Ознака: органи
Здравје 23.05.20 | 13:45

Поклон за починатата жена која ги донираше срцето и бубрезите

По успешната трансплантација на донираното срце, во моментов на Клиниката за урологија се врши трансплантација и на нејзините донирани бубрези. „Тој човек не е „донор”,...

Здравје 07.05.20 | 11:18

Ковид 19 ги напаѓа белите дробови, срцето, мозокот, бубрезите, крвните садови, но и репродуктивните органи кај мажите

Од Ковид 19 може да страдаат белите дробови, срцето, мозокот, бубрезите, крвните садови, а можни се последици и на репродуктивните органи кај мажите бидејќи многумина...

Црна хроника 08.11.19 | 12:06

Наставничка од скопско основно училиште тргувала со човечки органи?

Наставничка по географија од едно скопско основно училиште самата во полиција се пријавила дека препродава органи, дека откопува гробови и дека преработува месо од...

Здравје 29.09.19 | 18:52

Секој прст е врзан за два органи – лекување за две минути

Џин шин џицу е древна јапонска уметност за исцелување која помага за балансирање на емоциите и тоа благодарение на стимулацијата на одредени точки на рацете. Основата...

Здравје 12.08.19 | 17:36

Расфрлани остатоци од животни по Курбан Бајрам на повеќе локации низ земјава

Расфрлени органи од животни непосредно до населени места на плус 40 степени целзиусови. Ваква е сликата на повеќе места ширум земјава на ден по големиот муслимански...

Балкан 07.06.19 | 15:01

Приштински болници илегално тргувале со човечки органи

Поради сомневање за нелегална трговија со човечки органи, инспекција привремено затвори четири болници во Приштина, и против 17 здравствени работници и персонал поднесе...

Балкан 25.05.19 | 13:59

На Косово уапсени тројца за трговија со човечки органи

Косовската полиција соопшти денеска дека упасила три лица осомничени за трговија со човечки органи и клетки, јави дописникот на МИА од Приштина. Во селото Чаглавица,...

Црна хроника 22.02.19 | 13:00

Не фалат органи кај медицинска сестра најдена мртва во Вардар, потврдуваат од Институтот за судска медицина

Веста за тоа дека ѝ фалеле органи на медицинската сестра од Клиниката за гинекологија која беше пријавена за исчезната, па потоа најдена мртва во Вардар се прошири како...

Здравје 18.12.18 | 13:47

Црквата не се противи за трансплантацијата на органи

Наспроти етичките дилеми, најмногубројните верски заедници во Црна Гора ја поддржуваат трансплантацијата на органите и се согласни дека граѓаните треба да бидат донори....