Ознака: опера
Култура 19.06.20 | 10:09

Растенија место публика: Оперската куќа Барселона повторно се отворa

Во понеделник, оперската куќа во Барселона, која е затворена изминатите три месеци, треба да се отвори со необичен концерт. Додека „Хризантеми“ на Џакомо Пучини, ќе...

Култура 04.06.20 | 13:33

Јордан Плевнеш напиша опера во која се појавуваат голем број реални личности од историјата

За време на долгите месеци на пандемијата и изолацијата во европскиот триаголник Скопје-Лондон-Париз се роди нова европска опера со наслов Интернационална музичка...

Култура 12.03.20 | 10:26

Шоуто мора да продолжи: Операта „Кармен“ во Берлин се одигра без публика

Во берлинската Државна опера „шоуто мора да продолжи“ без оглед на строгите мерки против новиот коронавирус. Директорот на оперската куќа, Матијас Шулц изјави дека...

Култура 03.03.20 | 13:50

Триумф на Ана Дурловски на сцената на Гранд театарот во Женева

Ни металниот призвук во гласот, ни нерафинираниот француски нагласок не ја намалија вредноста на нејзината цврста и сигурна песна. Нејзината драматична интерпретација...

Култура 20.02.20 | 12:24

Весна Ѓиновска-Илкова и Борис Трајанов утре во „Магбет“

Во петок, 21 февруари, со почеток во 20.00 часот, во Националната опера и балет ќе биде изведена оперската претстава „Магбет“ од Џузепе Верди. Оваа претстава е работена...

Култура 08.02.20 | 13:39

„Петар Пан“ во Опера, „Штурецот и мравката“ во Филхармонија

Најмладите денеска од 12 часот може да ја гледаат балетската претстава „Петар Пан“ во Националната опера и балет или да го посетат концертот „Штурецот и мравката“...

Култура 05.02.20 | 13:02

„Севилскиот бербер“, приказната за победата на младоста и љубовта на сцената на Опера

Во вторник, (11.2.2020) со почеток во 20 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе се одржи популарната opera buffo, „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Приказна за...

Култура 20.01.20 | 13:42

Операта „Евгениј Онегин“ в петок на сцената на Опера и балет

Националната опера и балет ја најави изведбата на операта „Евгениј Онегин“ на 24.1.2020 (петок) со почеток во 20 часот. Операта „Евгениј Онегин“ е жестока претстава за љубовта...

Култура 08.11.19 | 10:38

Ирена Кавкалеска по пет години повторно во улогата на Кармен: Не мислам како технички ќе ја исполнам, туку како ќе уживам во изведбата!

Премиерата на операта „Кармен“ од Жорж Бизе ќе биде изведена на 8 и 12 ноември, по нејзината последна премиерна обнова во 2002 година. Како и за премиерната обнова во 2002...

Култура 09.10.19 | 09:54

„Кавалерија рустикана“ на 15 октомври на сцената на Опера

Опера и балет, на 15 октомври 2019, со почеток во 20.00 часот ја најави трагичната приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта,...

Култура 30.08.19 | 10:08

Љубовната опера „Дидо и Енеј“ првпат во Македонија со ѕвездите Гарванлиев и де Силва!

За првпат во Македонија, на 20 септември (петок) во Камерната сала на Филхармонија, ќе биде изведена најпознатата опера од Хенри Персл – „Дидо и Енеј“! Станува збор...

Култура 21.05.19 | 17:08

„Боеми“ од Џакомо Пучини утре на Мајски оперски вечери

Во рамките на 47. Мајски оперски вечери на 22 мај 2019 со почеток во 20.00 часот ќе биде изведено оперското ремек дело „Боеми“ од Џакомо Пучини. Операта e во четири чина, чие...

Култура 18.05.19 | 19:41

„Риголето“ вечерва на Мајски оперски вечери

Во рамките на „Мајски оперски вечери“ вечерва ќе биде изведена на сцената на македонската опера и балет со почеток во 20 часот ќе биде изведена операта „Риголето“. Диригент:...

Култура 24.03.19 | 09:01

Стоечки овации за Ана Дурловски во операта во Грац

Нашата оперска дива, Ана Дурловски синоќа настапи во операта во Грац во „Лучија од Ламермур“. Одличната изведба ја стана публиката на нозе која со стоечки аплауз и...

Култура 01.03.19 | 10:05

„Турандот“ вечерва на сцената на МОБ

Операта „Турандот“, епската кинеска бајка на Џакомо Пучини во режија на Џанкарло дел Монако, вечер од 20 часот е повторно на сцената на Македонската опера и балет. Во...