Ознака: одмор
Кариера 27.06.19 | 11:19

Колку денови платен годишен одмор му следуваат на секој работник според законот?

Согласно Законот за работни односи, секој работник има право на платен годишен одмор од најмалку 20 и најмногу 26 работни дена. Законот предвидува годишниот одмор да се...

Патувања 27.06.19 | 10:25

Што смеете, а што не да понесете на одмор во Грција, Хрватска, Црна Гора…

Грција Според законите и регулативите на Европската Унија при влез во некоја од земјите-членки забрането е да се внесуваат месо и млечни производи. Иако Грција долго...

Балкан 19.06.19 | 09:44

Грозотија на летувалиштата, туристите масовно ги откажуваат аранжманите

Секоја година ситуацијата на летувалиштата во Црна Гора е се полоша и полоша, кога во прашање е ѓубрето на улиците и плажите, што предизвикува гнев кај туристите, а некои...

Економија 17.06.19 | 11:25

И годинава организиран одмор на работници со ниски приходи

Организиран одмор на работници со ниски приходи чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето износот од 22.000 денари, е мерката која на прес-конференција...

Калеидоскоп 13.06.19 | 12:09

За овој прекршок ќе платите многу на одмор во соседството

Ако планирате да одите на одмор ова лето, да се одморите малку од гужвата, да уживате на убава плажа, тогаш треба да внимавате за казните за неколку прекршоци во соседството. 1.ВОЗЕЊЕ...

Сцена 08.06.19 | 12:27

Ријана во прегратка на момчето Хасан ужива на одмор во Италија

Ријана и нејзиното момче Хасан Џамел се релаксираат на одмор во Италија. 31-годишната пејачка беше фотографирана во прегратката на 30-годишниот наследник на компанијата...

Патувања 16.05.19 | 15:33

Летово одморот во Грција ќе ни го испразни џебот – кафе 180, пиво 300 денари

Летово одморот во соседна Грцвија ќе не чини поскапо отколку минатата година. Грците драстично качија некои од цените, па така, кафето и пијалаците во просек чинат 1...

Македонија 13.05.19 | 19:30

Силјановска го коментира одморот на Заев: Тој беше најактивен во кампањата, па реши сам лично да си даде одмор

Професорката Гордана Силјановска Давкова вечерва беше гостинка во „Отворено“ на телевизија Алфа каде што го искоментира одморот на премиерот Зоран Заев. Ова не беа...

Свет 11.05.19 | 22:30

Се врати од рајски одмор, но во понеделникот почина во болница од болест која можеше да ја лечи

Младата Норвежанка, 24-годишната Бриџит Калестид не ни сонувала дека нејзиниот одмор на Филипините може да заврши кобно. Бриџит со пријателите се упатила на далечниот...

Македонија 11.05.19 | 20:28

Заев блокира автопат кај Благоевград, со свитата запоседнаа и бензиска

Поради македонскиот премиер се зaтвopeни неколку патни правци и една бензинска пумпа, се жалат бугарските медиуми кои пишуваат дека Зоран Заев заедно со неговата моторџиска...

Калеидоскоп 04.04.19 | 12:22

Имаат 10 дена одмор и не знаат што да прават со нив

Јапонците ќе мораат деновите од 27 април до 6 мај да ги поминат неработно, по повод абдицирањето на царот Акихито, чиј престол ќе го преземе неговиот најстар син Нарухито....

Економија 18.12.18 | 15:35

Одморот го сонуваме, а рестораните ни се недостижни: Живеачката станува се поскапа, а граѓаните се посиромашни!

Граѓаните секој ден се се посиромашни. Економската политика на триото Зоран Заев, Кочо Анѓушев и Драган Тевдовски донесе само црнила за народот. Семејствата едвај сврзуваат...