Ознака: општини
Економија 09.06.22 | 18:32

Општините од денеска може да аплицираат на јавниот повик за изградба на пристапни патишта до земјоделско земјиште

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска пред претставниците на ЗЕЛС го презентираше јавниот повик за изградба на пристапни...

Скопје 02.06.22 | 09:46

Граѓаните заслужуваат да живеат во модерни општини

Како до модерна општина? Кои се светските искуства применливи дома? На овие теми се дебатираше на Меѓународниот Форум на градоначалници што се одржа на Универзитетот...

Скопје 21.03.22 | 19:05

Арсовска: Општините може да останат без струја, додека Владата реши да седне на маса

Локалните власти може да останат без струја, а централната власт не презема ништо. Од ЗЕЛС велат дека три месеци чекаат одговор од Владата за предлог – мерките со кои...

Скопје 21.03.22 | 10:52

Ова се проблеми на граѓаните: Општините може да останат без струја

ЗЕЛС три месеци чека одговорот од Владата за предлог мерките за справување со енергетската криза. Постои опасност административните згради да останат без струја. Од...

Економија 19.02.22 | 15:04

Бислимоски: РКЕ прави анализи како може да им се излезе во пресрет на општините за струјата

Регулаторната комсија за енергетика (РКЕ) прави анализи како може да им се излезе во пресрет на општините кога е во прашање набавката на електрична енергија. Како што...

Економија 16.02.22 | 13:32

Мицкоски: Општините имаат до 5 пати повисоки сметки за струја, а владата ги намалува дотациите

Сметките за струја на општините се 4 до 5 пати повисоки, а во услови на енергетска криза власта за прв пат ги намали дотациите кон општините и тоа е јасно затоа што беа...

Македонија 13.02.22 | 13:09

Димоски: Градоначалниците од СДСМ не се грижеле за локалниот развој, нивото на капитални инвестиции е разочарувачко ниско

Капиталните инвестиции се особено важни за секоја општина бидејќи истите имаат долгорочни ефекти. Реализираните капитални инвестиции влијаат позитивно на растот...

Економија 10.02.22 | 20:00

Се оствари стравот на јавните претпријатија – добиле 4 пати повисоки сметки за струја

Се оствари најцрното сценарио кое го предвидуваа јавните препријатија по најавата за покачување на цената на електричната енергија. Сметката за струја за месец јануари...

Скопје 08.02.22 | 17:05

Потребна е итна интервенција од Владата за решавање на проблемот со енергетската криза во општините во градот Скопје

Потребна е итна интервенција од Владата за решавање на проблемот со енергетската криза во општините во градот Скопје, каде што спаѓаат општините Аеродром, Кисела Вода,...

Македонија 15.01.22 | 10:43

Од годинава општините ќе располагаат со повеќе пари, но ќе треба да има и поголема финансиска дисциплина и отчетност

Од годинава општините ќе добиваат повеќе пари со што треба да станат финансиски постабилни и на тој начин да испорачуваат подобри и поефикасни услуги за граѓаните....

Економија 12.01.22 | 21:13

Бектеши: Градот Скопје и општините да ги платат сметките за парно барем за декември

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повика Градот Скопје и скопските општини да ги платат сметките за топлинска енергија, како што наведе, барем за месец декември...

Македонија 07.01.22 | 13:06

Мицкоски: Владата ги остави општините во катастрофална состојба, и материјална и човечка

„Шокантно е ова што го слушам, сега не знам дали оваа Влада е во оставка, во што ли е, дали таа е регулатор кој што треба да биде независно тело па од името на Регулаторот...

Македонија 16.11.21 | 15:52

Речиси 90 проценти од граѓаните не виделе што е предвидено со буџетот во нивната општина

Здружението за истражување и анализи (ЗМАИ) на панел дискусија „Подобрување на процесите на локално буџетирање во Македонија“ презентираше наоди од истражување и...

Економија 21.09.21 | 20:48

Владата ги усвои Предлог-измените на Законот за финансирање на општините

Владата денеска на седница го утврди текстот на Предлог-измените и дополнувањата на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа. Со измените, како што...

Вести 06.07.21 | 13:58

Половина од општините немаат објавено информации за услугите што ги обезбедуваат

Постојниот квалитет на услуги кои ги обезбедуваат единиците на локалната самоуправа (ЕЛС) на веб-порталите не обезбедува ефективна и брза услуга за граѓаните, ниту...

Македонија 06.07.21 | 13:48

Половина од општините немаат објавено информации за услугите што ги обезбедуваат

Постојниот квалитет на услуги кои ги обезбедуваат единиците на локалната самоуправа (ЕЛС) на веб-порталите не обезбедува ефективна и брза услуга за граѓаните, ниту...

Економија 22.06.21 | 14:06

Општините во Македонија лани потрошиле 129 милиони евра: Ова се фирмите што добиле најмногу и најбогати тендери

Град Скопје лани потрошил 31 милион евра на тендери што е една четвртина од вредноста на јавните набавки на сите општини заедно, покажуваат податоците на Базата на податоци...

Здравје 10.03.21 | 18:52

Кои општини се жаришта на коронавирус?

Прилеп, Кавадарци, Охрид, Куманово и Неготино, се топ 5 општини во Македонија каде бројот на активни случаие над 300. Прилеп, Кавадарци и Охрид остануваат ТОП 3, а сликата...

Скопје 24.02.21 | 15:58

Скопје и општините ќе станат урбани подрачја

Mинистерот за локална самоуправа Горан Милевски најави дека  се воведува нова категорија- урбани подрачја, а тоа се општините и градот Скопје. – Тоа значи дека покрај...

Македонија 12.02.21 | 09:07

Taравари: Од 80 општини ВМРО, Алијанса и Алтернатива ќе освојат повеќе од 50

Арбен Таравари, во вчерашното гостување во емисијата „Прашањето ми е следно“ на порталот „Инфомакс”, зборуваше за можна коалиција на Алијансата на Албанците со ВМРО-ДПМНЕ...