Ознака: обвинители
Македонија 03.11.22 | 16:13

Ќе се покачи платата на судиите и обинителите за 15 отсто

Собранието на денешната седница ги донесе законите за судска,за јавнообвинителската дејност и за извршување на санкции со кои се зголемуваат платите на вработените. Со...

Македонија 24.10.22 | 09:37

ЕК забележува: Во Македонија има повеќе судии, а помалку помалку обвинители од европскиот просек

Европската комисија во најновиот Извештај за напредокот на земјава, оценува дека Република Македонија има постигнато одреден напредок во делот на функционирањето...

Свет 05.04.22 | 15:57

Француски обвинители почнаа три истраги за можни воени злосторства во Украина против француски државјани

Француските антитерористички обвинители денеска почнаа три истраги за можни воени злосторства поврзани со дела против француски државјани извршени во Украина од...

Македонија 17.03.22 | 11:45

Избрани петмина обвинители во Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција на Русковска

На денешната седница на Советот на јавните обвинители беа избрани петмина обвинители во Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Поточно, на обвинителството,...

Црна хроника 04.11.21 | 17:22

Лица од АНБ и обвинителството со фиктивни кривични пријави уценувале бизнисмени

Постојат сериозни сомнежи за организирана мрежа за рекет, составена од истражители на АНБ кои биле отстапени на обвинителството, која уценувала познати скопски бизнисмени,...

Македонија 20.09.21 | 13:14

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на Предлог-законот за Академија на судии и јавни обвинители

Предлог-законот за Академија на судии и јавни обвинители не ги содржи потребните елементи согласно Деловникот на Собранието за да се донесе со европско знаменце, оцени...

Балкан 20.05.21 | 15:57

Албанија почна да затвора обвинители

Специјалниот суд против корупција и организиран криминал го прифати барањето на Специјалното обвинителство (СПАК), осудувајќи го на две години затвор, поранешниот...

Македонија 29.12.20 | 15:48

Поведени дисциплински постапки против пет јавни обвинители

Оваа година водевме дисциплински постапки против пет јавни обвинители кои сториле повреди во текот на работењето, рече државниот јавен обвинител Љубомир Јовески на...

Македонија 06.08.20 | 20:55

Рускоска побара осум, но добива пет нови обвинители

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, ќе добие пет нови обвинители, иако Вилма Рускоска побарала нови осум обвинители. Според претседателот на...

Македонија 23.09.19 | 11:14

Во „црниот фонд“ на СЈО задолжително се давале пари, служел за свадби, прослави и за „не дај боже“

Нeколку обвинители ја потврдиле информацијата дека поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева исратила ново писмо од притвор и тоа навистина пристигнало...

Економија 20.09.19 | 12:27

СЈО нè чинеше повеќе од 12 милиони евра

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните, кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите-рекетари и нивните роднини вработени како административен...

Македонија 16.09.19 | 13:00

Замениците на Јанева официјално се разрешени од функции во СЈО

Од денеска официјално на сите 12 обвинители од Специјалното јавно обвинителство им престанува работата во СЈО. На Лиле Стефанова и престанал мандатот во Одделот за организиран...

Македонија 15.09.19 | 11:50

Додека Македонците скенираат фискални, оваа багра братски мацала од секоја нарачка и исплата

Јавно е познат мојот став кон овие паразити и тоа дека СЈО е партиско дувло, вели политичкиот аналитичар Александар Пандов кој реагира на информацијата што утрово ја...

Македонија 15.09.19 | 08:55

Утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот...

Македонија 14.09.19 | 21:50

Колевски: В понеделник ќе се расправа за статусот на останатите обвинители

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“...

Македонија 13.09.19 | 11:36

Илиевски: Ако СЈО раководено од Катица сега биде наградено, значи дека уште не дошол крајот

Вработените во СЈО пишале писмо во кое замолуваат да не бидат шутнати на улица по крахот со Катица (во суштина, веројатно договорено е сите да бидат насекаде преземени,...

Македонија 12.09.19 | 13:55

Пандов до вработените во СЈО: После промена на власта ќе ви ја направиме што поцрна иднината

Вработени во СЈО загрижени за своите работни места му пишале писмо премиерот и на амбасадорите. Аналитичарот Александар Пандов, пак, им порача дека ако Заев не мисли...

Црна хроника 03.04.19 | 11:53

Двајца јавни обвинители го прават увидот на авионската несреќа

Двајца јавни обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје од утрово се на увид во реонот на планината Јакупица, каде вчера се урна авион од типот „Цесна“ со четворица...

Македонија 10.02.19 | 20:57

Габер-Дамјановска: Нема доволно обвинители спремни за борба против криминалот

Наташа Габер-Дамјановска, директорката на Академијата за судии и јавни обвинители, во интервју за Радио Слободна Европа истакна дека нема доволно обвинителите во...

Македонија 20.12.18 | 09:12

Објавена снимка од телефонот на Катица Јанева

Порталот Експрес.мк пишува дека на социјалните мрежи кружи видеоснимка направена со телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, најверојатно снимено...