Ознака: одговорност
Македонија 05.05.21 | 21:10

Најодговорните за корона кризата во Македонија земаат провизии за набавка вакцини, нивната алчност чини животи

Додека земјите од регионот масовно се вакцинираат, најодговорните за корона кризата во Македонија земаат провизии за набавка вакцини, пишува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Скопје 24.04.21 | 09:01

Богдановиќ мора да одговара, во друга нормална држава ќе имаше оставка

Петти ден молк од обвинителството за случајот на Саша Богдановиќ. Саша Богдановиќ не само што ја злоупотребил дозволата за движење, туку свесно ги прекршил и законите. Јасно...

Македонија 10.04.21 | 17:53

Ѓурчевски: Одговорноста за аферата „Мафија“ треба да ја сноси министерот Спасовски

Невидениот скандал со над 200 пасоши што им беа дадени на меѓународни мафијашки босови, оштети над 1000 истраги спроведени од различни држави. Експертите проценуваат дека...

Македонија 08.04.21 | 14:36

Секој ден истата приказна и бегање од Заев: Не мислам дека треба да понесам одговорност, нема да понесам одговорност и нема да побарам одговорност

Секој ден истата приказна и бегање од Заев: Не мислам дека треба да понесам одговорност, нема да понесам одговорност и нема да побарам одговорност, вели активистот Ивор...

Македонија 06.04.21 | 19:52

Димитров: Смртта на Златко Божинов, овчарот од кратовско не смее да помине без одговорност

Никола Димитров, заменик -претседател на Владата задолжен за европски прашања смета дека смртта на Златко Божинов, овчарот од кратовско не смее да помине без конкретна...

Македонија 06.04.21 | 10:30

Заев: Повикувам на максимална одговорност од сите

Премиерот Зоран Заев денеска на својот фејсбук-профил упати апел до граѓаните за почитување на мерките за заштита, кои, како што посочува се неопходни и побара максимална...

Македонија 05.04.21 | 21:47

Филипче 30.03: Ќе нема резултати од нови мерки оти вирусот е многу раширен – Заев 05.04: Нема лоша проценка на состојбата, ќе делам ордени

Венко Филипче 30.03: „Ќе нема резултати од нови мерки оти вирусот е многу раширен“.   Зоран Заев 05.04: „Нема лоша проценка на состојбата, ќе делам ордени“.   Александар...

Македонија 05.04.21 | 18:11

Заев: Нема да понесам ниту да побарам одговорност, сакам да презентирам позитивни вести

Премиерот Зоран Заев изјави дека Владата во ниту еден момент нема економски калкулации заради здравствените аспекти, а неговите и активностите на Владата во услови...

Македонија 26.02.21 | 20:34

Маричиќ не чувствува одговорност: ЈО треба да и соопшти на јавноста каде потфрлил системот

Ова е голем ден за правната држава и за владеењето на правото, вака министерот за правда Бојан Маричиќ го оцени денешното донесување пресуда за слуачјот „Таргет-Тврдина“. Според...

Македонија 23.02.21 | 14:24

Мицковски: Ако народот не прифати кривица, ќе следува строго лимитирана одговорност базирана на внатрешно-партиски утврдените надлежности

Значи да се разбереме, ако народот до четврток не се среди во главите, не ја погледне поголемата слика, не прифати кривица за слабата поддршка за најдобрата Влада на...

Македонија 23.02.21 | 14:22

Заев дал рок до четврток да се испорачаат резултати за Мијалков или ќе имало разрешувања и во МВР и во ЈО

Премиерот Зоран Заев изутринава имал работен состанок со првите одговорни лица на институциите, кои имаат надлежност во врска со бегството на ексдиректорот на УБК,...

Македонија 05.02.21 | 10:14

ВМРО ДПМНЕ бара одговорност: Додека светските лидери договараа испорака на вакцини, Филипче и Заев тераа одмор

Ако САД и ЕУ во август минатата година разговараа и преговараа договори за набавка на вакцини против корона, надлежните во Македонија тераа одмор. Сега во сите држави...

Свет 26.01.21 | 23:40

Џонсон: Преземам целосна одговорност за жртвите од корона

Повеќе од 100.000 Британци починале од ефектите на ковид-19, покажуваат денешните официјални податоци, додека владата се обидува да ја забрза вакцинацијата и да го спречи...

Македонија 18.12.20 | 14:35

Мицковски: Не зборете повеќе за одговорност на граѓаните

Не зборете повеќе за одговорност на граѓаните, им порача активистот Ивор Мицковски на вицепремиерот Љупчо Николовски, кој предмалку соопшти дека е позитивне на ковид-19...

Македонија 26.10.20 | 08:50

Заев и СДСМ бараа одговорност при 30 заразени на ден, а сега при 560 заразени и 22 починати молчат

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, ја истакнува хипокризијата на Зоран Заев, Венко Филипче и власта на СДСМ, со која се обидуваат да ја скријат својата неспособност...

Македонија 16.10.20 | 14:35

Барањето оставка од Димова е само театар, потребна е кривична одговорност

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција побара Јавното обвинителсто да отвори случај за злоупотребата на пари во Националната агенција од страна на директорката Лидија...

Македонија 27.09.20 | 10:34

ВМРО-ДПМНЕ: Со бројот на заразени расте и одговорноста што министерот мора да ја преземе

Министерувањето на Филипче бележи уште еден смртен случај на здравствен работник, 117 починати и 3,166 новозаболени само за неполн месец, 722 починати и 2245 активни случаи...

Свет 22.09.20 | 22:28

Трамп пред ОН: Кина мора да одговара за своите постапки околу пандемијата на Ковид-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во обраќање пред Генералното собрание на ОН нагласи дека Кина мора да одговара пред светот за своите постапки во врска со пандемијата...

Македонија 23.07.20 | 15:43

ДКСК ќе покрене прекршочен платен налог за Горјан Тозија, бараат и Владата да утврди одговорност за директорот

ДКСК ќе покрене и иницијатива до Владата за поведување и утврдување одговорност и за в.д. директор на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, а во врска со непостапување односно...

Македонија 21.06.20 | 22:00

Чулев: Ниту Наќе е луд, ниту полицијата е виновна што политичари од власта не се грижат за сопственото здравје

Пандемијата од коронавирусот е реалност за сите нас и неопходно е максимално претпазливо и одговорно да се однесуваме за да го заштитиме сопственото здравје и живот,...