Ознака: Оскар
Култура 22.11.21 | 13:14

Краткиот филм „Северен пол” се квалификува за „Оскар“ и доби номинација за Европски награди

Краткиот филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска-Петровска се квалификува за „Оскар“ и доби номинација за Европски награди откако на 63. издание ...

Филм 15.06.21 | 10:12

Почина Нед Бити, актерот што го гледавме во „Супермен“, „Мрежа“, „Ослободување“…

Актерот  Нед Бити, кој публиката најдобро го памети по улогите во филмовите „Ослободување“, „Супермен“ и „Мрежа“, почина на 83-годишна возраст. Бити почина од природна...

Филм 27.04.21 | 09:46

93. доделување на Оскари најмалку гледано во историјата

Според статистичките податоци на компанијата „Нилсен“, телевизискиот пренос на 93-тото доделување на Оскари, со кои гламурозно започна оваа недела, беше најмалку гледано...

Мода и убавина 26.04.21 | 15:38

Десетте најубави фустани од 93. доделување на Оскар

Иако доделувањето на филмските награди Оскар се одвиваше во посебни услови, без публика, оние гости кои беа поканети да присустуваат, ја искористија шансата со своите...

Филм 14.04.21 | 10:04

Објавени имињата на познатите личности што ќе ги презентираат Оскарите

Американската академија за филмски уметности и науки го објави списокот на актери и познати личности кои ќе бидат домаќини на 93. церемонија на доделувањето на Оскарите...

Филм 12.02.21 | 14:49

Оскарите ќе се доделуваат на повеќе локации

Свеченоста на доделувањето на Оскарите на 25 април ќе се одвива на повеќе места, а не само од „Долби театарот“ во Лос Анџелес, како досега, соопшти Американската академија...

Култура 10.02.21 | 09:35

Филмот „Врба“ на Манчевски отпадна од трката за Оскар

Филмот „Врба“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски отпадна од трката за Оскар за странски филм. Неговиот филм „Пред дождот“ во 1995 ѝ ја донесе на Македонија првата...

Култура 23.09.20 | 15:52

Македонскиот краток филм „Налепница“ влегува во трката за номинација за Оскар

Филмот на Георги Унковски „Налепница” е избран за најдобар краток филм на 18. издание на Меѓународниот фестивал за краток филм „Ин д палас“. Софискиот „Ин д палас“...

Култура 11.05.20 | 09:51

Два билети за доделување на Оскарите на 28 февруари 2021 година ќе бидат продадени на добротворна аукција

Два билети за доделување на Оскарите на 28 февруари 2021 година ќе бидат продадени на добротворна аукција во корист на фондот за борба против последиците предизвикани...

Филм 29.04.20 | 09:24

Ковид-19 ги измени правилата на Оскарите

Американската академија за филмски науки, којашто е организатор на доделувањето на наградите Оскар, денеска најави дека, поради престанокот на работа на кината при...

Мода и убавина 10.02.20 | 20:46

Џејн Фонда во фустан стар шест години ги засени сите на Оскар

Холивудската актерка Џејн Фонда во фустан стар шест години за засени помладите колешки на годинашното доделување на наградите Оскар. Фонда синоќа го доделуваше Оскарот...

Култура 09.02.20 | 18:37

Ноќ за историјата, по полноќ ќе се доделуваат Оскари, „Медена земја“ кандидат во две категории

Во театарот „Долби“ во Лос Анџелес ноќеска ќе бидат соопштени добитниците на Оскар за 2019 година во 24 категории, според гласањето на членовите на Американската филмска...

Филм 09.02.20 | 11:58

Во Лос Анџелес вечерва по 92. пат ќе се доделуваат Оскари, „Џокер“ со најмногу номинации

Во Лос Анџелес вечерва ќе се оддржи 92. доделување на наградите Оскар, а најмногу номинации, дури 11, има филмот „Џокер“ на режисерот Тод Филипс. Дури две престижни признанија,...

Култура 07.02.20 | 11:54

На неколку екрани низ цело МКЦ ќе се гледа Оскар в недела, сите навиваме за „Медена земја“

Поради голем интерес за следење на Оскарите, покрај кино „Фросина“ го отвораме цело МКЦ. Оскарите ќе бидат проследени на повеќе екрани, ќе има видео бимови на неколку...

Кошарка 29.01.20 | 18:22

Брајант беше првиот кошаркар што освои Оскар

Светот е потресен од веста дека легендарниот кошаркар Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија. Неговите соиграчи, пријатели и навивачи се во шок...

Култура 28.01.20 | 09:36

Почнаа оскаровските дружења: Тимот на „Медена земја“ во друштво на Бред Пит, Ал Пачино, Леонардо Дикаприо, Тарантино, Роберт де Ниро…

Екипата на „Медена земја“ деновиве го живее сонот. Тие во САД веќе почнаа да ги посетуваат оскаровските дружења. На социјалните мрежи се појавија фотографии од Љубо,...

Филм 27.01.20 | 13:47

Филмот за кој Коби Брајант доби „Оскар“

Краткометражниот анимиран филм под името „Dear Basketball“ за кој Коби Брајан во 2018 година доби „Оскар“.

Филм 21.01.20 | 17:44

Не е фаворит: Доколку се обложите дека „Медена земја“ ќе добие Оскар, за 50 денари ќе добиете 1250

Регионаланата обложувалница „Моцарт“ ги објави квотите за овогодинешниот Оскар.Она што за нас е најинтересно е колкави се шансите „Медена земја“ да добие Оскар....

Култура 14.01.20 | 22:09

Симон Трпчески до екипата на „Медена земја“: Нови крилја за македонската кинематографија! Се гордееме со Вас!

По повод двете номинации за наградата Оскар, маестро Симон Трпчески на својот фејсбук профил им честиташе на членовите на екипата за успехот. Честитки “Медењаци”...

Култура 13.01.20 | 22:37

МКЦ најави групно следење на доделувањето на „Оскар“ поради номинациите на „Медена земја“

„Оскари во МКЦ (следење во живо) е настанот кој го организира Младинскиот културен центар (МКЦ) откако македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации...