Ознака: обвинители
Македонија 19.03.24 | 20:30

Обвинителите ќе го оспорат намалувањето на коефициентите на плата пред Уставен суд

Советот на јавни обвинители одлучи пред Уставниот суд да го оспори законското решение со кое се намалуваат коефициентите на платите на обвинителите. Советот смета...

Македонија 01.09.23 | 11:53

Јовески бара Судски совет итно да му одговори поради кои обвинители се одложувале рочишта

Јавниот обвинител Љубомир Јовески испратил писмено барање до Судскиот совет во кое итно бара детални информации за тоа во кои предмети судските рочишта биле одложувани...

Македонија 22.06.23 | 13:07

Мицкоски: Судии и обвинители се поставуваат ако добијат партиска препорака, се знае кој е задолжен во СДСМ, а кој кај ДУИ

Не е тајна дека во Македонија судии и обвинители се поставуваат ако добијат партиска препорака, препорака од неколкумина во партиите, се знае кој е задолжен во СДС, а...

Македонија 30.05.23 | 11:28

Џевдет Хајредини: Откако синот на Талат и сопругата на Абази станаа обвинители, сигурно ќе се врати довербата на народот во обвинителството

Откако синот на Талат и сопругата на Абази станаа обвинители, сигурно ќе се врати довербата на народот во обвинителството, напиша Џевдет Хајредини на својот фејсбук...

Македонија 27.03.23 | 19:30

Синот на Џафери и сопругата на Абази се пријавија на огласот за обвинители

Новата генерација јавни обвинители сакаат да работат во местото на живеење. Според списоците објавени од Советот на јавни обвинители, речиси сите побарале својата...

Македонија 20.03.23 | 15:08

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе 2 100 амандмани за стопирање на 4-те закони за зголемување на платите на судиите

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата денес во Собранието на Република Македонија поднесе 2 100 амандмани со цел стопирање на 4-те закони со кои се предвидува...

Македонија 05.03.23 | 17:57

Вели: И јас сум дете на судија, секаде е убава традиција, а кај нас е непотизам

Кога синовите и ќерките на судиите и обвинителите ќе ги наследат своите родители, секаде тоа е убава традиција а кај нас е непотизам, вели за „Детектор“, Елвин Вели,...

Македонија 03.11.22 | 16:13

Ќе се покачи платата на судиите и обинителите за 15 отсто

Собранието на денешната седница ги донесе законите за судска,за јавнообвинителската дејност и за извршување на санкции со кои се зголемуваат платите на вработените. Со...

Македонија 24.10.22 | 09:37

ЕК забележува: Во Македонија има повеќе судии, а помалку помалку обвинители од европскиот просек

Европската комисија во најновиот Извештај за напредокот на земјава, оценува дека Република Македонија има постигнато одреден напредок во делот на функционирањето...

Свет 05.04.22 | 15:57

Француски обвинители почнаа три истраги за можни воени злосторства во Украина против француски државјани

Француските антитерористички обвинители денеска почнаа три истраги за можни воени злосторства поврзани со дела против француски државјани извршени во Украина од...

Македонија 17.03.22 | 11:45

Избрани петмина обвинители во Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција на Русковска

На денешната седница на Советот на јавните обвинители беа избрани петмина обвинители во Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Поточно, на обвинителството,...