Ознака: ОЈО
Македонија 11.09.23 | 14:05

Стоилковски: Поминаа 10 дена од случајот „Онкологија“, ЈО има обврска да излезе во јавноста и да сподели сознанија

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа што поминаа 10 дена од случајот „Онкологија“ и нема ништо официјално од...

Македонија 06.09.23 | 13:25

Обвинителство за Онкологија: Интензивно се преземаат дејствија, се вршат распити на лица и анализи на прибраните докази

Основното јавно обвинителство Скопје и Министерството за внатрешни работи интензивно преземаат дејствија за проверка на наводите за Клиниката за онкологија, меѓутоа...

Македонија 05.09.23 | 13:31

Во 19 часот дел од онколошките пациенти ќе се соберат пред ОЈО

Во 19 часот дел од 🦋 ќе бидат пред Основното јавно обвинителство. Сите кои сакате да присуствувате да не поддржите сте добредојдени. И пред да прашате не е организиран...

Здравје 04.09.23 | 20:23

Закажан е нов протест за следната недела во исто време

Иако во најавата на организаторите стоеше дека демонстрантите ќе протестираат пред Владата и Министерството за здравство, сепак собирот од владината зграда заврши...

Црна хроника 26.08.23 | 15:13

Обвинителството ги бара снимките од надзорните камери на „Ист гејт“ за вчерашното пукање

Обвинителството денеска соопшти дека се собираат докази и дека се побарани снимките од повеќе локации во трговскиот центар Ист гејт и надвор од него, по вчерашното...

Црна хроника 26.07.23 | 11:11

Притвор од 30 дена за 63-годишен скопјанец: Задоволувал полови страсти пред друг

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 63-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил три...

Црна хроника 23.07.23 | 14:11

ОЈО врши проверка на документацијата на опожареното возило, велат се следи имотната состојба на функционерите!

Од Основното јавно обвинителство за ТВ21 велат дека јавен обвинител веднаш по опожарувањето на возилото издал наредби и насоки за расчистување на настанот и за прибирање...

Култура 21.07.23 | 13:03

„Мал битолски Монмартр“ ги носеле децата на средби со бугарски политичари, МВР го извести ОЈО за случајот

По допрен глас, МВР го извести ОЈО за случајот за „Мал битолски Монмартр“ културна установа која во неколку наврати изминатиот период носеше деца во посета во Бугарија...

Македонија 04.07.23 | 13:08

Јавното обвинителство бара случајот „Феникс“ да не се злоупотребува во политички цели

Jaвното обвинителство инсистира сите политички партии да запрат да ја злоупотребуваат во политички цели истражната постапка во предметот „Феникс“, како и кое било...

Македонија 23.05.23 | 13:29

Барлет Џафери избран за обвинител во ОЈО во Гостивар и покрај наодот на ДКСК дека младиот Џафери положил правосуден испит пред да дипломира

Барлет Џафери е избран за обвинител во Основното јавно обвинителство во Гостивар. Изборот на синот на собранискиот спикер, Талат Џафер, беше официјализиран денеска...

Црна хроника 05.05.23 | 15:08

ЈП„Државни патишта“ го достави до обвинителството договорот за Бехтел и Енка ​

Од Јавното обвинителство информираат дека вчера ЈП„Државни патишта“ , постапувајќи по барањето на јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на...

Црна хроника 30.03.23 | 15:04

ОЈО ја прошири постапката за уште 10 лица осомничени за сексуална злоупотреба и изготвување на порнографски материјал​

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, врз основа на прибраните докази во текот на истражната постапка ја...

Црна хроника 28.03.23 | 15:15

ОЈО отвори предмет: Ќе се испитува како се избрани фирмите за надзор на изградбата на коридорите 8 и 10

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет до допрен глас за обвинувањата за несоодветен избор на компанија што ќе врши надзор над изградбата...

Македонија 26.02.23 | 18:57

Најден куршум на терасата од Јавното обвинителство

Министерството за внатрешни работи соопшти дека државното Јавно обвинителство вчера пријавило дека е најден куршум на тераса од објектот. МВР во соопштението го употреби...

Црна хроника 10.02.23 | 09:21

OJO: Извршен претрес, обезбедени докази за сторени серија кривични дела преку веб порталот Доказ М

По барање на Основното јавно обвинителство Скопје, врз основа на наредба од судија на претходна постапка, синоќа беше извршен претрес во домот каде престојува едно...

Црна хроника 21.12.22 | 19:45

Обвинение против Панделески, Митревски и Тасковски за предметот „Империја“

Сопственикот на „Пелистерка“ Цветан Панделески, сопственик на компанија Зоранчо Митревски и берзанскиот брокер Јованче Тасковски, се тројцата против кои Обвинителството...

Црна хроника 16.12.22 | 12:35

Истрага против десет лица за злоупотреба на службена положба и овластување

По повеќемесечна предистражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал донесе наредба за спроведување на истражна...

Македонија 19.11.22 | 11:18

Сигурен сум дека ќе имаме убава „дигитално-форензичка пролет”, вели Рашковски

Не пропуштаат и не пропуштија ниту осомничената јавната обвинителка Ивана Трајчева, ниту суспендираната јавната обвинителка Вилма Русковска во сите нивни настапи...

Македонија 10.11.22 | 12:07

Камбовски со порака до Абази: Држи се до законот оти доаѓа време на одговорност

Академик Владо Камбовски во однос на изборот на новиот шеф на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК), Ислам Абази смета...

Македонија 09.11.22 | 10:17

Тупанчевски: Времето ќе покаже дали обвинувањата за поврзаноста на Абази со ДУИ имаат реална основа или не

Министерот за правда, Никола Тупанчески, вели дека времето ќе покаже дали обвинувањата за поврзаноста на новиот шеф на Основното јавно обвинителство за гонење организиран...