Ознака: оставка
Свет 17.09.21 | 20:22

Уште една холандска министерка поднесе оставка

Холандската министерка за одбрана Анк Бијлевелд денеска најави дека ќе поднесе оставка поради начинот на кој се справила со евакуацијата на бегалците од Авганистан...

Македонија 17.09.21 | 10:17

Ивановска: Не верувам дека Филипче вмешал прсти во трагедијата, но оставката треба да му биде прифатена

Се прави збрка во јавноста помеѓу оставка од морална причина и професионална одговорност и можеби затоа таа оставка ни се чини како задоцнета, вели претседателката...

Свет 17.09.21 | 08:50

Оставка на шефицата на холандската дипломатија заради хаотичната евакуација од Авганистан

Холандската министерка за надворешни работи, Сигрид Кааг, вчера поднесе оставка по критиките од пратениците кои ја сметаат за одговорна за хаотичната евакуација од...

Македонија 16.09.21 | 23:25

Со тоа што нема оставки се губи довербата во здравствениот систем, а ризиците стануваат се поголеми

Ние како партија првенствено инсистираме да се констатираат оставките на министерот Филипче и заменик министер за здравство, Илир Хасани. Тие двајца веќе ги поднесоа...

Македонија 16.09.21 | 10:28

Заев: Секој ден кажувам по еднаш – не размислувам за оставка

Секој ден по еднаш давам коментари за оставка, рече денес премиерот Зоран Заев повторувајќи дека не размислува да даде оставка. Тој во изјавата на Зијадин Села, кој...

Македонија 15.09.21 | 16:55

Оставките на Филипче и Хасани се архивирани

Оставките на министерот за здравство Венко Филипче и неговиот заменик Илир Хасани се доставени до премиерот и се архивирани. Содржината на оставките не отстапува од...

Македонија 15.09.21 | 12:29

Д-р Флорин Бесими 11 години бил в.д. директор на тетовската болница, оставката што поднесе уште не ја доставил во МЗ

Доктор Флорин Бесими бил 11 години в.д. директор на Тетовската болница, а оставката која ја понуди два дена по трагичниот настан во модуларната болница во Тетово во која...

Македонија 15.09.21 | 12:14

Меџити: Да бев на местото на Заев, ќе ги прифатев оставките

Пратеникот на ДУИ, Изет Меџити денеска ги коментираше оставките што следеа по трагедијата во Тетово. Тој вели дека кога би бил на местото на премиерот Зоран Заев, би...

Македонија 14.09.21 | 22:17

Таравари за Филипче: Другари сме уште од Клиника, но кога иде во Гостивар, не ми се јавува, се слика со „ДУИнг бизнис“

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, претходникот на Венко Филипче, Арбен Таравари, вели дека со колегата министер биле другари, но и дека откако Филипче е...

Двоглед 14.09.21 | 15:48

Ја снема оставката на Филипче, Заев тврди дека му ја дал на Спасовски да ја чува

Ни трага, ни глас од оставката што министерот за здравство Венко Филипче ја достави до премиерот на Владата, Зоран Заев, пред само три дена. Целата сатирична вест прочитајте...

Македонија 14.09.21 | 14:08

Мицевски: Ја повикувам Владата да ја достави оставката на министерот и заменик-министерот за здравство до Собранието

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната собраниска седница, а во врска со оставката на министерот и заменик министерот за здравство...

Македонија 13.09.21 | 14:31

Димовски: Што видовме овие два дена во врска со „оставката“ и предлогот за разрешување на Венко Филипче?

Илија Димовски анализира што видовме овие два дена во врска со „оставката“ и предлогот за разрешување на Венко Филипче? 1. Веќе никој не зборува дали Венко Филипче треба...

Македонија 13.09.21 | 13:46

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе доставиме предлог одлука за разрешување на министерот Филипче

Дали господинот Џафери е избран од граѓаните кои што треба да ги штитиме или тој е избран за да ги штити министрите? Предмет: Интегрален текст од изјава за медиуми –...

Македонија 13.09.21 | 11:47

Заев: Не мислам дека цела Влада треба да поднесе оставка, несреќи се случуваат насекаде во светот

Премиерот Зоран Заев денеска по обраќањето на Енергетскиот форум Македонија 2021, изјави дека според него не треба цела Влада да си даде оставка по катастрофалниот пожар...

Македонија 13.09.21 | 09:27

Колку криминалци треба да избегаат за Mаричиќ да си поднесе оставка?

Колку криминалци треба да избегаат за да министерот за правда Бојан Маричиќ си поднесе оставка, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Само во Македонија затвореник предизвикува...

Македонија 12.09.21 | 23:13

Д-р Шопова: Директорите бараат Филипче да остане? Да ви кажам нештo!

Прим. д-р Жаклина Шопова е инфектолог, вработена на ЈЗУ „Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби“ – Скопје. Таа во статус на Фејсбук пишува за барањето...

Македонија 12.09.21 | 17:35

Џафери: Оставките се поднесуваат до премиерот

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека членот на кој се повикува ВМРО-ДПМНЕ не се однесува на постапка за разрешување, објави Сител. Тој уверува дека оставка...

Македонија 12.09.21 | 15:48

Димовски: Филипче воопшто не поднесе оставка, ако беше така, ќе беше испратена до Собранието, не до Заев

Поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски тврди дека министерот за здравство Венко Филипче не поднел никаква оставка. За да биде поднесена оставката, смета...

Македонија 11.09.21 | 21:51

ВМРО-ДПМНЕ: Заев мора да знае дека неговата кариера е неважна кога 14 луѓе изгореа живи

Заев мора да знае дека неговата кариера е неважна кога 14 луѓе изгореа живи. Држењето за фотелја по секоја цена покажува дека Заев е личност без основни принципи и вредности,...

Македонија 11.09.21 | 15:36

Работна сабота во СДСМ: Партиската пропаганда ги спасува Заев и Филипче со лажни вести

Напнат и работен ден во пропагандната кујна на СДСМ. Преписките што ги објави „Република“ дополнително ја зовреа неподносливата атмосфера во владејачката партија....