Ознака: Осомничен
Црна хроника 20.09.22 | 18:35

Побегнал во Швајцарија па се вратил: Фатен еден од свирепите разбојници кои мачеа сопружници и го убија мажот во скопското селото Глуво

Скопското обвинителство соопшти дека донело Наредба за спроведување истражна постапка против 52-годишен жител на Прилеп, поради постоење основано сомнение дека сторил...

Свет 06.09.22 | 10:42

Пронајдено тело на осомничен убиец, кој во неделата уби 10 а рани 18 лица

Еден од двајцата осомничени за убиствата на 10 лица во канадската провинција Саскачеван е пронајден мртов, соопшти локалната полиција. Телото на Демиен Сандерсон (31)...

Свет 09.08.22 | 23:41

Уапсен осомничен за убиствата на муслимани во Њу Мексико

Полицијата на американската сојузна држава Њу Мексико објави во вторникот дека притворила осомничен за убиствата на четворица муслимани во Албакерки во последните...

Свет 18.11.21 | 10:36

Почина осомничениот за убиството на претседателот на Хаити, бил позитивен на Ковид-19

Осомничениот за убиството на претседателот на Хаити, Жовенел Моиз, Жилбер Драгон (52) почина додека бил пренесуван во болница од притвор откако имал симптоми на коронавирус,...

Македонија 01.01.21 | 14:29

Несекојдневно: ЈО објави новогодишна честитка од еден осомничен за јавен обвинител

Во годината што измина Јавното обвинителство постапуваше против повеќе од 25.000 полнолетни сторители на кривични дела. Со оглед на тоа што согласно Законот за кривична...

Балкан 03.09.20 | 14:11

Поранешниот косовски премиер Агим Чеку повикан во Хаг како осомничен

Поранешниот командант на главниот штаб на Ослободителната војска на Косово, бивш премиер и министер за одбрана на Косово, Агим Чеку, вчера е повикан да се појави на...

Свет 12.11.19 | 13:26

Лице со македонско потекло е главен осомничен за подготвување терористички напад во Германија

Во операција на германската полиција во градот Офенбах, во сојузната покраина Есен, уапсени се три лица кои се сомничат за поврзаност со џихадистичката организација...

Македонија 04.09.19 | 11:21

Ременски не кажа дали е повикана како сведок или како осомничена

Пратеничката од редовите на СДСМ, инаку почесна претседателка на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, Фросина Ременски, во моментов е на распит пред обвинителката...

Македонија 28.08.19 | 14:12

Осомничен во „Рекет“ за неколку дена во странство потрошил 180.000 евра од пленот

Непосредно по заминувањето со пленот од еден милион евра, еден од осомничените само за неколку дена во странство потрошил околу 180.000 евра. Се стега обрачот и околу други...