Ознака: одбрана
Македонија 04.09.21 | 13:36

Скандал: Се руши таванот во војничкиот ресторан, кој непосредно пред тоа бил реновиран

Полковникот Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО ДПМНЕ на својата фан страна објави скандалозно видео. На него се гледа како се руши таванот во војничкиот ресторан, кој...

Свет 24.06.21 | 10:04

Русија: Ќе ги заштитиме нашите граници со воени средства

Русија ќе го заштити својот територијален интегритет и со политички и со воени средства, коментира рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков за...

Ракомет 09.04.21 | 20:33

Никола Митревски повторно во ТОП 5 најдобри одбрани во ЛШ

Македонскиот репрезентативен голман, Никола Митревски многу често е на топ листата за најдобри одбрани во Лигата на шампионите, така е си заслужи место во најдбрите...

Црна хроника 22.03.21 | 09:15

Здравјето на Камчев влошено, се чува во нечовечки услови и врз него се врши тортура, алармираат од неговите адвокати

Одбраната на притворениот Јордан Камчев во текот на денешниот ден писмено и официјално ќе се обрати и ќе побара асистенција и мониторинг од Комитетот за превенција...

Балкан 16.01.21 | 21:42

Бугарски новинар објави видео со кое ги брани вевчанци

Бугарскиот новинар Михаил Михајлов неодамна објави видео во знак на протест против бугарската политика врз Република Македонија и бугарската малцинска политика со...

Свет 27.10.20 | 11:33

САД и Индија потпишаа одбранбен пакт

САД и Индија во вторникот го потпишаа Основниот договор за размена и соработка (БЕЦА) за геопросторна соработка. Документот е потпишан во Делхи за време на посетата...

Македонија 07.10.20 | 11:10

Бранителите на Јанакиески: Оневозможена е квалитетна одбрана, рочишта има секојдневно, некогаш и по две на ден

Адвокатите на Миле Јанакиески, против кого се водат неколку судски процеси, денеска со отворено писмо алармираа за честите и секојдневни судски рочишта закажани за...

Македонија 04.09.20 | 12:41

Министерството за одбрана набавува колачи, вафли и кекси за 57 илјади евра

Министерството за одбрана планира да набави колачи во износ од околу 3,5 милиони денари. На страната на јавни набавки објавен е оглас од каде се гледа дека министерката...

Балкан 26.08.20 | 16:17

Вулин за подрршката на Тачи и Рама за Ѓукановиќ: Ги цртаат границите на голема Албанија

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин оценува дека кога премиерот на Албанија и „претседателот на Косово го поддржуваат Мило Вукановиќ и ДПС на парламентарните...

Свет 02.07.20 | 18:45

НАТО го става во функција планот за одбрана на Полска и Балтикот

НАТО имплементира план за одбрана на Полска и балтичките држави откако Турција ги отфрли своите забелешки, соопштија литвански, полски и француски власти. Турското...

Македонија 18.06.20 | 12:49

Одбраната на Јанева разочарана од пресудата

Со вакви пресуди не се враќа довербата во правосудството. Судот треба да суди на основа за докази, а за Јанева не постојат докази дека го сторила кривичното дело, изјави...

Црна хроника 02.06.20 | 11:38

Како е можно Камчева да ставила 350.000 евра во несесер, праша одбраната на Јанева

Адвокатите на Катица Јанева во денешните зборови се осврнаа на сопругата на Орце Камчев, Ана и на нејзиното претходно сведочење. Кадиев кажа дека Ана тврдела дека во...

Црна хроника 27.05.20 | 14:33

Oдбраната бара изземање на судиите за „27 април“

Со барање на дел од обвинетите за изземање од расправата на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска, во Апелациониот суд денеска се одржува јавна расправа по...

Македонија 06.12.19 | 16:02

Нема оцена на обвинението за организаторите на 27 април: Одбраната бара случајот да го преземе судот во Хаг

Пропадна и денешниот обид за судска оцена на обвинителниот акт за организаторите на „крвавиот четврток“. Одбраната бара изземање на една од судијките бидејќи судела...

Македонија 03.12.19 | 13:33

Дуковски: На Боки 13 му се одземени 71 вреќа гардероба

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски во негова одбрана истакна дека обвинението не може да биде докажано и оти се само индиции. Според него, како судот ќе докаже...

Македонија 20.11.19 | 10:23

Рашковски во понеделник ќе го брани спорниот докторат

Драги Рашковски, генералниот секретар на Владата, во понеделник на правниот факултет „Jустинијан Први“ при универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ ќе го брани спорниот...

Македонија 02.11.19 | 22:42

Николовски во одбрана на Заев: Знае што прави, да не береме гајле

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски вечерва напиша статус на Фејсбук посветен на премиерот Зоран Заев, што е протолкуван како обид да му се укаже на членството...

Црна хроника 24.09.19 | 10:58

Јанева ја засилува одбраната, освен Фрчкоска за „Рекет“ ќе ја застапува и адвокатот Кадиев

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева доби засилување во одбраната, дознава МКД.мк. Освен адвокатката Ирена Фрчкоска, Јанева во постапката за „Рекет“...

Балкан 24.02.19 | 14:50

Апостолакис: Грција се стреми да стане главен стратешки одбранбен партнер на Македонија

Нашиот стремеж е да станеме главен стратешки одбранбен партнер на Македонија во одржувањето на мирот и зајакнувањето на соработката на Балканот, вели министерот...

Македонија 06.02.19 | 12:12

Столтенберг: Македонија вети дека ќе ги дуплира трошоците за одбрана до 2024 година

На прес-конференцијата при потпишувањето на протоколот за членство во НАТО, Јенс Столтенберг и Никола Димитров беа прашани дали Македонија ќе може да биде членка на...