Ознака: ОН
Свет 29.03.20 | 10:38

ОН предупредува: Се заканува недостаток на храна поради протекционистичките мерки

Доколку бидете заболени од коронавирусот благодарение на мерките што ги спроведуваат многу влади ширум светот, тие мерки би можеле да ве остават без свежа храна, овошје...

Свет 12.03.20 | 12:25

Антонио Гутереш: Не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен, да се обединиме против заедничката закана од коронавирусот

Додека се бориме со вирусот, не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен, изјави генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, кој ги повика луѓето...

Свет 15.12.19 | 17:15

Генералниот секретар на ОН, Гутереш разочаран од конференцијата за климатските промени

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш е разочаран од исходот на Конференцијата за климатски промени на ООН (ЦОП25) и жали што е „пропуштена важна можност”, со оглед...

Свет 18.11.19 | 14:36

Седум милиони деца во светот живеат лишени од слобода

Околу седум милиони деца живеат во затвори, полициски притвори, миграциски центри, домови за лица со попреченост и институции за социјална заштита, се наведува во најновата...

Балкан 21.10.19 | 22:06

ОН констатира драматичен пад на населението на Балканот поради иселување

Драматичниот пад на бројот на население во земјите од Југоисточна Европа, најмногу заради иселувањето на младите, ја загрозува способноста на овие земји  да го оддржат...

Свет 26.09.19 | 11:59

Харисон Форд од самитот за климата на Обединетите нации: „Ни гори куќата, а ние напразно зборуваме“

Легендарниот актер Харисон Форд имаше свое обраќање пред Генералното собрание на Самитот за климaтските промени на Обединетите нации за потребата да ги заштитиме прашумите....

Балкан 25.09.19 | 09:55

Комшиќ во ОН: Активностите на соседите внесуваат немир и дестабилизација во БиХ

Активностите поврзани со процесот на евроатлантска интеграција во Босна и Херцеговина, како и усогласувањето на општествено-политичкиот систем на БиХ со законодавството...

Македонија 24.09.19 | 21:00

Заев на средба со претседателот на Кипар: Македонија подготвена да прифати сеопфатни односи со Кипар

Премиерот Зоран Заев, како дел од активностите на маргините на Генералното собрание на ОН, се сретна со претседателот на Кипар Никос Анастијадес. Притоа, како што информира...

Свет 23.09.19 | 22:24

„Како се осмелувате?“ги праша младата Грета Тунберг светските лидери на ОН

Грета Тунберг ги прекори светските лидери, при денешното обраќање на климатскиот самит на ОН, обвинувајќи ги дека ја изневериле нејзината генерација, бидејќи не успеале...

Македонија 21.09.19 | 10:58

Заев, Осамни, Димитров, Филипче и Нуредини ќе учестуваат во работата на Генералното собрание на ОН

Претседателот на Владата Зоран Заев, и владина делегација во состав заменик претседател во Владата за европски прашања Бујар Османи, министерот за надворешни работи...

Свет 05.09.19 | 14:46

ОН: Еден милион долари за настраданите од ураганот Доријан на Бахамите

Организацијата на обединетите нации ќе донира еден милион долари за настраданите од ураганот Доријан на Бахамите. Светската организација ги издвои средствата од посебен...

Свет 30.08.19 | 10:33

ОН: До 2050 година Македонија ќе има над половина милион жители помалку

До 2050 година, Нигерија по број на жители ќе биде поголема од САД и ќе биде трета најнаселена земја на планетава. Нигерија не е единствената држава чија популација ќе...

Балкан 30.08.19 | 09:35

ОН наложи БиХ да исплати отштета на жена силувана во војната

Обединетите нации наложија Босна и Херцеговина да исплати обесштетување на жена силувана во војната и да воспостави систем за плаќање обесштетување на жртвите од воени...

Балкан 05.06.19 | 18:30

Тензиите меѓу Приштина и Белград причина за загриженост во ОН

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш е загрижен поради тензиите помеѓу Белград и Приштина и ги повика сите страни да се воздржат од запалливи изјави и провокации...

Свет 25.02.19 | 17:42

Антонио Гутереш ги повика САД и Русија да го зачуваат ИНФ договорот

Генералниот директор на ОН Антонио Гутереш денеска ги повика САД и Русија да го сочуваат Договорот за уништување на нуклеарното оружје со среден и краток дострел...

Македонија 14.02.19 | 21:21

МНР ги достави вербалните ноти до ОН за настанатите промени со името

Министерството за надворешни работи ги достави вербалните ноти до Обединетите нации (ОН) со кои информира за настанатите промени со името на земјава. -Република Северна...

Свет 16.01.19 | 11:14

Грушко: Името на Македонија е прашање во надлежност на Советот за безбедност на ОН

Заменик министерот за надворешни работи на Русија Александар Грушко изјави дека Москва не се меша во внатрешните работи на Атина во ситуацијата поврзана со името Македонија,...

Свет 19.12.18 | 19:40

Генералното собрание на ОН го усвои договор за миграција

Генералното собрание на Обединетите нации го усвои договор чија цел е да се обезбеди сигурна и уредна миграција. На договорот кој беше подржан од мнозинството се спротивставија...

Балкан 17.12.18 | 10:56

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе одржи седница на барање на Србија и Русија по повод одлуката на Приштина за формирање војска, а на која ќе се обрати и српскиот...

Македонија 11.12.18 | 08:54

Човековите права не важат за Македонци

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) ја осудува антимакедонската дволичност на Обединетите nации и нивната прослава на 70-годишнината на Денот...