Ознака: охридско
Црна хроника 18.02.22 | 13:01

Пронајдени четири гранати во Охридското Езеро

Четири гранати се пронајдени во Охридското Езеро кај Пештани. Случајот бил пријавен на 15 февруари 2022 година во СВР Охрид. Од увидот извршен од стручен тим од Дирекцијата...

Сервиси 30.11.21 | 10:35

Зголемени водостоите на Охридското и Преспанското Езеро

За два сантиметра е зголемен водостојот на Охридското, а за еден на Преспанското Езеро, додека нивото на Дојранското Езеро е исто како вчера, покажуваат резултатите...

Калеидоскоп 12.08.21 | 10:56

Намалени нивоата на Охридско и Преспанско езеро

Водостоите на повеќето реки во земјава се под просекот за август, со исклучок на Вардар и Бабуна, покажуваат денешните хидролошки мерења. Преполовени се Сатеска кај...

Македонија 19.09.20 | 14:39

Езерата ни исчезнуваат пред наши очи: Ни се заканува вистинска еколошка катастрофа

Македонија е соочена со вистинска еколошка катастрофа. Водите на езерата рапидно се повлекуваат оставајќи зад себе глетка која вознемирува и предупредува дека ако...

Црна хроника 30.06.20 | 11:30

Рекордна количина марихуана запленета во Охридско, шверцерот избегал со кајче

Синоќа околу полноќ, на стариот пат од Охрид за Струга близу местото каде што реката Сатеска се влева во Охридското Езеро, запленети се близу 200 килограми марихуана....

Црна хроника 12.07.19 | 10:42

Детали за сообраќајката во охридско: Возач загина на лице место

Вчера околу 15 часот на магистралниот пат Охрид – Кичево, помеѓу с. Ботун и с. Климештани, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Цитроен Саксо“ со...

Црна хроника 02.07.19 | 13:55

Деветгодишно дете нападнато на игралиште во охридско

Вчера во СВР Охрид, Н.С. (34), пријавила нарушување на јавниот ред и мир со физички напад извршен од В.Р. врз нејзиниот девет годишен син. Според пријавеното, физичкиот напад...