Ознака: одлуки на Влада
Македонија 25.05.22 | 20:15

И војниците ќе добијат поголеми плати, погодности и за пензионирање

Владата на Република Македонија на денешната редовна 48 седница го утврди текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за служба во Армијата...

Македонија 23.10.20 | 10:41

Ана Петровска на чело на Државниот инспекторат, а Хесен Џемаили на Управата за животна средина, одлучи Владата

Ана Петровска ќе биде в.д. директор на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), откако од 2018 година таа беше на позицијата државен секретар во Министерството...

Македонија 18.08.20 | 17:52

Сите одлуки од денешната владина седница

Владата на денешната 81-ва седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за организирање на наставата во основните и средните училишта. Повеќе тука:   На...

Македонија 18.08.20 | 17:37

Владата одлучи кој точно може да следи онлајн настава и што значи тоа за родителите ослободени од работа

Владата на денешната 81-ва седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за организирање на наставата во основните и средните училишта согласно кои...

Македонија 23.06.20 | 17:42

Кафаните ќе работат и во затворениот дел, се отвораат теретаните – сите одлуки на денешната седница

Врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната 72. седница донесе одлука од петок, 26 јуни 2020 година, целосно да бидат отворени сите гранични...

Македонија 22.04.20 | 20:58

Спасовски: Денешната одлука на Владата за полицискиот час не е поради Рамазан

На денешната владина седница ќе се разговара за носење одлука со која ќе се олесни забраната за движење односно скратување на полицискиот час и тоа да почнува во 19 часот...