Ознака: одлука
Македонија 22.10.20 | 23:43

Владата одлучи учениците да се тестираат онлајн

На денешнат 14-та седница на Владата беа прифатени и дополнувањата на Уредбата за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните...

Македонија 14.10.20 | 23:58

Уште 13 основни училишта добија дозвола за физичка настава

На вечерашната 12. седница Владата го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање...

Македонија 29.09.20 | 08:22

Владата денеска ќе одлучува за целодневна настава

Владата на денешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои со физичко присуство ќе тргнат на училиште на 1 октомври. Комисијата...

Македонија 21.09.20 | 12:43

Нема одлука за дневниот престој во училиштата, се чека бројот на деца кои ќе следат настава со физичко присуство

Комисијата за заразни болести утринава одржа состанок на кој се разгледуваше можноста за воведување на дневен престој во училиштата, но според зборовите на директорот...

Македонија 16.09.20 | 15:20

Меѓаши апелира до Владата да ја преиспита одлуката за враќање на родителите на работа

Првата детска амбасада во светот Меѓаши апелира до Владата по повод одлуките поврзани со враќањето на работа на родителите на деца до 10 годишна возраст, донесени на...

Македонија 14.09.20 | 15:04

Хронично болни бараат Владата да ја преиспита одлуката за враќање на работа

Група граѓани со хронични болести со писмо до Владата бараат да се преиспита одлуката за враќање на работа. Тие се исплашени за нивното здравје поради пандемијата со...

Македонија 09.09.20 | 20:45

Владата одлучи хронично болните да ги врати на работа

Владата на денешната трета седница го усвои предлогот на Комисијата за заразни болести за враќање на работа на хронично болните, со исклучоци. Вработените лица кои...

Македонија 08.09.20 | 10:47

Во прашање е животот на тие луѓе: Граѓаните против одлуката на Филипче за враќање на хронично болните на работа

Одлуката на Комисијата за заразни болести и министерот за здравство Венко Филипче за враќање на работа на хронично болните предизвика бурни реакции во јавноста. Имено,...

Македонија 26.08.20 | 16:30

Учебната година ќе почне на 1 октомври, одлучи Владата

Учебната година ќе почне на 1 октомври, одлучи Владата на денешната седница. Владата го задолжи Министерството за образование да го промени календарот за почеток на...

Македонија 08.06.20 | 11:25

Одлуката за изборите ќе зависи од ставот на Владата за вонредната состојба

До петок ќа се знае ставот на Владата за вонредната состоја кој заедно со мислењето на Комисијата за заразни болести за состојбата со пандемијата ќе бидат одлучувачки...

Македонија 22.05.20 | 18:50

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест

На оваа седница е изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република  Македонија вратени од странство со...

Македонија 15.05.20 | 11:31

Владата го донесе ребалансот на Буџетот за 2020

Владата на својата вчерашна, 52-ра седница, ја донесе Уредбата со законска сила за изменување и дополнување, односно за ребаланс на Буџетот на Република  Македонија за...

Македонија 09.05.20 | 21:37

ИВЗ не се откажува – џамиите ќе се отворат, се бара преиспитување на одлуката

Исламската врска заедница не се предомислува и одлуката за отворање на џамиите за клањање од 12 мај, останува на сила, дознава ТВ21. Моментално ИВЗ работи на тоа како...

Сервиси 05.05.20 | 20:41

Владата одобри субвенционирање на придонесите

На денешната седница Владата донесе измена на Уредбата со законска сила за субвенционирање на исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за време...

Македонија 28.04.20 | 17:07

Влада: Одлуката на Уставен за платите на функционерите, судиите и обвинителите ја загрозува борбата со Ковид-19

Владата на Република Македонија смета дека поведената постапка на Уставниот суд за поништување на Уредбата за намалување на платите на 2.060 функционери, пратеници, судии,...

Македонија 22.04.20 | 19:27

За државната матура и за работата на училиштата и градинките Владата ќе одлучува по првомајските празници

Во однос на олабавување на мерките за кои одлуките ќе се донесуваат по 1 Мај, Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање рече дека во напредна фаза е одлуката...

Здравје 18.04.20 | 09:32

Денеска ќе се одлучува дали Куманово ќе оди во 14 дневен карантин

Барањето на Општина Куманово за воведување 14-дневен карантин со целосна забрана за движење на жителите, денеска ќе се најде на седница на Владата. Министерот за здравство...

Македонија 13.04.20 | 15:17

За Велигден полицискиот час ќе биде од петок во 16 часот до вторник во 5 часот одлучи Владата

За време на претстојниот викенд, односно за Велигденските празници, вклучувајќи го и понеделник, полицискиот час ќе трае од петок 17 април во 16 часот, до вторник 21 април...

Македонија 06.04.20 | 20:00

Пациентите со коронавирус кои се без здравствено осигурување ќе се лекуваат на товар на Фондот

Владата денеска донесе одлука дека сите лица кои ќе бидат дијагностицирани со коронавирус, а се без здравствено осигурување, ќе се лекуваат на товар на Фондот за здравствено...

Македонија 23.03.20 | 22:18

МАН ја поздравува одлуката на АВМУ за донација за медиумите, МВР и министерството за здравство

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ја поздравува одлуката на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за доделување финансиска помош – донација...