Ознака: одлука
Сервиси 05.05.20 | 20:41

Владата одобри субвенционирање на придонесите

На денешната седница Владата донесе измена на Уредбата со законска сила за субвенционирање на исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за време...

Македонија 28.04.20 | 17:07

Влада: Одлуката на Уставен за платите на функционерите, судиите и обвинителите ја загрозува борбата со Ковид-19

Владата на Република Македонија смета дека поведената постапка на Уставниот суд за поништување на Уредбата за намалување на платите на 2.060 функционери, пратеници, судии,...

Македонија 22.04.20 | 19:27

За државната матура и за работата на училиштата и градинките Владата ќе одлучува по првомајските празници

Во однос на олабавување на мерките за кои одлуките ќе се донесуваат по 1 Мај, Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање рече дека во напредна фаза е одлуката...

Здравје 18.04.20 | 09:32

Денеска ќе се одлучува дали Куманово ќе оди во 14 дневен карантин

Барањето на Општина Куманово за воведување 14-дневен карантин со целосна забрана за движење на жителите, денеска ќе се најде на седница на Владата. Министерот за здравство...

Македонија 13.04.20 | 15:17

За Велигден полицискиот час ќе биде од петок во 16 часот до вторник во 5 часот одлучи Владата

За време на претстојниот викенд, односно за Велигденските празници, вклучувајќи го и понеделник, полицискиот час ќе трае од петок 17 април во 16 часот, до вторник 21 април...

Македонија 06.04.20 | 20:00

Пациентите со коронавирус кои се без здравствено осигурување ќе се лекуваат на товар на Фондот

Владата денеска донесе одлука дека сите лица кои ќе бидат дијагностицирани со коронавирус, а се без здравствено осигурување, ќе се лекуваат на товар на Фондот за здравствено...

Македонија 23.03.20 | 22:18

МАН ја поздравува одлуката на АВМУ за донација за медиумите, МВР и министерството за здравство

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ја поздравува одлуката на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за доделување финансиска помош – донација...

Македонија 21.03.20 | 11:12

Владата денеска одлучува дали ќе има полициски час

Комисијата за заразни болести денеска до Владата треба да достави предог со мерки и препораки за воведување на најстроги рестриктивни мерки во врска со спречување,...

Македонија 10.03.20 | 13:58

Владата на седница решава за затвороње на градинките, училиштата и факултетите, Филипче ќе ја соопшти одлуката во 14,30

Во тек е сединцата на Владата на која се разгледуваат препораките на Комисијата за заразни болести за затворање на сите градинки, основни и средни училишта и факултети...

Македонија 16.02.20 | 08:59

Владата даде зелено светло: Фондот за иновации и технолошки развој на фирмите ќе им дава иновациски ваучери

Владата на Република Македонија синоќа ја одржа редовната 9-та седница на која беа донесени повеќе одлуки, заклучоци и препораки за проекти од својата програма за работа...

Македонија 10.02.20 | 18:08

Чулев ги извести вработените во МВР да го почитуваат решението на министерот, бидејќи одлуката на Владата е незаконска

Во врска со Одлуката на Владата за поништување на решенијата за распоредување на работно место, со која се поништуваат 88 решенија за распоредување на работници во Министерството...

Ракомет 27.01.20 | 10:37

Червар без контрола: Ни ја украде топката, да му е… мајката безобразна

Отиде времето… Ни ја украде топката, да му е… мајката безобразна… Ајде да го завршиме нападот што побрзо. Вака Лино Червар, селекторот на хрватската ракометна репрезентација...

Астро 31.12.19 | 23:31

Каква новогодишна одлука треба да донесете според вашиот хороскопски знак

Нова година е моментот кога решаваме да донесеме одлуки со цел да ги направиме нашите животи подобри и посреќни. Си ветуваме дека ќе бидеме посамоуверени и похрабри...

Македонија 15.10.19 | 18:12

Во 19 часот: Александар Николоски во живо ќе ја коментира одлуката на ЕУ!

По завршувањето на состанокот на министрите во ЕУ на кој ќе се одлучува дали Македонија ќе добие датум за преговори, во живо, од студиото на „Економски Лидер“ ќе се...

Македонија 12.02.19 | 19:33

СДСМ одлучува за предвремени парламентарни избори

По неколку одложувања, вечерва Извршниот одбор на СДСМ конечно треба да го соопшти ставот во врска со барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни...

Економија 21.01.19 | 12:18

Регулаторна со нова одлука

Пред речиси две недели Регулаторна комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата, кои поевтинија. Денеска напладне се очекува да ја соопшти новата одлука...

Македонија 16.01.19 | 11:41

Уставен суд има искуство со поништување на закони со спикерски потпис

Собранискиот спикер нема право да потпише указ наместо претседателот на Републиката. Противуставно е објавување на Законот за употреба на јазиците и на Законот за...

Македонија 27.12.18 | 11:21

Граѓаните ја „подбраа“ Владата за втори јануари: Немаме сите „баба-сервис“, што е со нас од приватниот сектор?

-Дали имате сознанија дали градинките ќе работат на втори јануари? Како родители кои работат во приватен сектор и ќе работиме на тој ден ќе се снајдат за чување на своите...