Ознака: обвинение
Црна хроника 18.03.20 | 11:50

Обвинение за 34-годишна битолчанка поради уцена

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен предлог против битолчанка на возраст од 34 години, која се товари за сторено кривичното дело – уцена. Како...

Црна хроника 17.03.20 | 09:45

Обвинение за 20-годишен дилер од Скопје

Скопското обвинителство поднесе обвинение против едно лице, на возраст од 20 години, кој го товари за кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет наркотични...

Црна хроника 02.03.20 | 12:34

Обвинение за поседување пиштол и муниција без дозвола

По спроведна истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Недозволено изработување, држење...

Црна хроника 28.02.20 | 15:39

Прифатен обвинителниот акт за „Шпански скали“

Советот за оценка на обвинителен акт го прифати во целост обвинителниот акт во јавноста познат како „Шпански скали“ против 11 лица, информираат од Основниот кривичен...

Црна хроника 21.02.20 | 17:53

Oбвинение за кавадарчанка која му продала 14 литри алкохол на дете

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе обвинителен предлог против 53-годишна жителка на Кавадарци и против правното лице Друштво за услуги и трговија „Пако-пром...

Црна хроника 11.02.20 | 18:48

Oбвинение против шест лица за поседување и продажба на оружје

По сеопфатна истражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд...

Црна хроника 11.02.20 | 11:15

Обвинение за злоупотреба на службена положба во Агенцијата за филм

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 3 во...

Црна хроника 07.02.20 | 12:02

Обвинение за дадилката која тепала и кубела тригодишни деца

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари за кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од член 201 став 1 од...

Македонија 03.01.20 | 14:54

Кој се пресметува со Ременски, Заев или некој друг: Обвинението е порачка за моја политичка елиминација

Пратеничката од СДСМ Фросина Ременски за денешното обвинение против неа за случајот „Меѓународен сојуз“ денеска дознала од медиумите. Паднаа обвиненијата за „Меѓународен...

Македонија 03.01.20 | 13:17

Паднаа обвиненијата за „Меѓународен сојуз“, ќе ѝ се суди и на Ременски

По спроведена сеопфатна истражна постапка надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот...

Црна хроника 14.12.19 | 16:54

Рускоска најави обвинение за Рекет 2 за почетокот на јануари

Обвинителката Вилма Рускоска денеска се приклучи на акцијата за чистење ѓувре во градот Скопје и во изјавата за медиумите најави дека обвинение за случајот Рекет 2...

Црна хроника 13.12.19 | 20:19

Обвинителен акт против 11 лица во предметот „Шпански скали“

По сеопфатна истражна постапка што Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја започна во јуни годинава, надлежниот јавен обвинител...

Македонија 22.11.19 | 17:38

Судот констатираше апсолутна застареност на обвинението за Владо Бучковски за набавка на тенковски делови

Владо Бучковски денеска имаше завршен збор пред судот, кој по 13 години донесе одбивателна пресуда и констатираше апсолутна застареност на обвинението за набавката...

Црна хроника 10.10.19 | 12:30

Поднесено обвинение за „Рекет“: Јанева земала 50.000 евра и мебел од 5.000 евра од „Рекетот“

По сеопфатна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска до Основниот кривичен...

Македонија 04.10.19 | 18:57

Дурловски останува трн во око на власта, жалбата на обвинителите е неубедлива

Мислам дека го видов Дурловски дека им посочуваше на луѓето каде да одат – ова е сведочењето на контроверзниот градоначалник на Шуто Оризари, Курто Дудуш, против македонскиот...

Црна хроника 20.09.19 | 12:14

Поднесено обвинение против поранешниот директор и тројца вработени од Централниот регистар

Основното јавно обвинителство од Скопје поднесе обвинение против порнешниот директор на Централниот регистар Андреја Поповски за злоупотреба на службената положба...

Црна хроника 19.09.19 | 13:59

Обвинение против три лица за незаконско вработување

Основното јавно обвинителство Битола поднело обвинителен предлог против три лица за незаконско вработување во Демир Хисар, од кои две се товарат за сторено кривично...

Црна хроника 19.09.19 | 11:11

Поднесено обвинение за убиството на Пино Секондо

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави Обвинителен акт против едно лице за кривично дело  – Убиство...

Црна хроника 16.09.19 | 09:35

Обвинение за ќерката која ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против скопјанката што ја задуши мајка си во скопската населба Карпош. Обвинетата 46-годишна жена, по расправија...

Црна хроника 01.08.19 | 12:07

Кривичниот суд го одобри во целост обвинението за сообраќајката кај Ласкарци

Кривичниот суд во Скопје во целост го одобри обвинителниот акт за сообраќајната несреќа што во февруари годинава се случи кај селото Ласкарци. По што е формиран кривично...