Ознака: охрид
Црна хроника 28.05.21 | 11:44

Изгорени три возила, евакуирани станарите од зградата: Пожар во подземна гаража во Охрид

Синоќа околу полноќ избувнал пожар во подземна гаража на станбена згреада во центарот на Охрид. Во пожарот се изгорени три возила, а поради интензивниот чад предизвикан...

Црна хроника 24.05.21 | 21:19

Се преврте автомобил во Охрид

Тешка сообраќајна несреќа попладнево се случи во Охрид. Автомобил со охридски регистарски таблици заврши на кров. Според првичните информации од СВР Охрид, лесно повреден...

Црна хроника 23.05.21 | 21:47

Трската кај Св. Еразмо во Охрид изгоре во пожар, интервенираше противпожарната единица

Голема површина трска и друга ниска вегетација изгоре во пожар, што се случи попладнево во близина на Охрид, во месноста Св. Еразмо, објави „Охридњуз“. Чадот кој се издигнувал...

Економија 17.05.21 | 18:07

На кејот во Охрид поставени типизирани куќарки за угостителска намена

„Охридски комуналец” на пешачката зона на кејот на Охридското Езеро постави типизирани куќарки што Општината ги набави за угостителска намена, како локации каде...

Црна хроника 10.05.21 | 11:42

25-годишен охриѓанец почина по пад од трети спрат

Младо лице на 25-годишна возраст утрово смртно настрада при пад од балкон од трети кат на зграда на улицата „Гоце Делчев“ во населбата Воска, во Охрид. Случајот е потврден...

Калеидоскоп 08.05.21 | 19:06

Плажите во Охрид без шанкови и лежалки

На добар дел од Охридското крајбрежје ова лето нема да има лежалки и шанкови, паркинзи и друга опрема, објави Алсат. Локалните власти најавуваат дека најдоцна до 15 јуни...

Црна хроника 08.05.21 | 11:21

Спасени туристи кои паднале во провалија во охридско, планинската спасителна служба во итна акција

Планинската спасителна служба (ПСС) вчера околу 11:15 часот била алармиран од група домашни туристи, кои со изнајмени АТВ возила изведувале авантуристичка Off Road тура, при...

Калеидоскоп 07.05.21 | 21:03

Триесет вреќи смет извадија нуркачите од Охридското езеро

Нуркачите од клубот „Охрид“ вчера го чистеа потегот пред ресторанот  „Кај местоно“ во Пештани. Триесеттината вреќи смет ги подигна екипа на „Охридски Комуналец“...

Култура 25.04.21 | 08:36

Фронт 21/42 за урбанистичкиот план Горица Север: Светското културно наследство во Охрид се уништува „согласно законите“

Од Еколошкото здружение на граѓани Фронт 21/42, излегоа со реакција во врска со новиот урбанистички план за Горица Север. Општина Охрид организираше jавна презентација...

Здравје 21.04.21 | 13:20

Салата „Билјани извори“ во Охрид се подготвува за масовна имунизација, ќе има 28 пункта

Во тек е подготовка на спортската сала „Билјанини извори“ во Охрид каде наскоро ќе започне масовна имунизација на жителите од овој регион. Во салата се подготвуваат...

Македонија 14.04.21 | 12:24

Во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово ќе има масовна вакцинација по примерот на салата „Борис Трајковски“

Во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово ќе има масовна вакцинација по примерот на салата „Борис Трајковски“, најави денеска Венко Филипче, министерот за...

Црна хроника 10.04.21 | 14:46

Приведен дилер на дрога во Охрид

На 09.04.2021 во периодот од 12.55 до 13.55 часот од страна на Одделот за криминалистичка полиција – Одделение за недозволена трговија со дрога и оружје и СВР Охрид, по претходно...

Црна хроника 07.04.21 | 13:32

Двајца охриѓани фатени во Струшко за време на полицискиот час

Одделението за внатрешна контрола – Струга поднело кривична пријава против двајца охриѓани за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. СВР...

Култура 05.04.21 | 08:58

Грчки конзерватори во Курбиново, Хераклеја и Охрид

Во изминатите три дена во работна посета на Македонија беа Флора Карагиани, директорка на Европскиот центар за византиски и поствизантиски споменици и Марија Мерзани,...

Македонија 04.04.21 | 20:38

Најмладиот од 35-те починати денес е 28-годишно момче од Охрид

Момче на возраст од 28 години од Охрид е денеска најмладиот починат од ковид 19. Младото момче, кое последните денови од животот ги минало на респиратор, починало на Инфективната...

Економија 27.03.21 | 16:58

Ново уривање дивоградби во Охрид, концесионерите со плажи бараат внимателност

Поранешни концесионери со плажи во Охрид бараат внимателност од страна на општината и државата при решавање на прашањето за идниот статус на крајбрежјето. Ова доаѓа...

Црна хроника 27.03.21 | 15:10

23-годишник ги запалил двата автомобила пред хотелот во Охрид

Дваесет и тригодишен охриѓанец е обвинет за опожарување на две возила. „ Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“,...

Црна хроника 26.03.21 | 09:46

Ноќва гореа две возила пред познат охридски хотел

Две возила на паркинг пред познат хотел во Охрид ноќва беа опожарени, пренесува „News 1“. Како што пренесува порталот, инцидентот се случил во време на полициски час. На...

Црна хроника 25.03.21 | 22:50

Запалени две паркирани возила во Охрид

Две паркирани возила се опожарени вечерва на паркинг пред познат хотел во Охрид. Инцидентот се случил во време на полициски час Огнот го изгаснала противпожарната служба...

Македонија 24.03.21 | 08:32

Владата побара од општина Охрид да спречи градежни работи кај ресторанот „Парк“

Владата побара од општина Охрид да спречи изведување градежни работи на локацијата на поранешниот ресторан „Парк-Горица“. Ова укажување е додека не се утврди фактичката...