Ознака: очи
Здравје 23.05.22 | 14:30

Бојата на очите покажува кој прв ќе се испијани во друштво

Научници од Универзитетот во Питсбург откриле дека бојата на очите покажува колкава е издржливоста на болка кај одредено лице, како и за кои спортови е талентирано. Според...

Здравје 21.01.22 | 16:19

Д-р Ѓорѓиевски: Внимавајте, омикрон често ги напаѓа очите

Новите мутации на коронавирусот донесоа и нови симптоми. Ако на почетокот од пандемијата еден од симптомите беше и конјуктивитисот, кој подоцна исчезна, сега докторите...

Здравје 21.01.22 | 14:22

Со омикронот повторно е вратен коњуктивитисот како симптом

Новите мутации на коронавирусот донесоа и нови симптоми. Ако на почетокот од пандемијата еден од симптомите беше и конјуктивитисот, кој подоцна исчезна, сега докторите...

Фудбал 14.08.21 | 10:39

Марамчето со кое Меси ги бришеше очите и носот додека плачеше се продава за еден милион долари

Компанијата за онлајн продажба „Меркадо Либре“ објави дека продава марамче од хартија со кое Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси ги избриша очите и носот за милион...

Сцена 10.09.20 | 23:45

Ирина Шајк се сликаше со најубавите очи на светот

Познатата руска манекенка Ирина Шајк (34), на својот профил на Инстаграм објави нова фотографија, која ги привлече симпатиите на многу фанови. На фотографијата Ирина...

Здравје 12.05.20 | 15:03

Научниците открија која е првата мета на коронавирусот на човечкото тело: Од каде влегува, како инфицира

Научниците утврдија дека коронавирусот може да влезе во телото преку очите откако утврдија дека окото содржи протеин кој инфекцијата го користи за врзување за клетките. Коронавирусот...

Семејство 16.10.19 | 09:24

Постојат само уште две бебиња на светот како Александар, затоа мајка му се откажа од него

Шестмесечниот Александар е едно од трите бебиња на светот родени без очни јаболчници. Се верува дека момчето пати од екстремен облик на редок вид на анофталмија, кој...

Калеидоскоп 04.12.18 | 14:27

Бојата на очите покажува колкава е издржливоста на болка

Научници од Универзитетот во Питсбург откриле дека бојата на очите покажува колкава е издржливоста на болка кај одредено лице, како и за кои спортови е талентирано. Според...