјаноски, поднесе оставка

Советникот Мишел Силјаноски поднесол оставка на местото Координатор на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на општина Охрид, објави Охрид 1. Информацијата...

Балкан 06.11.19 | 19:06

Директорот на Агенцијата за разузнавање на Косово, Шпенд Маџуни му поднел оставка на Харадинај

Директорот на Агенцијата за разузнавање на Косово (АКИ) Шпенд Маџуни му поднесе денеска оставка на вршителот на должност премиер на Косово, Рамуш Харадинај, од функцијата...

Свет 06.11.19 | 15:24

Министерот за Велс поднесе оставка поради секс скандал на негов асистент

Британскиот министер за Велс Алан Кернс денеска поднесе оставка поради секс скандал, поврзан со негов поранешен асистент. Спроед Би Би Си, министерот ја поддржал кандидатурата...

Македонија 23.10.19 | 12:11

Груби: Заев беше спремен да даде оставка, Ахмети не дозволи

Пратеникот на ДУИ Артан Груби потврди дека македонскиот премиер Зоран Заев бил решен да си даде оставка по одбивањето на отворање на преговорите со ЕУ. Во емисијата...

Балкан 22.10.19 | 11:35

Варвициотис: Заев постојано се закануваше со оставка ако Македонија не добие датум за преговори

Зоран Заев додека присуствувал на Самитот во Брисел постојано се заканувал дека ќе си поднесе оставка како шеф на македонската Влада доколку Македонија не добие датум...

Балкан 19.10.19 | 19:38

Владата на Албанија не чувствува потреба за оставка

Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, вели дека Владата на Еди Рама не чувствува потреба да поднесе оставка поради недобивањето датум за почеток...

Македонија 19.10.19 | 13:44

На предвремените избори ќе има Пржинска влада без Заев како премиер

Како законот предвидува, тоа ќе го почитуваме. Јас сум тој што барал пржинска влада и таа е впишана во законот. Причината е за да сите учесници во изборниот процес имаат...

Македонија 19.10.19 | 13:03

Заев размислувал за оставка, но решил дека нема право да се откаже од патот до ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Владата на прес-конфренцијата потврди дека во игра било тој да си поднесе оставка, но по консултациите со многумина одлучил дека нема...

Македонија 18.10.19 | 20:59

Ванковска: Веројатно по грешка, ама Пендаровски денес кажа една точна работа

Веројатно по грешка, ама Пендаровски денес кажа една точна работа: ништо не е вечно, ни една политичка одлука не е непроменлива!, напиша денеска професорката Билјана...

Македонија 18.10.19 | 19:54

Заев се консултираше и со Ахмети

Пo консултациите со европските лидери по заклучоците донесени на Европскиот совет со кои се одложува носењето одлука за почеток на преговорите за членство на Македонија...

Твитови 18.10.19 | 12:16

Заев за оставката се обрати до народот

Реков ќе дадам оставка ако не дадат датум: pic.twitter.com/KYyQAJnY7x — Сикарио (@sicario_mk) October 18, 2019

Македонија 18.10.19 | 11:58

Во игра е и оставка: Заев се врати од Брисел и ги свика министрите на консултации

Во тек се политички консултации на повеќе нивоа, се разгледуваат и анализираат сите опции, велат од Владата за МИА во врска со следните чекори што ќе бидат преземени...

Вести 18.10.19 | 11:34

Николоски: Заев во понеделник да си поднесе оставка и да одиме на избори

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека очекува в понеделник премиерот Зоран Заев да си поднесе...

Македонија 18.10.19 | 10:46

Борисов: Му реков на Заев да не дава оставка

За Северна Македонија и Албанија, ништо не е готово, само е одложено, изјави денеска премиерот на Бугарија Бојко Борисов од Брисел пред денешниот состанок на Советот...

Македонија 17.10.19 | 20:38

Николоски: Заев во понеделник да си поднесе оставка

Недобивањето на преговори со Европската унија е одговорност на премиерот Зоран Заев и поради тоа тој во понеделник треба да си поднесе оставка, рече потпретседателот...

Македонија 15.10.19 | 22:52

Груби: Во ДУИ и за пет евра се понесува одговорност, а камо ли за „Луј Витон“ чанта

о оставката на заменик-министерот за здравство, Асим  Муса, кој во емисијата “Фикс Фаре“ во Албанија беше снимен како зема мито од 50 евра за операција и бара уште 1.000...

Македонија 15.10.19 | 11:59

Боки 13 поднел неотповиклива оставка од Меѓународниот сојуз

Бојан Јовановски, познат уште и како Боки 13, првоосомничен во случајот „Рекет“, поднел неотповиклива оставка од Меѓународниот сојуз, објави „ТВ21“. Боки 13 се решил...

Македонија 15.10.19 | 11:48

Ова е стапица за да ми се наштети: Заменик-министерот за здравство, Муса си поднесе оставка

По објавената снимка на Топ Ченел со примање мито, заменик министерот за здравство Асим Муса денедка на пред-конференција во владата си поднесе оставка. Ова е стапица...

Македонија 10.10.19 | 22:18

Пандов: Зошто Заев јавно и јасно не се огради од Ременски и не побара оставка од функциите во Собрание

Александар Пандов повика Фросина Ременски да си поднесе оставка од функциите во Собрание. Екс партиската потпретседателка Фросина Ременски е избрана како пратеник...