Ознака: оризопроизводители
Економија 11.09.22 | 13:39

Оризопроизводителите го блокираа патот Кочани – Штип, бараат минимална откупна цена од 40 денари за арпата

Земјоделците од кочанскиот и штипскиот регион кои произведуваат ориз, денеска го блокираа магистралниот патен правец Кочани – Штип протестирајќи против ниските откупни...

Економија 16.08.22 | 12:41

Димитриеска-Кочоска: ВМРО-ДПМНЕ го поддржува протестот на оризопроизводителите

Потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитриевска Кочоска денеска во Облешево истакна дека им пружаат поддршка на оризопроизводителите кои протестираа. – Земјоделците...

Економија 16.08.22 | 12:37

Ќе бидеме гладна нација, буквално целото земјоделие е во колапс

Кочанските оризопроизводители го блокираа регионалниот пат Штип-Кочани   Кочанските оризопроизводители излегоа на протести,  во селото Облешево го блокираат патот...

Економија 16.08.22 | 11:41

Ова не е политички протест, туку борба за егзистенција: Оризопроизводители го блокираа патот Штип – Кочани кај Облешево

Сообраќајната лента во правец од Штип кон Кочани на патниот правец А3 Кочани – Штип кај село Облешево од 10:15 часот е блокирана со 12 земјоделски машини од околу 80 до 100...

Македонија 06.05.22 | 14:13

Поднесени предлози за измени во Закон за земјоделство и рурален развој и на Закон за стокови резерви

На оризопроизводителите во Македонија итно им се потребни системски решенија за подобрување на состојбата во која се наоѓаат, алармира пратеникот Миле Лефков. Како...

Економија 11.02.22 | 14:10

Никој не ги слуша нивните барања: Оризопроизводителите во вторник на протест пред Министерството за земјоделство

Производителите на ориз од кочанскиот регион во вторник ќе излезат на протест пред Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Скопје за да ги повторат...

Економија 09.02.22 | 16:35

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ од Источниот регион со поддршка за оризопроизводителите

По вчерашниот одржан протест од страна на оризопроизводителите на Источниот регион по нивно барање, односно по барање на Иницијативниот одбор на оризопроизводителите...

Економија 08.02.22 | 12:53

Ова е да плачеш, ќе немаме за јадење: Оризопроизводителите изглегоа на протест

Производителите на ориз од кочанскиот регион денеска со земјоделска механизација ја блокираа едната коловозна лента на магистралниот пат А3 во селото Облешево, изразувајќи...

Економија 08.02.22 | 12:31

Лани вреќа ѓубриво чинеше 650, сега 1.650 денари: Оризопроизводителите го блокираа магистралниот пат А3, бараат средба со Николовски

Производителите на ориз од кочанскиот регион денеска со земјоделска механизација ја блокираа едната коловозна лента на магистралниот пат А3 во селото Облешево, изразувајќи...

Економија 15.10.21 | 12:02

Оризопроизводителите бараат да се прогласи елементарна непогода поради обилните врнежи

Производителите на ориз од кочанскиот регион бараат од Владата да прогласи елементарна непогода поради обилните врнежи од дожд и неповолните услови за жетва, поради...

Економија 13.10.21 | 14:27

Владата се нагоди со оризопроизводителите

Откупувачите да ја почитуваат откупната цена, а министерот за земјоделство Арјанит Хоџа од следната недела лично ќе ја следи состојбата со откупот на оризот, било договорено...

Економија 06.10.21 | 23:40

Оризопроизводителите за понеделник најавија генерален штрајк

На стартот на годинашната жетва, оризопрпизводителите од Кочанско најавија дека ќе стапат во генерален штрајк од понеделник, доколку не се најде решение за нивното...

Економија 21.09.21 | 11:04

Блокада на патот Штип-Кочани: Оризопроизводителите го извадија револтот на улица

Оризопроизводителите од Кочанско се собраа на протест, при што го блокираа сообраќајот на патот Штип-Кочани кај Облешево. Тие реагираат на ниската откупна цена на оризот...

Економија 16.09.21 | 14:09

Оризопроизводителите излегуваат на протест

Високите цени на репроматеријалите, а ниската откупна цена на оризот и арпата повторно на протест ќе ги извади земјоделците од Kочанско. Велат пред стартот на жетвата...

Македонија 11.07.21 | 13:10

И оризопроизводителите излегуваат на протест

На неколку месеци пред новата жетва, половина од оризот се уште се чува во амбарите. Земјоделците се жалат дека во моментот нема ни цена, ни откуп. Се плашат дека ќе мора...

Сервиси 23.02.21 | 11:13

Протест на оризопроизводителите го попречува движењето: Сообраќајот на патот Штип-Кочани се одвива по една лента

Сообраќајот на магистралниот пат Штип – Кочани, кај Облешево, се одвива по една коловозна лента, а возилата се пропуштаат наизменично. Од АМСМ информираат дека сообраќајот...

Македонија 11.12.20 | 23:59

Протест со механизација на оризопроизводителите од Облешево до Тркање

Оризопроизводителите од Кочанскиот регион денеска излегоа на протест. Тие на протестот кој се одвиваше од Облешево до селото Тркање се движеа со тешка механизација. Незадоволни...

Економија 30.08.19 | 21:25

Ако кренеме глава, или сме криминалци или со опозицијата, храната ни ја земаа од уста

Претседателот на ВМРо-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој вечерва се обрати пред штипјани на одбележувањето на 29-годишнината од формирањето на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Штип, меѓу...

Економија 17.08.19 | 18:13

Оризопроизводителите два часа блокираа една лента од регионалниот пат кон Кочани

Оризопроизводителите од Кочанско утринава, со земјоделска механизација, на два часа ја блокираа едната коловозна лента од регионалниот пат Штип-Кочани, кај село Облешево....