Ознака: обвинителство
Македонија 20.04.21 | 13:12

Рашковски веќе се обидел да прикрива траги и да влијае врз сведоци, патувањето во Мексико сомнеж за организирање бегство

Патувањето во Мексико на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги  Рашковски, е една од причините поради која обвинителката Ивана Трајчева, се  сомнева дека...

Македонија 06.04.21 | 16:30

Мицкоски: Живи се фатени во мафијашки скандал, ако имаме обвинителство треба да се одважи и да реагира

Живи се фатени во мафијашки скандал. Ако имаме обвинителство, сега треба да се одважи и да реагира, пишува на Фејсбук лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски по скандалот...

Црна хроника 03.04.21 | 19:03

Струмичанец уапсен со хероин на патарината Миладиновци

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет...

Црна хроника 22.02.21 | 14:38

ЈО: Првите индиции дека Мијалков може да избега добиени во саботата вечерта

Во врска со издржувањето на мерката куќен притвор на обвинетиот Сашо Мијалков, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција информира...

Црна хроника 10.02.21 | 16:41

Силувале малолетничка, ја снимиле и го ширеле видеото – притвор за две момчиња

Две момчиња на возраст од 24 и 27 години, присилиле 14-годишна девојкана снимање слики и видео клипови со порнографска содржина. Ја повикале оштетената во напуштен локал...

Македонија 29.01.21 | 18:59

Владата ги повика Oбвинителството и Судот да постапат брзо за родовото и сексуалното насилство

Согласно обврската на институциите да застанат во заштита на жените и девојките, Владата ги повикува обвинителството и судот да постапуваат брзо, одлучно и професионално...

Македонија 22.01.21 | 20:33

Заев ќе давал повеќе пари во судството и обвинителството

Нема правда, ако не ја зборувате вистината од почеток до крај“, рече премиерот Заев одговарајќи на прашањето дали со своето сведочење ги амнестирал учесниците во упадот...

Црна хроника 09.11.20 | 14:39

ОЈО за уште едно лице поднесе обвинителен акт за убиството на Саздо

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен акт против 21-годишен скопјанец за убиството на Никола Саздовски...

Црна хроника 30.10.20 | 16:03

Обвинителство отвори истрага за Лидија Димова

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција отвори истрага за Лидија Димова и уште три лица, по поднесена кривична пријава од Управата за финансиска...

Црна хроника 25.09.20 | 23:00

Обвинителство отвори истрага во врска со стеблата канабис откриени во Визбегово

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за кои постои основано сомнение дека сториле кривично...

Црна хроника 22.09.20 | 15:55

МВР достави известување до ОЈО за инцидентите со навивачите

СВР Скопје денеска до надлежното јавно обвинителство достави соодветно известување во врска со инцидентите во кои беа инволвирани навивачките групи во скопски Центар...

Македонија 18.09.20 | 14:27

Обвинителството ги потврди тврдењата на претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека „Теретана“ е монтиран случај

Од Обвинителството информираат дека нема да постапуваат по случајот „Теретана“, односно по обвинувањата дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во време кога...

Свет 11.09.20 | 19:05

Информации за состојбата на Навални ќе се даваат само со негова согласност, велат од обвинителство на Берлин

Германското Министерство за правда денеска на берлинското Обвинителство му препорача на Русија да и укаже правна помош и да и даде информации за здравствената сосстојба...

Македонија 10.09.20 | 14:54

Велјановски: ЈО да отвори истрага кај кого завршиле ветените 4 милиони евра поткуп за ШИК Јелак

Триста илјади евра, гратис 2.000 квадрати, 2 милиони евра откако работата ќе биде завршена и уште два милиони евра за друг, ова е поткупот за бетонската џунгла која овде...

Црна хроника 07.09.20 | 11:57

Обвинителство ќе вложи жалба до Апелација за ослободителната пресуда кај „Млечен“

Скопското јавно обвинителство ќе вложи жалба за случајот сообраќајка кај „Млечен ресторан“, соопшти Обвинителството. По целосна анализа на сите околности кои се од...

Црна хроника 03.09.20 | 12:52

Истрага против 45-годишен скопјанец за трговија со хашиш во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово нареди отворање истрага против 45-годишник од Скопје, за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено...

Црна хроника 02.09.20 | 14:59

Поднесено обвинение за насилство против Нефи Усеини и неговиот брат

Обвинителството во Охрид доставило до охридскиот суд обвинителен предлог против охридскиот советник и бизнисмен Нефи Усеини и неговиот брат за напад врз едно лице...

Скопје 27.07.20 | 21:37

Општина Чаир обjави тендер за уривање на дивоградбата пред „Мавровка“, и Обвинителството не знае кој е изведувачот

Општина Чаир објави тендер за избор на компанија која ќе го изведе уривањето на илегалниот објект кај ТЦ Мавровка. Тендерот е објавен за “Работни активности за уривање...

Црна хроника 20.07.20 | 12:48

Обвинителството отвори случај против ноќниот клуб „Калипсо“

Основното јавно обвинителство Прилеп оформи предмет по допрен глас против ноќниот клуб „Калипсо“ и неговиот управител поради непостапување според здравствените...

Црна хроника 11.06.20 | 13:07

ОЈО ја отфрли кривичната пријава против градоначалникот на Сарај за дивите платформи на Матка

Од скопското јавно обвинителство инфомрираа дека е отфрлена кривичната пријава против градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, за дивите платформи на Матка. Основното...