Ознака: ОЈО
Македонија 19.09.19 | 17:24

Зaштитeнитe cвeдoци се oткaжyвaaт од cвeдoчење – се плашат дека кај Јовески ќе им биде откриен идeнтитeтот

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата институција...

Македонија 17.09.19 | 12:41

СЈО и Јовески ги вртат налозите на специјалната обвинителка со нарушено психичко здравје

Дали на кревкиот првосуден систем, сериозно подриен од случајот „Рекет“ му е потребен уште еден скандал? Со нарушено психичко здравје разрешената специјална обвинителка...

Македонија 17.09.19 | 08:15

ВМРО-ДПМНЕ бара професор на местото на Рускоска

Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за предлогот за законот...

Македонија 16.09.19 | 16:04

Случајот на таксистот Томе и оној со Арслани, кој се закануваше: На тој каурот ќе му ја расплачеме фамилијата

Ценам дека предавањето на Правото е обезвреднето ако во практиката ја исмеваме идејата за Правда. Не е секогаш до законите, другари – некогаш е и до луѓето кои работат...

Македонија 15.09.19 | 20:18

Со финти не се води држава и нема право

Правото не е финта и тука не можеме ние да ги користиме зборовите изигра, не изигра и така натаму. Со финти ние не можеме денеска да водиме политика. Тоа што го направи...

Македонија 13.09.19 | 12:05

Joвески: Писмата од Јанева немаат печат, но се легитимни

Писмата, кои специјалната обвинителка Катица Јанева ги испрати од притвор до ЈО и со кои таа дава согласност за преземање на предметите на СЈО од редовното обвинителство,...

Македонија 12.09.19 | 18:57

ОЈО ги истражува записниците од свиркачи на Мицкоски, тој вели: „Тука сум, апсете ме!“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски сторил кривично дело со тоа што јавно покажа дека поседува документи со искази од случајот „Рекет“ повикувајќи се на свиркачи,...

Македонија 12.09.19 | 15:27

Дескоска: Предложивме вработените од СЈО да бидат префрлени во републичкото ЈО

Министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА вели дека за време на разговорите за законот за Јавното обвинителство предложиле вработените во СЈО да бидат...

Македонија 11.09.19 | 20:40

Мицкоски ќе биде повикан во ОЈО по прес-конференцијата?

Поседување на изјави од предистрага и наредби од истрага е кривично дело бидејќи оној што ги дал тие документи не е свиркач туку прави кривично дело. Многу е веројатно...

Македонија 10.09.19 | 18:57

ОЈО го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство. Ова следува откако Катица...

Македонија 10.09.19 | 13:24

СЈО: Неизвесна е иднината на вработените, архивата и материјалите

Сѐ уште немаме добиено писмен допис од страна на Јавното обвинителство за да можеме да известиме дали и како ќе се постапува со предметите на ова Јавно обвинителство,...

Македонија 10.09.19 | 12:23

Судски совет: Сите предмети на СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница. Ова денеска го изјави Киро Здравев, претседател...

Македонија 10.09.19 | 12:02

Алексиќ: Правен основ нема, а логика уште помалку ЈО да ги преземе предметите на СЈО по налог на притворена обвинителка

Законски основ за преземање на предметите на СЈО од страна на Јавното обвинителство нема, од причини што во согласност со Законот за СЈО токму СЈО е единствено надлежно...

Македонија 10.09.19 | 08:26

Јовески: Подготвени сме за предметите од СЈО, сè е по закон и ќе се одвива брзо

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од...

Економија 08.09.19 | 12:42

Владата крати пари за болници и студентски домови, ги зголемува за Јавното обвинителство

Анализа на порталот „МETA“ покажува дека за Владата имплементацијата на Законот за кривична постапка е поголем приоритет отколку изградбата на нови клиники и реконструкцијата...

Црна хроника 06.09.19 | 15:13

РЕК Битола и ЕЛЕМ на суд за загадување на воздухот

Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд во Битола поднесе Обвинителен акт против едно одговорно лице за кривично дело – Загадување на животната средина...

Македонија 06.09.19 | 14:02

Камбовски: ОЈО има овластување да презема предмети од други обивнителства

Академик Владо Камбовски смета дека Специјалното Јавно Обвинителство ја одигра својата улога, a сега со реформите во правосудниот систем, Обвинителството се оспособува...

Македонија 05.09.19 | 15:40

Обвинителството ги прифати предметите на СЈО

Јавното обвинителство ги прифати предметите на СЈО и ќе ги прераспредели до надлежните јавни обвинтелства, дознава Алсат. Во СЈО ја чекаат официјално одлуката на Јавното...

Македонија 05.09.19 | 10:09

Оливер Спасовски: Ниту во „Рекет“, ниту во кој било друг случај, никој нема да биде заштитен

Интензивно се работи по наредби на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција за целосно расчистување на случајот „Рекет“. Тоа е многу важно и за државата...

Црна хроника 04.09.19 | 19:16

Обвинителството поведе постапка против поранешен вработен кој му го запалил џипот на газдата

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за тешки дела против општата сигурност и му се определени...