Ознака: обвинение
Црна хроника 11.01.21 | 09:56

Обвинение за две лица кои го предизвикаа верижниот судир во кој загина кавадарчанка

Основното јавно обвинителство во Велес до Основниот суд Велес поднесе обвинителен предлог против две лица за кривично дело – тешки дела против безбедноста на луѓето...

Црна хроника 31.12.20 | 12:08

Ископувале и продавале културно наследство во странство – обвинение против осум лица

По повеќемесечна истражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен...

Балкан 21.11.20 | 21:44

Смит: Тачи би можел да добие доживотна казна затвор

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во писмото до судијата на претходна постапка Никола Гиуло објави зошто Хашим Тачи треба да биде притворен. Смит...

Балкан 10.11.20 | 23:45

Харадинај негира дека против него е подигнато обвинение

Вечерва лидерот на Сојузот за иднината на Косово, Рамуш Харадинај ја демантираше изјавата на адвокатот од Белград, Предраг Савиќ дека ќе биде на обвинителната клупа...

Балкан 05.11.20 | 19:10

Амнести Интернешенал: Обвинението против Тачи е надеж да се дознае вистината за злосторствата на Косово

Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешенал (АИ) оцени дека обвинението против косовскиот претседател Хашим Тачи, претставува надеж...

Македонија 05.11.20 | 11:23

Осомничени 4 члена од ДИК и газда на компјутерската фирма за набавка на софтверот што падна на денот на изборите

По спроведена севкупна предистражна постапка, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување, при вршење...

Црна хроника 29.10.20 | 10:44

Обвинение за скопјанец кој ограбувал аптеки низ градот

Основното јавно обвинителство Скопје поднело обвинение против 38-годишен скопјанец за разбојништва во аптеки во Скопје. Обвинетиот на 10 септември, влегол во аптека...

Останати спортови 22.10.20 | 17:14

Борис Бекер на суд за трофеите од Вимблдон

Поранешниот германски тенисер Борис Бекер се појави на суд во Лондон, обвинет е дека не ги предал двата трофеја од Вимблдон, кои требал да ги продаде. Борис Бекер се изјасни...

Вести 28.09.20 | 16:33

Екс командантот на ОВК, Салих Мустафа не се изјасни за вината

Поранешниот командант на ОВК, Салих Мустафа, не сакаше да се изјасни за виновен пред судијата на претходна постапка на Специјализираниод суд на Косово.Тој е обвинет...

Свет 28.09.20 | 15:34

Турција подготвува второ обвинение за шестмина осомничени за убиството на Кашоги

Турските обвинители подготвија второ обвинение во врска со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, именувајќи ги новите шестмината државјани...

Црна хроника 11.09.20 | 16:53

Пет лица грабнале и претепале скопјанец, барале да им го препише „масератито“

Против пет лица од Скопје јавен обвинител денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка, бидејќи постои основано сомнение дека како соизвршители сториле...

Црна хроника 02.09.20 | 14:59

Поднесено обвинение за насилство против Нефи Усеини и неговиот брат

Обвинителството во Охрид доставило до охридскиот суд обвинителен предлог против охридскиот советник и бизнисмен Нефи Усеини и неговиот брат за напад врз едно лице...

Црна хроника 01.09.20 | 13:31

ОЈО уапсените во акцијата на МВР ќе ги гони за „тероризам“ и „терористичка организација“

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против...

Македонија 24.08.20 | 16:28

Милошоски: Обвинителството продолжува да биде алатка за притисок на власта кон неистомислениците

Обвинителството продолжува да биде алатка за притисок на власта кон неистомислениците, пишува на неговиот фејсбук пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Секој...

Македонија 30.07.20 | 14:31

За правдата и за Македонија – слободно затворете ме, вели новинарот Златев по обвинението од ОЈО

За правдата и за Македонија можете слободно да ме ставите во затвор, реагира новинарот Љупчо Златев, откако Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинителен...

Црна хроника 09.07.20 | 12:49

Двајца скопјани фатени на дело како крадат облека вредна над 200.000 денари

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против две лица, кои како соизвршители сториле продолжено кривично дело „тешка кражба“. Како што...

Црна хроника 07.07.20 | 14:18

Обвинение за Јово Вангеловски за злоупотреба на службена положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен предлог против поранешен претседател на Врховниот суд, кој го сторил кривичното...

Балкан 25.06.20 | 14:16

Стано: ЕУ очекува продолжување на дијалогот во јули и покрај предлог обвинението против Тачи

Портпаролот на високиот претставник на ЕУ, Џозеп Борел, Петер Стано изјави дека и покрај покренувањето обвинение против косовскиот претседател, Хашим Тачи, за воени...

Свет 18.06.20 | 13:54

Германија ја обвини Русија дека го наредила убиството на чеченскиот воен ветеран

Германското обвинителство поднесе обвиненије за убиство против рускиот државјанин Вадим С. кој се терети дека минатата година во Берлин го убил 41-годишниот Грузиец,...

Црна хроника 12.06.20 | 13:57

Поднесено обвинение за актерката Силвија Стојановска за шверц на кокаин

Обвинителството за гонење организиран и корупција поднесе обвинение против актерката Силвија Стојановска и нејзиниот сопруг за шверц на кокаин од Колумбија во Шпанија....