Ознака: ОЈО
Македонија 26.02.23 | 18:57

Најден куршум на терасата од Јавното обвинителство

Министерството за внатрешни работи соопшти дека државното Јавно обвинителство вчера пријавило дека е најден куршум на тераса од објектот. МВР во соопштението го употреби...

Црна хроника 10.02.23 | 09:21

OJO: Извршен претрес, обезбедени докази за сторени серија кривични дела преку веб порталот Доказ М

По барање на Основното јавно обвинителство Скопје, врз основа на наредба од судија на претходна постапка, синоќа беше извршен претрес во домот каде престојува едно...

Црна хроника 21.12.22 | 19:45

Обвинение против Панделески, Митревски и Тасковски за предметот „Империја“

Сопственикот на „Пелистерка“ Цветан Панделески, сопственик на компанија Зоранчо Митревски и берзанскиот брокер Јованче Тасковски, се тројцата против кои Обвинителството...

Црна хроника 16.12.22 | 12:35

Истрага против десет лица за злоупотреба на службена положба и овластување

По повеќемесечна предистражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал донесе наредба за спроведување на истражна...

Македонија 19.11.22 | 11:18

Сигурен сум дека ќе имаме убава „дигитално-форензичка пролет”, вели Рашковски

Не пропуштаат и не пропуштија ниту осомничената јавната обвинителка Ивана Трајчева, ниту суспендираната јавната обвинителка Вилма Русковска во сите нивни настапи...

Македонија 10.11.22 | 12:07

Камбовски со порака до Абази: Држи се до законот оти доаѓа време на одговорност

Академик Владо Камбовски во однос на изборот на новиот шеф на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК), Ислам Абази смета...

Македонија 09.11.22 | 10:17

Тупанчевски: Времето ќе покаже дали обвинувањата за поврзаноста на Абази со ДУИ имаат реална основа или не

Министерот за правда, Никола Тупанчески, вели дека времето ќе покаже дали обвинувањата за поврзаноста на новиот шеф на Основното јавно обвинителство за гонење организиран...

Македонија 03.11.22 | 14:23

ОЈО потврди: Нема поврзаност на приведениот со дојавите за бомби во средните училишта

Лицето кое синоќа беше приведено поради постоење на сомнение за поврзаност со заканите за поставени бомби во неколку средни училишта, е пуштено на слобода откако по...

Македонија 01.11.22 | 16:42

Утврдена листата за шеф на ОЈО ГОК: Изборот на Вилма Русковска повторно пред обвинителите

Советот на Јавни обвинители ја утврди листата со четворица кандидати кои конкурираат за шеф на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во Скопје....

Македонија 26.10.22 | 16:18

На огласот за избор на шеф на ОЈО ГОКК пријавени петмина кандидати

На огласот за избор на основен јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје се пријавиле петмина кандидати,...

Македонија 26.10.22 | 15:35

Вилма поторно се кандидираше за шефица на ОЈО ГОКК, има четворица противкандидати

На огласот за избор на основен јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје се пријавиле петмина кандидати,...

Македонија 06.10.22 | 12:42

Објавен огласот за избор на Основен јавен обвинител на ОЈО ГОКК, гласањето на 7 ноември

Советот на јавните обвинители објави оглас за избор на обвинители во повеќе обвинителства како и Основен јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење...

Црна хроника 05.10.22 | 18:22

Истрагата за сторена измама во болницата Жан Митрев треба да заврши во следните два-три месеци

Истражната постапка за сторена измама во болницата Жан Митрев во ОЈО Скопје е во тек и се прибираат материјални докази – сослушување на оштетени и измамени лица и...

Македонија 05.10.22 | 18:07

Почнува да функционира Истражниот центар при ОЈО Скопје, во тек е набавка на опрема

Истражниот центар при ОЈО Скопје полека почнува да функционира – има истражители и во тек е набавка на потребната опрема за форензика и финансиски истраги. Во функција...

Македонија 17.08.22 | 18:20

Соопштение: Републичкото Јавно обвинителство и ОЈО ГОКК непречено функционираат и продолжуваат активно да постапуваат

Републичкото Јавно обвинителство и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција непречено функционираат и продолжуваат активно да...

Црна хроника 17.08.22 | 15:33

ОЈО отвори истрага и бара притвор за жената која вчера киднапира бебе во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за грабнување на бебето вчера во Скопје,...

Македонија 12.08.22 | 16:34

ОЈО отвори истрага против д-р Жан Митрев за измама, одземен му е пасошот

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска отвори истрага против д-р Жан Митрев за кривично дело измама, осомничен дека во неговата приватна болница две години...

Македонија 18.07.22 | 15:09

ОЈО отвори предмет за експерименталното лекување во „Жан Митрев“, од Клиниката велат дека станува збор за невистинити квалификации

Скопското јавно обвинителство по допрен глас отвори предмет за недозволеното експериментално лекување на пациенти во приватната клиника „Жан Митрев“ од Скопје, по...

Црна хроника 28.06.22 | 12:35

Газда на угостителски објект присилувал Македонка и Русинка на сексуални услуги, наплаќал и до 8.000 денари

По спроведена истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Обвинителен акт против...

Скопје 27.06.22 | 12:11

Скопјанец ѝ ги искршил двете раце на мајка си

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Тешка телесна повреда од член 131 став 2 во врска со став...