Ознака: ориз
Економија 22.02.21 | 16:17

Oризопроизводителите под притисок да го откажат утрешниот протест

Бркање од работа, неисплата на субвенции вакви закани и уцени во изминатите 24часа стигнале до кочанските оризопроиводители, oбјави Алфа телевизија. Притисокот е огромен,...

Економија 29.12.20 | 18:51

Финансиска поддршка за малите лозарски стопанства и за производителите на ориз, одлучи Владата

Со дополнувањата на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2020 година и со Уредбата за изменување и дополнување на уредбата за поблиските критериуми...

Економија 05.10.19 | 14:26

Заев: Должност на Владата е да се грижи за земјоделците

Должност на Владата е грижата за земјоделците и нивните семејства, бидејќи земјоделството е еден од носечките столбови на македонската економија, рече премиерот Зоран...

Економија 10.09.19 | 12:45

Оризари од Кочанско го блокираа патот кон Штип, бараат субвенции за предадената арпа

Земјоделците од кочанскиот регион денеска повторно излегоа на протест и во селото Облешево со земјоделска механизација ја блокираа едната коловозна лента на магистралниот...

Калеидоскоп 13.07.19 | 22:06

Во Чешиново се произведува првиот био-паметен ориз во Македонија

Еколошки ориз, произведен на уникатен, иновативен начин, со рационално и одржливо користење на водата и другите ресурси, се произведува во нашето Чешиново. Општината...